Przewodniki

BENIN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaBENIN
BENIN
(Republika Beninu)
Stolica: Porto Novo (stolica konstytucyjna)
Cotonou (siedziba rządu i centrum administracyjne)
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), 1 XOF = 100 centymów;
Język urzędowy: francuski

BENIN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Beninu muszą mieć ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Beninu (w Polsce brak, najbliższe w Moskwie) lub na granicy Beninu. Wjazd następuje na podstawie czasowego zezwolenia, a wizę pobytową wystawia najbliższy urząd imigracyjny w pierwszy dzień roboczy. Należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup (np. w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży). 

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Konsekwencje naruszenia prawa są w Beninie bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym już nawet podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

UBEZPIECZENIE
Może być wymagane posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, także polskich.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie takimi chorobami, jak: malaria, cholera, tyfus, żółta febra, wirusowe zapalenie opon mózgowych, AIDS, a także wieloma chorobami tropikalnymi, jednak poziom ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu w Beninie i warunków higienicznych. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, wykonane co najmniej 10 dni przed datą wjazdu do Beninu. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony, praktycznie możliwy jedynie w dużych miastach. Poziom usług lekarskich (które są kosztowne) znacznie odbiega od standardów światowych. Poważniejsze zabiegi trzeba wykonywać w Europie. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Główne miasto kraju, Cotonou, ma regularne połączenia lotnicze z Paryżem i Brukselą oraz ze stolicami większości krajów zachodniej Afryki. Ponadto niewielkie lotniska lokalne funkcjonują w Save i Parakou. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju nie nastręcza problemów. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy i mikrobusy. Jakość usług jest niska - nie ma rozkładów jazdy, pojazdy często ulegają awariom. Główne drogi asfaltowe wiodące z południa kraju ku granicy z Nigrem i Burkina Faso są w dobrym stanie. Istnieje połączenie kolejowe Cotonou-Parakou.

BEZPIECZEŃSTWO
Benin w porównaniu z innymi państwami regionu jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Większe zagrożenie przestępczością pospolitą występuje tylko w Cotonou i w pobliżu przejść granicznych. Odradza się samotne spacery w miastach w nocy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach. Karty kredytowe VISA są honorowane w niektórych bankach oraz w największych hotelach (Marina i Novotel). Karty American Express nie są akceptowane przez banki, natomiast można nimi płacić w wymienionych hotelach.
W porównaniu z większością państw afrykańskich baza turystyczna jest w Beninie stosunkowo dobrze rozwinięta. W większych miastach są sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, restauracje, hotele.
Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość oferowanych towarów niska. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
Wykonywanie zdjęć jest dozwolone wszędzie poza wyraźnie oznaczonymi obszarami zastrzeżonymi. Przez wzgląd na miejscowe zwyczaje, aby nie narazić się na nieprzyjemne reakcje, należy zasięgnąć informacji co do możliwości fotografowania obiektów kultury tradycyjnej, a fotografując ludzi - spytać ich o zgodę.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Akredytowany jest Ambasador RP w Nigerii,
Republika Benin należy do okręgu konsularnego KG RP w Lagos.

Konsulat RP w Cotonou
Konsul Honorowy: Krystyna Hounkponou
(polski, francuski)
B.P. 06-56 Cotonou, République du Benin
tel. (+229) 21 385117, 21 381715, 21 301091
fax.(+229) 21 304196
e-mail: kryspol@intnet.bj
ghounkponou@kmg.com

BENIN - galerie i zdjęcia z podróży

BENIN / ABOMEY / po muzeum Abomey / SzczęśliwyBENIN / Ouidah / Ouidah / BENIN / Południowy / Cotonou / Mama AfrykaBENIN / Benin południowy / Grand Popo / Naprawiając siećBENIN / - / Przy granicy z Togo / Stacja benzynowaBENIN / Benin południowy / Ouidah / W wiosceBENIN / - / Ganvie / Afryka zachodniaBENIN / Benin południowy / Ouidah / Na łódceBENIN / Cotonou / Jezioro GANVIE / wieś na palachBENIN / Południowy / Cotonou / Zapasy zrobione BENIN / Benin północny / Koussoukoingou / TataBENIN / Południowy / Cotonou / Współczesny tam-tam BENIN / Południowy / Cotonou / SjestaBENIN / Benin północny / Tanguieta / Wodospad TanougouBENIN / Południowy / Cotonou / ZmęczonyBENIN / Południowy / Cotonou / Ufff, jak gorąco!BENIN / Abomey / . / co by tu zrobić z prezentem?BENIN / Południowy / Cotonou / Moje okienko ... na świat

BENIN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Benin Togo Ghana wyprawa na początku stycznia 2017 BENIN 867 12-11-16
Wyprawa do Afryki Zachodniej BENIN 1058 24-10-16
Wyprawa do Afryki Zachodniej BENIN 617 21-10-16
4 Tygodnie w zachodniej Afryce BENIN 807 04-09-16
Przydatne informacje BENIN 1802 20-08-16
festiwal voodoo BENIN 1365 10-08-16

BENIN - artykuły i relacje z podróży

BENIN / Ouidah / Ouidah /
2012-02-21
EDI

kraje: GHANA, TOGO, BENIN, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, SAHARA ZACHODNIA, MAROKO
zawartość: inf.praktczne, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 7444
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz2

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej i powrót

Czytaj więcej

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7750
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 12354
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

TOGO / Afryka  / stolica: LOME  / fetysze voodoo
2008-10-20
chustka

kraje: BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 10907
liczba komentarzy: 1

Voodoo - szczęście na zamówienie? AFRYKA ZACHODNIA - w kręgu voodoo

artykuł o parktykach voodoo w Afryce Zachodniej (Togo, Benin, Burkina Faso, Ghana), ARTYKUŁ W MOCNO SKROCONEJ FORMIE UKAZAŁ SIE W TYM ROKU W MIESIECZNIKU GLOBTROTER

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

fajny tekst

2007-10-07 20:12:52 OVAD

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl