Forum dyskusyjne

Iwano Frankowsk - urlop

kategoria tanie podróżowanie

kraj Ukraina

Kubas dołączył
06.09.2020

Kubas 12:40 | 06.09.2020

Witam serdecznie.

Chciałbym wybrać się do Iwano Frankowska w zachodniej Ukrainie na urlop. Mam jednak kilka wątpliwości, gdyż trudno znaleźć w internecie interesujące mnie informacje na temat tej miejscowości i turystyki. Niewątpliwie nie jest to tak popularne miejsce jak Lwów, jednak chyba tańsze. I o to głównie mi chodzi, gdyż na ten urlop nie mogę przeznaczyć dużych funduszy.

Tak więc, czy dogadam się w Iwano Frankowsku po polsku tak, jak we Lwowie. Czy rzeczywiście jest tam dużo taniej? Czy jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów? Czy może jednak ktoś poleci mi inne tanie i w miarę duże miasto na Ukrainie?

Pozdrawiam

WitPod dołączył
13.03.2020

WitPod 11:37 | 09.09.2020

Przez trzy stulecia od założenia to miasto nosiło nazwę Stanisławów. Za czasów sowieckich w 1962 r. nazwę
miasta zmieniono na Iwano-Frankiwsk (ukr. Івано-Франк ;івськ, ros. Ивано-Франк ;овск), na cześć ukraińskiego
pisarza Iwana Franki - w żaden sposób nie powiązanego z miastem. Lecz i tak wielu miejscowych ludzi
starszego pokolenia używa polskiej nazwy Stanisławów lub ukraińskiej nazwy Станиславі в...

stanislawow.net/index.htm 

www.youtube.com/watch?v=LAluFAZDmek 

W strefie przygranicznej z Polską spora ilość ludzi zna polski i może porozumieć się po polsku, a jeszcze
więcej ludzi polski rozumie. Szczególnie dotyczy to Lwowa i jego okolic. Swoje robią częste wyjazdy do pracy
i na zakupy do Polski. Im dalej na wschód, tym rzadziej można spotkać ludzi znających lub rozumiejących
polski. Na wschód od przedwojennej granicy II RP lingua franka wśród średniego i starszego pokolenia
to bezdyskusyjnie rosyjski.

Dawny Stanisławów ma znacznie mniej zabytków niż Lwów, z racji tego iż jest miastem mniejszym i powstał
kilka stuleci później. Główne zabytki miasta to ratusz i kolegiata, gdzie w powieści "Pan Wołodyjowski" miało
miejsce nabożeństwo żałobne po śmierci Michała Wołodyjowskiego. W parku nadal stoi pomnik Adama
Mickiewicza. Centrum miasta sprawia pozytywne wrażenie. W odróżnieniu od większości ukraińskich miast
polskie zabytki są tu w dużej części odremontowane.

stanislaw.in.ua/ 

Miasto ma wyraźnie mniej hoteli niż liczący mniej ludności Rzeszów, przy czym większość z nich to małe
hoteliki. Widoczna jest jednak poprawa, bowiem jeszcze niedawno przyzwoitych hoteli było jak na lekarstwo.
W ostatnich latach w mieście pojawiło się sporo nowych restauracji. Przeważa kuchnia galicyjska
i europejska.

Można nocując w Stanisławowie robić wypady z miasta. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów są miejsca
warte zobaczenia jak np. Brzeżany, Jaremcze, Worochta.

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 21:59 | 12.09.2020

Możesz śmiało jechać do Iwano Frankiwska w mieście tym znajdują muzea i liczne zabytki (m.in. pałac Potockich, ratusz z kramami, katedra greckokatolicka (dawny kościół Jezuitów), dawny kościół ormiański, synagoga). Dogadasz się po polsku z tym nie ma problemu. Z tego miejsca masz dogodne połączenia busami np. do Jaremczy, Kołomyi okolica malownicza i ciekawa.

Kubas dołączył
06.09.2020

Kubas 15:49 | 13.09.2020

>W strefie przygranicznej z Polską spora ilość ludzi zna polski i może porozumieć się
>po polsku, a jeszcze
>więcej ludzi polski rozumie. Szczególnie dotyczy to Lwowa i jego okolic. Swoje robią
>częste wyjazdy do pracy
>i na zakupy do Polski. Im dalej na wschód, tym rzadziej można spotkać ludzi
>znających lub rozumiejących
>polski. Na wschód od przedwojennej granicy II RP lingua franka wśród średniego i
>starszego pokolenia
>to bezdyskusyjnie rosyjski.

Tylko czy można Iwano Frankowsk nazwać strefą przygraniczną z Polską? - oto jest pytanie :) Z tego, co dowiadywałem się na temat dawnego Stanisławowa, to mogę mieć tam spory problem z komunikacją po Polsku.

>Miasto ma wyraźnie mniej hoteli niż liczący mniej ludności Rzeszów, przy czym
>większość z nich to małe
>hoteliki. Widoczna jest jednak poprawa, bowiem jeszcze niedawno przyzwoitych hoteli
>było jak na lekarstwo.

Akurat bardziej byłbym skłonny wynająć mieszkanie krótkoterminowo, niż iść do hotelu. Tak więc ten temat mam z głowy.

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 07:07 | 14.09.2020

"Tylko czy można Iwano Frankowsk nazwać strefą przygraniczną z Polską? - oto jest pytanie :) Z tego, co dowiadywałem się na temat dawnego Stanisławowa, to mogę mieć tam spory problem z komunikacją po Polsku."

Może i trudno nazwać strefą przygraniczną ale nie widzę problemów z językiem, dogadasz się bez problemu. Nie słuchaj tego co mówią inni np. że ludzie w dawnych polskich miastach nie lubią polaków itp. Ja do tego kraju jeżdżę bodajże od 2003 roku i zero problemu, na początku też nie znałem języka i się dogadywałem z ludźmi. pojedziesz sam zobaczysz.

Ginpons dołączył
16.09.2020

Ginpons 13:41 | 16.09.2020

>Witam serdecznie.
>
>Chciałbym wybrać się do Iwano Frankowska w zachodniej Ukrainie na urlop. Mam jednak
>kilka wątpliwości, gdyż trudno znaleźć w internecie interesujące mnie informacje na
>temat tej miejscowości i turystyki. Niewątpliwie nie jest to tak popularne miejsce
>jak Lwów, jednak chyba tańsze. I o to głównie mi chodzi, gdyż na ten urlop nie mogę
>przeznaczyć dużych funduszy.
>
>Tak więc, czy dogadam się w Iwano Frankowsku po polsku tak, jak we Lwowie. Czy
>rzeczywiście jest tam dużo taniej? Czy jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez
>turystów? Czy może jednak ktoś poleci mi inne tanie i w miarę duże miasto na
>Ukrainie?
>
>Pozdrawiam
>

Teraz to miasto znajduje się w czerwonej strefie, co wiąże się z występowaniem koronawirusa.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl