Przewodniki

NIGERIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaNIGERIA
NIGERIA
(Federalna Republika Nigerii)
Stolica: Abudża
Waluta: naira (NGN);
Język urzędowy: angielski

NIGERIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Uwaga: Na północnym-wschodzie Nigerii, w 15 Local Government Areas w 4 stanach, obowiązuje stan wyjątkowy. Decyzja o jego wprowadzeniu związana jest z utrzymującym się wysokim zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w tych częściach kraju i działaniami rządu zmierzającymi do opanowania sytuacji.
Stan wyjątkowy obowiązuje w stanach: Borno (Maiduguri Metropolitan LGA, Gamboru Ngala LGA, Banki Bama LGA, Biu LGA, Jere LGA); Yobe (Damaturu LGA, Geidam LGA, Potiskum LGA, Buniyadi-Gujba LGA, Gasua-Bade LGA); Plateau (Jos North LGA, Jos South LGA, Barkin-Ladi LGA, Riyom LGA) Niger (Suleja LGA).
W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego zamknięte, do odwołania, są części międzynarodowych granic Nigerii z Kamerunem, Czadem i Nigrem. Na obszarach objętych stanem wyjątkowych ulice patroluje wojsko; mogą obowiązywać restrykcje w przemieszczaniu się. Możliwe są starcia zbrojne sił rządowych z osobami podejrzanymi o terroryzm.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym wyjazd w ten rejon wnikliwe rozważenie konieczności takiej podróży oraz warunków bezpieczeństwa, w jakich miałaby się odbywać. Gdy wyjazd jest niezbędny, zaleca się uprzedni kontakt z Ambasadą RP w Abudży (zgłoszenie podróży), unikanie zgromadzeń publicznych, miejsc szczególnie zagrożonych atakami, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz zachowanie szczególnej ostrożności.
Zagrożenie zamachami terrorystycznymi może również wystepować okazjonalnie w stolicy, Abudży, oraz na północy kraju. Ponadto na północy i północnym-wschodzie kraju może dochodzić do groźnych zamieszek na tle religijnym. W całym kraju, ale w szczególności na południu występuje wysokie zagrożenia napadami na tle rabunkowym i porwaniami. W związku z powyższym zaleca się podróżowanie w większych grupach i tylko za dnia.
Ze względu na możliwość zastosowania przez władze w całym kraju wzmocnionych środków bezpieczeństwa, takich jak kontrole drogowe i blokady zaleca się stosowanie do poleceń służb porządkowych.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe. Zapewnienia o możliwości przekroczenia granicy nigeryjskiej bez uzyskania wizy wjazdowej są próbą oszustwa. Zdarza się, że naciągacz zamierza czerpać zyski z nielegalnego pobytu upatrzonej osoby w Nigerii, stosując wobec niej szantaż i strasząc zagrożeniem zdrowia i życia. Cudzoziemiec nie może oficjalnie opuścić terytorium Nigerii, zanim nie udokumentuje legalności wjazdu (istotny jest tu stempel kontroli granicznej potwierdzający wjazd na terytorium tego państwa). Obywatel polski udający się do Nigerii winien mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Cudzoziemcy zamierzający przebywać w Nigerii dłużej niż 6 miesięcy muszą ubiegać się o kartę pobytu. W przypadku podróży turystycznych należy na granicy nigeryjskiej okazać ważny bilet powrotny. Nie została określona kwota pieniędzy wymagana na każdy dzień pobytu.PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów, niemniej nigeryjscy celnicy drobiazgowo kontrolują bagaże zarówno przyjeżdżających, jak i wyjeżdżających. Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów ze skór węży i innych gatunków chronionych. Zdarzają się problemy z wywozem pamiątek - wyrobów rękodzieła, które awansują często w oczach celników do kategorii „zabytków kultury narodowej”, na których wywóz potrzebne jest zezwolenie władz muzealnych. Wwożone dewizy należy zadeklarować przy wjeździe (w szczególności kwoty ponad 5000 USD). Na wywóz dewiz w kwocie przekraczającej sumę wymienioną w deklaracji należy uzyskać zezwolenie Centralnego Banku Nigerii.

PRZEPISY PRAWNE
Konsekwencje naruszenia prawa w Nigerii są bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych.

MELDUNEK
Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Zameldować się trzeba bezpośrednio po przybyciu do Nigerii w najbliższym urzędzie imigracyjnym.

UBEZPIECZENIE
Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przy wjeździe wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje tu znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi, jednak stopień ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu i warunków higienicznych, w jakich się przebywa. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać w Europie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Należy mieć krajowe oraz międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku dłuższych pobytów zalecane jest wyrobienie nigeryjskiego prawa jazdy. Prowadzenie samochodu w dużych miastach, zwłaszcza w Lagos, z uwagi na wielkie natężenie ruchu i jego chaotyczność, wymaga sporego doświadczenia.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Poza zaleceniem zachowania ostrożności, wynikającym z zagrożenia przestępczością, nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Głównym środkiem komunikacji miejskiej pozostają motocykle, tzw. okady (z wyjątkiem Abudży, gdzie są one zakazane - jest natomiast w tym mieście sieć autobusowa). Taksówki to w większości samochody prywatne, pomalowane na charakterystyczny kolor (m.in. w Abudży - zielony, w Lagos - żółty). Cena za kurs w mieście wahają się od 200 do 400 NGN, chociaż taksówkarze rozpoczynają targowanie się nawet od 1000 NGN. Oprócz tego działają prywatne minibusy, którymi można przemieszczać się w obrębie miasta za niewielką opłatą, są one wszakże zawsze bardzo zatłoczone. Komunikacja autobusowa między dużymi miastami jest dobrze rozwinięta, jakkolwiek standard usług oferowanych przez różne firmy bywa różny. Także stan dróg jest bardzo zróżnicowany. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Rozbudowywana jest sieć autostrad - niedawno zbudowane, są w stosunkowo dobrym stanie, aczkolwiek sieć ta nie jest jeszcze kompletna. Autostrady są bezpłatne. Lagos ma połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz z ważniejszymi miastami Afryki. Abudża ma połączenia bezpośrednie z Frankfurtem, Londynem i Amsterdamem. Ponadto Abudża, Port Harcourt, Kano i wiele innych miast mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Prywatne linie lotnicze (Virgin Nigeria, Arik, Aero Contractor) oferują usługi na dobrym poziomie.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością jest bardzo wysokie. W regionie delty Nigru stałym zjawiskiem są uprowadzenia cudzoziemców. Na drogach częste są bandyckie napady. Znaczne niebezpieczeństwa czyhają też w dużych miastach, zwłaszcza (choć nie wyłącznie) w okolicach międzynarodowych lotnisk i w dzielnicach portowych. Europejczyk nie przestrzegający zasad bezpieczeństwa jest łatwym celem dla przestępców - biały człowiek poruszający się pieszo po ulicy wzbudza zainteresowanie.

RELIGIA, OBYCZAJE
W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru. Zdarza się, że w okresie ramadanu oczekuje się również od cudzoziemców przestrzegania postu w miejscach publicznych.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Od 1999 r. Nigeria przechodzi okres demokratyzacji systemu politycznego i liberalizacji gospodarki. W 2007 r. odbyły się trzecie od czasu wprowadzenia rządów cywilnych wybory powszechne. Pozytywne przemiany stopniowo ogarniają kolejne sfery życia. Poprawa warunków ważnych z punktu widzenia cudzoziemców przyjeżdżających do Nigerii nie następuje w bardzo szybkim tempie, jednak jest widoczna.
Kantory wymiany walut oferują kurs o ok. 5% wyższy niż banki.
Baza turystyczna jest w Nigerii mniej niż skromna. Hotele zapewniające wysoki standard (przy jeszcze wyższych cenach) znajdują się jedynie w dużych miastach. Karty kredytowe honorowane są tylko w największych hotelach i bankach. Należy posługiwać się nimi bardzo ostrożnie.
W większych miastach są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
Ludność generalnie nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.
W Nigerii korupcja jest nadal bardzo rozpowszechniona, mimo podejmowanych wysiłków, aby opanować to zjawisko. Bywa, że przedstawiciele władz (lub udający ich naciągacze) wmawiają cudzoziemcom, którzy nie znają obowiązujących uregulowań, że muszą spełnić rozmaite warunki albo mieć dodatkowe dokumenty - zazwyczaj jest to próba wyłudzenia łapówki.
 Rozpowszechnione jest wyłudzanie pieniędzy przez Internet. Zarówno instytucje, jak też prywatne osoby, których adresy dostały się w niepożądane ręce, masowo otrzymują e-maile z ofertami szybkiego wzbogacenia się pod warunkiem wpłacenia „niewielkich” kwot (zazwyczaj sum sięgających co najmniej kilkuset USD) - zaleca się ignorowanie takich „ofert”. Częste są także próby wyłudzenia różnych towarów za pośrednictwem aukcji internetowych. W przypadku wątpliwości, czy korespondencja elektroniczna i proponowane w niej transakcje czy propozycje biznesowe są wiarygodne zaleca się kontakt z Ambasadą w Abudży.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii
ambasador: Przemysław Niesiołowski
Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: +234 8052000204 Tel.: +234 8076631021 Tel. dyżurny: +234 807 755 04 99
abuja.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

NIGERIA - galerie i zdjęcia z podróży

NIGERIA / Lagos / Makoko, Lagos / Slums of MakokoNIGERIA / - / Lagos / plaża przy redzieNIGERIA / Lagos / Makoko, Lagos / Makoko, Lagos, NigeriaNIGERIA / Lagos / Makoko, Lagos / Makoko, Lagos, NigeriaNIGERIA / Lagos / slums of Makoko / Szkola w slumsie Makoko, LagosNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Laguna rzeki NigerNIGERIA / - / Honefoss / KrajobrazNIGERIA / brak / Okolice Lagos / TrioNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Delta NigruNIGERIA / brak / Okolice Lagos / PrzyjacieleNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Wybrzeże niewolnikówNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Plaża niewolnikówNIGERIA / brak / Okolice Lagos / TargNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Lokalny sprzedawcaNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Tłum na plażyNIGERIA / brak / Lagos / Ulica LagosNIGERIA / brak / Okolice Lagos / Targ - krokodyl na obiadek.NIGERIA / brak / Okolice Lagos / Targ NIGERIA / brak / alfa beach / Nigeria zima:)NIGERIA / brak / Okolice Lagos / Rybak

NIGERIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
wizy NIGERIA 2827 09-05-12
Podróż NIGERIA 2039 01-06-07

NIGERIA - artykuły i relacje z podróży

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7750
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 12354
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

NIGERIA / brak / Lagos / Ja i przyjaciele
2004-05-20
pabisiakj

kraje: NIGERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7574
liczba komentarzy: 7

Jacka listy z Czarnego Lądu - Jacek Pabisiak

Jacek Pabisiak (jacek.pabisiak@op.pl) jest studentem ostatniego roku psychologii. Wyjechał na roczny staż do Lagos w Nigerii, gdzie pracuje w organizacji charytatywnej, której działalność obejmuje organizowanie pomocy dla bezdomnych dzieci, szukanie sposobów na rozładowywanie korków na ulicach stolicy oraz aktywizację turystyczną regionu. Jacek pisze głównie o swoich wrażeniach ze spotkania z kompletnie inną, nieznaną i fascynującą kulturą. Pełna wersja bloga - http://sputnik.pl/jacek/

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Istnieje koniecznosc sprostowania danych polskich przedstawicielstw w Nigerii. Otoz obecnie Ambasada RP w Abudży 10, Ona Crescent, off Lake Tchad Crescent, Maitama 900271, Abuja tel. (+234-9) 413 82 80 do 83 fax: (+234-9) 413 82 81 e-mail: poembabu@linkserve.com natomiast w Lagos znajduje sie nasz Konsulat: Konsulat Generalny RP w Lagos 10 Idejo Street, Victoria Island, Lagos, P.O.Box 410 tel. +(234-1) 261 46 84, +(234-1)261 46 86 fax. +(234-1) 261 46 85 e-mail: poemb@mwebafrica.com Pozdrawiam!

2005-12-07 12:15:55 voitas

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl