Forum dyskusyjne


Trekking do Gokyo Gokyo Ri

kategoria podróże po świecie

kraj Nepal

[fb] Rob Son dołączył
11.04.2018

[fb] Rob Son 18:31 | 11.04.2018

Witam wszystkich

mam pytanie do tych ktorzy byli juz w tym rejonie, w jak najkrotszym czasie da sie wejsc na Gokyo ri ?, zaczynajac trekking z lukli.Mamy tylko 2 tygodnie urlopu.moze jakis czas etapow ?? za wszelkie porady dziekuje.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 19:29 | 11.04.2018

Tak się nie da odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ktoś mocno wytrenowany dojdzie tam w 3 dni, Denis Urubko, pewnie w jeden dzień, Mi zajęło 4 dni + dwa dni aklimatyzacji. A komuś innemu mogło zająć 10 dni. To wszystko zależy jak jesteś wytrenowany, jaką będziesz miał aklimatyzację, ile kilogramów będziesz niósł i jak bardzo chcesz forsować tempo.


jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 20:57 | 11.04.2018

Jak napisał Paweł - wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, głównie od tego jak Twój organizm zachowa się na większych wysokościach.

Dla mniej doświadczonych ludzi zaleca się by dziennie nie pokonywali większego przewyższenia niż 300-400 metrów. To znacznie spowalnia tempo treku. Do tego konieczna jest aklimatyzacja, czyli przerwa we wchodzeniu - na tej trasie wszyscy robią taki stop w Namche Bazar (ok. 3500 m.npm).

Z Lukli do Namche zazwyczaj idzie się 2 dni. Potem przerwa aklimatyzacyjna - 1-2 dni - każdy to musi sam ocenić. Z Namche Bazar do Gokyo zazwyczaj idzie się 4 dni z noclegami w Phortse Tenga (ok, 3800 m), Dole (4080m) i Machhermo (4450m). Jeżeli dobrze znosisz wysokość to możesz ominąć Dole i w ten sposób skrócić wejście o jeden dzień. Tak więc trzeba w jedną stronę liczyć 6-8 dni. Z powrotem jest oczywiście szybciej. W jeden dzień zejdziesz do Phortse Tenga, kolejna dwa dni na dotarcie do Lukli. Czyli w sumie całość 9-11 dni plus 1 dzień w Gokyo (choć jak się spieszysz to możesz rano wejść na Goky Ri co zajmie ze 3-4 godziny i potem pognać w dół). Dla ludzi o bardzo dobrej kondycji fizycznej zejscie z Gokyo do Lukli może zająć tylko 2 dni, ale wtedy trzeba faktycznie trochę zasuwać.

Napisałem, że można wejść na Gokyo Ri i tego samego dni wracać do dół doliny, ale ten pomysł nie jest dobry. Gokyo i okolice to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie - przynajmniej dla mnie. Warto tam zostać przynajmniej jeden dzień dłużej, aby nie tylko wejść na szczycik Gokyo Ri, ale także podejść wyżej doliną wzdłuż lodowca Ngozumpa i dotrzeć do piątego jeziora. To krótka trasa na pół dnia, ale widoki są pyszne!

pozdrawiamStrefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl