Przewodniki

LIBIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Afryka



LIBIA
IBIA
Stolica: Trypolis
Waluta: dinar libijski (LYD);
Język urzędowy: arabski

LIBIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

LIBIA w trakcie obecnego kryzysu.
Od 2011 roku w Libii trwa wewnętrzny kryzys polityczny; w kraju trwa wojna domowa, a znaczną część kraju de facto kontrolują rywalizujące ze sobą, uzbrojone milicje i plemienne klany. W rękach cywilów znajduje się ogromna ilość broni.
W związku z niestabilną sytuacją Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim obywatelom polskim przebywającym w tym kraju bądź planującym pobyt zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w regionie Cyrenajki. Sugerowane jest ograniczenie do niezbędnego minimum poruszania się poza dużymi ośrodkami miejskimi, w szczególności po zmroku oraz unikanie potencjalnie niebezpiecznych dużych skupisk ludzi, zgromadzeń i demonstracji.
Wszelkie informacje o ewentualnych zagrożeniach należy zgłaszać do Ambasady RP w Trypolisie, pod numer telefonu dyżurnego + 218-919-325-623. Obywateli polskich przebywających na terenie Libii zachęcamy do zgłoszenia swojego pobytu w systemie e-konsulat.
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Istnieje obowiązek wizowy; o uzyskanie wizy można się ubiegać w Ambasadzie Libii w Warszawie (ul. Żołny 26/26 B, tel. +48 22 56 66 509/10, fax: +48 22 56 66 513 ). Wizy można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej i dokumentu potwierdzającego cel wyjazdu (np. zaproszenie z libijskiej firmy). Przy ubieganiu się o wizę libijski urząd konsularny może zażądać okazania ważnego biletu powrotnego do Polski. Władze graniczne Libii z reguły nie domagają się okazania biletów przy przekraczaniu granicy. Wymagany okres ważności paszportu wynosi jeden rok. Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej lub jakichkolwiek pieczęci tego kraju uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej. Nie ma możliwości uzyskania wiz turystycznych na przejściach granicznych. 
PRZEPISY CELNE
W Libii obowiązuje absolutna prohibicja.  Obowiązuje bezwzględny zakaz - pod karą wysokiej grzywny i/lub aresztu - wwożenia, posiadania i spożywania wszelkich napojów alkoholowych oraz narkotyków pod każdą postacią. Posiadanie nawet jednej puszki piwa lub śladowych ilości narkotyku może narazić podróżującego na poważne kłopoty. Wwożenie lekarstw z domieszką narkotyku należy ograniczyć do przypadków absolutnie koniecznych i ilości proporcjonalnej do planowanego pobytu. Zakazem wwozu objęte są również wieprzowina, mak, materiały pornograficzne, jak również religijne, tzn. nie muzułmańskie. Formalnie istnieje wymóg posiadania przy wjeździe turystycznym równowartości kwoty 1000 USD. Wwożenie i wywożenie walut zagranicznych w ilości przekraczającej tę kwotę jest dozwolone jedynie na podstawie deklaracji dewizowej.
USŁUGI BANKOWEProblemem pozostaje wciąż ograniczona forma działalności bankowej. Nie ma możliwości założenia konta w banku dla obcokrajowca. Brak bankomatów przyjmujących karty Visa i Mastercard.
Walutę można wymieniać w bankach (warunkiem jest posiadanie deklaracji dewizowej), lub w punktach tradycyjnie prowadzących tego rodzaju działalność (rodzaj kantorów). Kurs wymiany w stosunku do EUR jest względnie stabilny (wahania w granicach 1,6-1,7 LYD w stosunku do EUR). W obiegu są banknoty o nominałach: 1 - 5 - 10 - 20 - 50 LYD oraz bilon o wartości: 50, 100, 250, 500 dirhamów (monety są coraz rzadziej używane). Od stycznia 2012 r. trwa powolny proces wymiany banknotów z podobizną płk Kadafiego (wycofano już banknoty 50 LYD, w dalszej kolejności będą wymieniane banknoty o nominale 20 LYD oraz 1 LYD).
MELDUNEK
W Libii istnieje obowiązek meldunkowy: w terminie siedmiu dni od daty przekroczenia granicy należy się zameldować na posterunku policji. W przypadku pobytu w hotelu formalności załatwiane są przez obsługę hotelową. Zameldowanie odnotowywane jest w paszporcie i sprawdzane przy wyjeździe. Brak meldunku może skutkować zawróceniem z granicy lub nałożeniem kary finansowej oraz wpisaniem do rejestru osób niepożądanych.
UBEZPIECZENIE
Polisy obcych towarzystw ubezpieczeniowych (poza ogólno arabskim ubezpieczeniem OC - tzw. pomarańczową kartą) nie są honorowane.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane szczepienia. Zalecane jest jednak szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jedyne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne stanowi ameboza, zwłaszcza gdy korzysta się z usług przydrożnych barów, spożywa niemyte warzywa i owoce, pije wodę z kranu. Można korzystać z publicznych lub prywatnych zakładów opieki zdrowotnej (bardziej rekomendowane, dostępne są w każdym mieście). Koszt jednej doby w szpitalu wynosi od 100 LYD, nie licząc zabiegów i lekarstw. Standardowa porada lekarska w prywatnej klinice kosztuje ok. 20 EUR, natomiast wizyta u lekarza specjalisty ok. 23-35 EUR. Cena doby w szpitalu: 100-150 EUR. Z uwagi na niski poziom opieki medycznej należy unikać leczenia bardziej skomplikowanych schorzeń, wymagających hospitalizacji.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Przez pierwsze trzy miesiące pobytu w Libii dozwolone jest posługiwanie się polskim lub międzynarodowym prawem jazdy (po przetłumaczeniu dokumentu na język arabski i poświadczeniu w polskim urzędzie konsularnym oraz w libijskim MSZ). Przy dłuższym pobycie należy uzyskać libijskie prawo jazdy, wydawane na podstawie dotychczas posiadanego dokumentu i pozytywnej opinii lekarza okulisty. Do prowadzenia pojazdu wymagane jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wykupywane na przejściach granicznych jednocześnie z opłatą za tymczasowe tablice rejestracyjne. Wszelkie informacje drogowe, nazwy miejscowości, niektóre znaki drogowe są wyłącznie w języku arabskim. Z racji obowiązującej w kraju prohibicji konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są bardzo poważne (wysoka grzywna, proces sądowy). Mają miejsce kontrole drogowe z wykorzystaniem alkomatów.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
W związku ze stanem  bezpieczeństwa, zdecydowanie należy się powstrzymać od podróżowania po kraju (realna groźba napaści rabunkowej bądź zatrzymania przez uzbrojoną bandę). W przypadku takiej konieczności podróż poza dużymi ośrodkami miejskimi należy odbyć w ciągu dnia.
W Libii brak jest transportu publicznego w pojęciu europejskim. Rolę miejskiego transportu publicznego odgrywają taksówki i mikrobusy (brak kolei). Mikrobusy nie są oznakowane i choć poruszają się po wyznaczonych trasach nie sposób je odróżnić bez znajomości jęz. arabskiego.
BEZPIECZEŃSTWO
Z uwagi na zbrojne incydenty związane z po-rewolucyjnymi rozliczeniami oraz wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością (kradzieże, napady na samochody z użyciem broni palnej) obcokrajowcy powinni zrezygnować  - zwłaszcza w nocy - z samotnego podróżowania poza miasta, przebywania na dzikich plażach w małych grupach oraz noclegów w podrzędnych hotelach. Liczba przestępstw wymierzonych w cudzoziemców niepokojąco wzrasta.
RELIGIA, OBYCZAJE
Dominującym wyznaniem w Libii jest islam sunnicki. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich, odkrytych strojów kobiecych oraz męskich szortów w miejscach publicznych) oraz wystrzegać się wyzywającego zachowania.
Msze w katedrze rzymskokatolickiej w Trypolisie (w dzielnicy Ad-Dahra) odprawiane są w języku angielskim w piątki o godz. 10:30, a w języku francuskim w soboty, o godz. 10:00.
PRZYDATNE INFORMACJE
W ośrodkach miejskich z reguły bez problemu można porozumieć się w języku angielskim, w urzędach obowiązuje natomiast wyłącznie język arabski. 
Miejscowa ludność jest zwykle bardzo życzliwie nastawiona do cudzoziemców, ale np. samotne kobiety powinny zachowywać w kontaktach z mężczyznami daleko idącą powściągliwość.
W Libii homoseksualizm uznawany jest za przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech; podobnie karalne są związki pozamałżeńskie.
Wiele restrykcji wiąże się z fotografowaniem i filmowaniem w miejscach publicznych. Nie dotyczą one wybranych miejsc o charakterze typowo turystycznym. W razie najmniejszych wątpliwości należy upewnić się (najlepiej u policjanta), czy można zrobić zdjęcie.
zaopatrzenie w artykuły żywnościowe i środki czystości jest na dobrym poziomie. Dostępne są (bez recepty) wszelkie lekarstwa oraz benzyna (jej cena jest stała i wynosi zaledwie 0,09 EUR).
Zaleca się noszenie dokumentu tożsamości przy sobie.
Brak usługi BlackBerry, Internet jest dostępny za pośrednictwem łącza radiowego Wi-Max.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Biuro Ludowe Wielkiej Libijskiej Arabskiej
Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej
ul. Kryniczna 2, 03-934 Warszawa
tel. 617 48 22, 617 48 83, 617 58 30; fax 617 50 91
telex 825508 libya pl, 816233 libya pl
e-mail: alfath2@ikp.atm.com.pl

Wydział Kulturalny
ul. Rzymska 16, 03-976 Warszawa
tel. 617 03 45, 616 06 71

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

LIBIA - galerie i zdjęcia z podróży

LIBIA / połnocna LIbia / Leptis MAgna / łuk antyczny na skrzyzowaniuLIBIA / połnocna LIbia / Sabratha, ruiny starozytnego miasta i amfiteatru / SabrathaLIBIA / połnocna LIbia / Leptis MAgna / pieknie zachowany amfiteatrLIBIA / połnocna LIbia / Leptis MAgna / antyczne toaletyLIBIA / połnocna LIbia / Leptis MAgna / antyczna katedra- pozostałościLIBIA / wybrzeże morza sródziemnego w Libii / Libia / LIBIA / Tripolis / centrum Tripolisu / meczet w antycznym łukuLIBIA / brak / Sabratha / Dawne Cywilizacje4LIBIA / brak / Leptis Magna / Trochę starej Libii5LIBIA / środkowa LIbia / Libia / mieszkanie berberyjskieLIBIA / Tripolis / Tripolis plac Zielony  / zielona nocLIBIA / brak / Sabratha / Dawne Cywilizacje5LIBIA / brak / Leptis Magna / Trochę starej Libii1LIBIA / Leptis Magna / Leptis Magna / Wciąż patrzy przez wiekiLIBIA / brak / Sabratha / Dawne cywilizacje1LIBIA / okolice placu zielonego / brak / dzieciLIBIA / brak / Sabratha / Dawne Cywilizacje2LIBIA / Trypolitania / Lepits Magna / BazylikaLIBIA / brak / Sabratha / Dawne Cywilizacje3LIBIA / nad zatoką / jakaś nadmorska miejscowość / wieczór

LIBIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Leptis Magna LIBIA 1409 29-11-22
Libia 2020 LIBIA 2980 02-02-20
Polska rodzina u Kadaffiego LIBIA 2103 21-06-16
Znajomi w Libii LIBIA 2159 16-09-10
Slajdowisko W-wa 24.02 Libia Sudan LIBIA 2186 22-02-09
wiza do libii????? LIBIA 3390 16-01-09
Szukam Wyprawy, proszę o pomoc LIBIA 2

LIBIA - artykuły i relacje z podróży

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 9394
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 16359
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl