Przewodniki

KOREA POŁUDNIOWA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaKOREA POŁUDNIOWA
KOREA POŁUDNIOWA
(Republika Korei)
Stolica: Seul
Waluta: won (KRW);
Język urzędowy: koreański

KOREA POŁUDNIOWA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku). Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania, (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów) czy o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.
Od 1.01.2012 roku obowiązuje system biometrycznej identyfikacji, polegający na obowiązkowym pobieraniu odcisków palców oraz dokonaniu zdjęcia twarzy podczas przekraczania granicy. Z wymogu poddania się tej procedurze zwolnione są osoby poniżej 17 roku życia, urzędnicy zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin oraz osoby zaproszone przez szefów koreańskiej administracji centralnej.

PRZEPISY CELNE
Niedozwolone jest wwożenie na terytorium Republiki Korei produktów rolnych i spożywczych. Co się tyczy wwożenia środków płatniczych - należy zadeklarować kwoty przekraczające 10 tys. USD. Bez zadeklarowania można wywieźć z Korei do 10 tys. USD. W przypadku wyższych sum (o ile nie były zadeklarowane przy wjeździe) należy przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu poświadczenie z Bank of Korea, że zostały tam legalnie zadeklarowane. Zwrot podatku VAT jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: towar został zakupiony w wyznaczonych punktach sprzedaży, sprzedawca wystawił poświadczenie dokonania zakupu, wartość towaru przekracza 50 tys. KRW, zgłoszenie służbom celnym nastąpiło w terminie do 3 miesięcy od dnia zakupu. Po przedstawieniu organom celnym faktury oraz poświadczenia zakupu podatek VAT zwracany jest w gotówce (na lotnisku Incheon znajduje się specjalny punkt Global Refund) lub przekazywany jest na konto podane w poświadczeniu dokonania zakupu. Podatek VAT nie jest zwracany w przypadku zakupu broni, lekarstw, dzieł sztuki oraz usług.

MELDUNEK
Turyści przebywający w Korei do 90 dni nie są objęci obowiązkiem meldunkowym. Osoby pragnące pozostać dłużej (praca, studia etc.) muszą ubiegać się o odpowiednią wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym Republiki Korei. Na jej podstawie zostanie następnie wydany dokument tożsamości dla rezydentów (Alien Registration Card) przez Urząd Imigracyjny w Korei.   UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowe są natomiast ubezpieczenia komunikacyjne.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia. Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą jedynie wystąpić problemy z porozumieniem się (tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku). Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) waha się od ok. 50 tys. KRW. Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą rzędu 500 tys. do 2 mln KRW. Wszystkie ośrodki medyczne akceptują karty kredytowe. Większość leków jest na receptę. W przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne leki po konsultacji z aptekarzem (ich koszt to 3-10 tys. KRW). Ceny leków podstawowych (np. proste antybiotyki) wynoszą ok. 20-30 tys. KRW. Leki produkowane przez międzynarodowe koncerny są dostępne. Miejscowe odpowiedniki mają zazwyczaj ulotki tylko w języku koreańskim, tak więc zapoznanie się ze składem leku, sposobem dawkowania czy przeciwwskazaniami jest utrudnione. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Zgodnie z umową dwustronną między Polską a Republiką Korei kierowcy mogą przez rok od daty wjazdu posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy. W przypadku drobnych wypadków i kolizji drogowych praktykuje się rozliczanie szkód bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego; sprawa wymaga jedynie uzgodnienia między stronami. Wskazane jest wezwanie policji w celu uniknięcia nieporozumień. Sieć autostrad jest bardzo gęsto rozbudowana, jednak ze względu na znaczne natężenie ruchu należy liczyć się z powstawaniem wielokilometrowych korków, szczególnie w okresie świąt lub weekendów. Drogowskazy i informacje przy drogach są w większości dwujęzyczne (w językach koreańskim i angielskim).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Praktycznie nie ma - poza terenami baz wojskowych - ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ograniczenia dotyczą podróżowania w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w pobliżu linii demarkacyjnej między Republiką Korei i KRLD. Wjazd do tej strefy wymaga zezwolenia. Są tam natomiast organizowane wycieczki grupowe (przez upoważnione biura podróży - koszt ok.140 tys. KRW). Korea ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Dużym udogodnieniem w podróżowaniu po kraju jest sieć połączeń ekspresowych KTX (koreański odpowiednik francuskiego TGV), która łączy największe miasta Korei (Seul, Taejeon, Taegu i  Pusan).
BEZPIECZEŃSTWO
Dla turysty zagrożenie przestępczością jest niewielkie. Przypadki rozbojów, oszustw lub kradzieży są rzadkie. W Seulu i innych większych miastach są jednak dzielnice, w których warto zachować większą ostrożność. Należy przy tym pamiętać, że ewentualny kontakt z policją (liczne posterunki w miastach) jest utrudniony z przyczyn językowych.

ŚWIĘTA
Święta narodowe: 1 marca - rocznica powstania przeciwko okupacji japońskiej w 1919 r., 17 lipca - rocznica przyjęcia pierwszej demokratycznej konstytucji w 1948 r., 15 sierpnia - rocznica wyzwolenia spod okupacji japońskiej w 1945 r. oraz 3 października - rocznica założenia państwa koreańskiego przez legendarnego władcę Tanguna w 2333 r. p.n.e. Pozostałe dni wolne od pracy to: Nowy Rok (1 stycznia), Nowy Rok Księżycowy (święto ruchome), Dzień Dziecka (5 maja), urodziny Buddy (święto ruchome), Czusok (święto ruchome), Boże Narodzenie (25 grudnia).

 PRZYDATNE INFORMACJE:
Przydatne numery telefonów: 119 - pogotowie ratunkowe, straż pożarna, 112 - policja, 1330 - informacja turystyczna, 120 - informacja w Seulu, 15885644 - biuro numerów. 
Urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 (banki do 16.30), urzędy pocztowe od 9.00 do 17.00. Sklepy zaczynają pracę o 10.00 i kończą ok. 23.00. Większość produktów pierwszej potrzeby można zakupić w całodobowych sklepach sieci GS25, Seven Eleven, Family Mart. 
Międzynarodowy port lotniczy Incheon oddalony jest od stolicy o ok. 50 km. Do Seulu można dojechać autobusem (koszt. 10000 KRW), autobusem Airport Limusine dowożącym pasażerów do większości hoteli Seulu (koszt ok. 12 tys. KRW) lub taksówką (ok. 40 tys. KRW). Są także połączenia autobusowe do miast satelickich Seulu oraz większości miast Korei.
W Seulu najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest metro, którego bardzo dobrze rozwinięta sieć  pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy.
Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, że Republika Korei jest dla turysty krajem dość drogim w porównaniu z innymi państwami Azji (z wyjątkiem Japonii).
Maksymalna kwota, która na miejscu może zostać wymiona na KRW to 20 000 USD (lub równowartość w innej walucie), wymagane jest okazanie paszportu.
Nie wszystkie bankomaty akceptują zagraniczne karty kredytowe.
W Korei trzeba liczyć się z ograniczeniami w dostępie do produktów żywnościowych i potraw spoza tego kraju. Dotyczy to w szczególności mniejszych miast. Kuchnia koreańska ma wyraźną specyfikę (np. wiele potraw ostrych, o mocnym, zdecydowanym zapachu) i bywa niekiedy trudna do zaakceptowania, zwłaszcza przez dzieci. Należy o tym pamiętać, decydując się na wyjazd z opłaconymi świadczeniami na miejscu.
Latem w Korei panują trudne warunki klimatyczne: wysoka temperatura (do 35 st. C) oraz duża wilgotność powietrza powodują znaczne zmęczenie i mogą przysparzać kłopotów osobom chorym na serce lub mającym problemy z układem oddechowym. Zimą natomiast napływ bardzo suchego powietrza kontynentalnego może powodować zagrożenie dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. W ciągu całego roku częste są gwałtowne zmiany ciśnienia.W głównych miastach Korei (Seul, Pusan) występuje ogromne zanieczyszczenie powietrza, które wzrasta dodatkowo w okresie wiosny i wczesnego lata, gdy nad terytorium kraju nadciągają fale pustynnego pyłu niosącego toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów ChRL (tzw. yellow dust - żółty pył).
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei
Ambasador: Krzysztof Majka
Korea Południowa, Seul, #20-1, Samcheong-ro, Jongno-Gu, Seul, (Sagan-Dong), 110-190
Tel.: +82 2 723 9681 Tel. dyżurny: +82 10 38409681 Faks: +82 2 723 9680
seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KOREA POŁUDNIOWA - galerie i zdjęcia z podróży

KOREA POŁUDNIOWA / - / Bulguksa / Kompleks klasztornyKOREA POŁUDNIOWA / - / Busan / South KoreaKOREA POŁUDNIOWA / - / Busan / South KoreaKOREA POŁUDNIOWA / - / Busan / South KoreaKOREA POŁUDNIOWA / - / Seoul / South KoreaKOREA POŁUDNIOWA / - / Oeosa / w świątyniKOREA POŁUDNIOWA / - / m. Pohang / portKOREA POŁUDNIOWA / - / Klasztor w m. Bulguksa / BulguksaKOREA POŁUDNIOWA / - / Pohang / Targ rybnyKOREA POŁUDNIOWA / - / Seul / Kolory jesieni w Korei.KOREA POŁUDNIOWA / Seul / The National Folk Museum of Korea / Sielsko...KOREA POŁUDNIOWA / Seul / Seul / Poranna medytacjaKOREA POŁUDNIOWA / Seul / ŚLUB on Sunk Ju / zbytek16KOREA POŁUDNIOWA / - / Oeosa / w świątyni 2KOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Gyeongju / Swiatynie w Korei PoludniowejKOREA POŁUDNIOWA / Hyon Jong Sah / Korea / Mnich ZenKOREA POŁUDNIOWA / Seul / jamsil baseball stadium - home of lg twins / najgłupszy sport świata vel. hey look! it's enrico palazzo!KOREA POŁUDNIOWA / brak / Pobliże miasta Suwon / Mnich buddyjski przed świątyniąKOREA POŁUDNIOWA / Seul / w metrze / korea nie kazachstanKOREA POŁUDNIOWA / Seul / ŚLUB on Sunk Ju / Zbytek17

KOREA POŁUDNIOWA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
bxdfgjrdeyufdgbn KOREA POŁUDNIO 133 14-06-21
wspólna podróż KOREA POŁUDNIO 1046 30-12-17
22 września - 7 października 2017 KOREA POŁUDNIO 1092 09-09-17
życie w Korei KOREA POŁUDNIO 2747 24-03-15
hostele KOREA POŁUDNIO 3366 08-02-14
Zakupy KOREA POŁUDNIO 6586 18-10-13
Podróż do Korei KOREA POŁUDNIO 5635 12-03-10
Jak najtaniej dolecieć do KoreI Południowej - miasto Daegu KOREA POŁUDNIO 8645 07-04-09
noclegi w Korei Południowej KOREA POŁUDNIO 3878 10-07-08

KOREA POŁUDNIOWA - artykuły i relacje z podróży

KOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienny Budda na górze Namsan
2016-07-17
emerytkawpodrozy

kraje: KOREA POŁUDNIOWA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3567
liczba komentarzy: 4

Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony w skałach. Korea Południowa - Gyeongju.

Koreańskie miasto Gyeongju, między VII a X wiekiem stolica państwa Silla, to niezliczone groby/kurhany niegdysiejszych władców, sławne świątynie Bulguksa i Seokguram, relikty historycznych zabudowań. Ale i tak „nie widział Gyeongju ten, kto nie wspiął się na szczyt Namsan.

Czytaj więcej

WIETNAM / wietnam / targ / Koleżanki
2016-01-09
Przygodkilka

kraje: AUSTRALIA, BUłGARIA, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, CHINY, FILIPINY, GRUZJA, INDIE, IRAN, JAPONIA, KAMBODżA, KOREA POŁUDNIOWA, LAOS, MALEZJA, MYANMAR, NEPAL, OMAN, PALAU, PAPUA NOWA GWINEA, POLSKA, ROSJA, RUMUNIA, SłOWACJA, TAJLANDIA, TURCJA, TYBET, WĘGRY, WIETNAM
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 6624
liczba komentarzy: 2

Przygód Kilka - czyli subiektywna relacja z podróży dookoła świata

Przedstawiamy kolejne małżeństwo podróżników :-) Tym razem kibicujemy parze, która 4 listopada 2014 wyruszyła w podróż dookoła świata.

Czytaj więcej

KOREA POŁUDNIOWA / Seul / Seul / Impresje z Seulu
2014-01-06
Natural Born Vagabond

kraje: KOREA POŁUDNIOWA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 6173
liczba komentarzy: 0

Seul -- Dusza Azji Wschodniej (krótki przewodnik)

Macie ochotę poznać bliżej Duszę Azji? Polecamy praktyczny przewodnik autorstwa Natural Born Vagabond.

Czytaj więcej

KOREA POŁUDNIOWA / - / --- / Korea Płd., przy jednej ze świątyń buddyjskich
2012-10-31
calmaterra

kraje: MONGOLIA, ROSJA, KOREA POŁUDNIOWA, AFGANISTAN, JAPONIA, KAZACHSTAN
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3913
liczba komentarzy: 0

Poland Asia Tour. Pacific 2012. Tajemnica.

Kto nie maszeruje, ten ginie. Kto nie podróżuje, ten umarł. Karkołomna wyprawa na koniec wszystkiego. 34 tysiące kilometrów za kierownicą. Sto dni w podróży. Przez kraje, języki, narody. Przez kultury i religie. Przez rzeki, wzdłuż jezior – aż nad sam Pacyfik. Gdy w końcu stałem na japońskiej plaży, przed oczyma był tylko ocean, a za nim San Francisco. Każda podróż ma w sobie coś z magii.

Czytaj więcej

JAPONIA / - / Hirisima / Park Pokoju - noc
2012-10-07
Zajkowsk58

kraje: JAPONIA, KOREA POŁUDNIOWA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 6546
liczba komentarzy: 3

Japonia i Korea Południowa

Relacja z 2 - tygodniowej wyprawy do Japonii i Korei Południowej z wieloma informacjami praktycznymi, umożliwiającymi powtórzyć trasę, unikając naszych błedów.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl