Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zima na Słowacji to nie tylko narty > SłOWACJA


tkos tkos Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Żyliński Kraj / Demanovska Jaskinia / Demanovska Jaskinia 10Zima na Słowacji to nie tylko jazda na nartach, ale także okazja do kąpieli w basenach termalnych i zwiedzania jaskiń, z których ten kraj słynie w Europie.

Najczęściej odwiedzana jaskinia na Słowacji to Demanovska jaskinia slobody (wolności). Znajduje się ona w Demanovskej dolinie w na północnym obszarze Nizkich Tatr, gdzie Polacy wybierają się najczęściej na narty, a na Chopoku chyba już każdy aktywny narciarz miał okazję szusować.

Demanovska dolina jest piękna i zimą i latem. Miałem okazję być tam o różnych porach roku i sam nie wiem kiedy mi się bardziej podoba ta kraina. W każdym bądź razie zimą, po nartach warto zajrzeć w tej okolicy nie tylko do basenów termalnych w Tatralandii, Besenovej czy Liptowskim Janie, ale także zobaczyć tę piękną jaskinię. Zwłaszcza, że ostatnimi laty odwiedza ją ok. 200 tys. turystów rocznie, co świadczy niewątpliwie o jej atrakcyjności.

Do tej pory pozostawałem pod urokiem mojej rodzimej Jaskini Raj pod Kielcami, jednak Demanovska Jaskinia, swoim bogactwem i wielkością niestety przebija ją o głowę. Jaskinia robi niesamowite wrażenie. Oprócz stalagmitów, stalaktytów znajdują się tutaj również wodospady i szafirowe jeziorka z jaskiniowymi perłami. Wszystkie formacje jaskiniowe mają przeróżne kolory od białych, rdzawych, turkusowych do ciemnobordowych. Nam najbardziej podobała się Janosikowa Komnata z krwawymi soplami i naciekami. Co prawda Słowacy uparcie uświadamiają nas Polaków, że Janosik to był ich krajan, a nie Polak, jak się niektórym z nas wydawało, to przecież nie będziemy się z nimi wykłucać o jakiegoś zbója, nieprawdaż?

Jaskinia została odkryta w 1921 roku, a udostępniona trzy lata później. Podobno całkowita długość tej jaskini to 8400 m, z czego udostępnionych jest tylko 1800 m J!. Jaskinię można zwiedzać na dwóch trasach. Pierwsza, mała ma ponad 1 km długości, a jej zwiedzanie zajmuje ok. 60 min. Druga, dwa razy dłuższa, ma ponad 2 km i zwiedza się ją ok. 2 godzin (niesety od 2 lat jest nieczynna, gdyż przechodzi rekonstrukcję). Dnem jaskini przepływa rzeczka Demanovka, która wydrążyła ten niesamowity system komnat i korytarzy oraz utworzyła piękne, podziemne Szmaragdowe Jezioro.

Aby zwiedzić jaskinię sugeruję zatrzymać się na kwaterze w okolicach Liptovskego Mikulasza, sympatycznego miasteczka, w którym jest m.in. katownia Janosika i muzeum przyrodnicze z eksponatami speleologicznymi z okolicznych jaskiń. Jeśli oprócz Demanovskej Jaskini Slobody zobaczycie na mapie pobliską Lodową Jaskinię, to warto wiedzieć, że zimą jej zwiedzanie jest niemożliwe, bo tworzy się wtedy lodowa szata naciekowa, którą można podziwiać za to latem.

O narciarskich atrakcjach Nizkich Tatr nie będę się tutaj rozpisywał, bo nie o tym przecież miała tu być mowa, ale warto wspomnieć, że oprócz jazdy na nartach w dużych centrach jak chociażby Jasna, warto przebywając na Liptovie spróbować kąpieli termalnych. Polecam zwłaszcza po intensywnym wysiłku narciarskim do odwiedzenia Besenove. Można tam zanurzyć zmęczone ciało w gorącej, rdzawej wodzie. Na mokre włosy spada nam świeżuteńki śnieżek, z którego po chwili robi nam się na głowie lodowa czapa. Warto wtedy ponownie dać nura pod wodę, a po kilkunastu takich powtórkach wyjść z basenu i natrzeć ciało śniegiem, bądź wskoczyć dla odmiany i hartu do zbiornika z zimną wodą. Gdy lekko zaczniemy marznąć wpadamy z powrotem do baseniku z wrzątkiem i tak w kółko. Jeszcze do niedawna można tam było siedzieć sobie w wodzie jak w jacuzzi i z kufelkiem piwa w dłoni, ale ostatnio zaczynają tego zakazywać, podobno dlatego, że po piwie trudno ocenić długość siedzenia w gorącej wodzie. Po paru głębszych i powiedzmy pół godzinie bez hartowania się w śniegu może to być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego radzę uważać i pilnować czasu oraz całego cyklu: 15 minut ciepło, 2 minuty zimno.

Oczywiście dla rodzin z dziećmi obowiązkowo Tatralandia. Rury, baseny zwykłe i termalne, kino 5D i wiele innych atrakcji. więcej na www.tatralandia.sk

Generalnie Słowacja zimą to przede wszystkim narty, ale także odpoczynek w basenach termalnych i poznawanie pięknej okolicy z cudownymi jaskiniami włącznie.

Zdjęcia

SłOWACJA / Żyliński Kraj / Demanovska Jaskinia / Demanovska Jaskinia 10SłOWACJA / Żyliński Kraj / Liptovsky Mikulas / Niżne Tatry 4SłOWACJA / Żyliński Kraj / Demianovska Jaskina Svobody / Jaskinia 2SłOWACJA / Żyliński Kraj / Demianovska Jaskina Svobody / Krwawe nacieki w Janosikowej KomnacieSłOWACJA / Żyliński Kraj / Demianovska Jaskina Svobody / Odłam stalagmituSłOWACJA / Żyliński Kraj / Demianovska Jaskina Svobody / Szmaragdowe Jezioro

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl