Przewodniki

KONGO - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Afryka



KONGO
KONGO
(Republika Konga)
Stolica: Brazzaville
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej CFA (XAF), 1 XAF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski 

KONGO


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizę pobytową i tranzytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Jest możliwość uzyskania wiz na lotnisku w Brazzaville, należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami i uciążliwą procedurą. Od turystów wymaga się paszportu z minimum 6-miesięcznym okresem ważności; często władze graniczne żądają okazania biletu powrotnego.

PRZEPISY CELNE
Turysta może wwieźć do Konga: 100 szt. papierosów lub 25 szt. cygar albo 250 g tytoniu, aparat fotograficzny, radio, kamerę, odtwarzacz CD i 20 płyt, magnetofon, sprzęt sportowy i wędkarski. Na wwóz broni myśliwskiej potrzebne jest zezwolenie. Osoby wwożące komputery osobiste na własny użytek obowiązane są zgłosić to służbom celnym.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obowiązkowo wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, zaleca się również szczepienia przeciw ospie i cholerze. Z uwagi na duże zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Służba zdrowia jest słabo zorganizowana, jednak w stolicy funkcjonują prywatne kliniki świadczące usługi na przyzwoitym poziomie. Średni koszt wizyty lekarskiej to 10 USD. 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie samochodem po kraju nie stanowi specjalnego zagrożenia, jednak dla pewności zaleca się wynajęcie przewodnika lub organizowanie wycieczek w kilka samochodów. Łączna długość dróg wynosi ponad 20 tys. km. Przed podróżą samochodem, szczególnie w porze deszczowej, należy upewnić się, czy drogi są przejezdne. Terenami o podwyższonym stopniu ryzyka są region Pool oraz prowincje Likoula i Sangha. W regionie Pool działają uzbrojeni rebelianci, którzy okresowo napadają na podróżnych (także na trasie linii kolejowej Brazzaville-Pointe-Noire). Likoula graniczy z prowincją l’Equateur (Demokratyczna Republika Konga), która w przeszłości była kontrolowana przez rebeliantów. Z kolei w Sangha znajdują się obozy dla uchodźców z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ponieważ sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej pozostaje nadal napięta, podróżowanie w rejony północno-schodnie może być niebezpieczne. Kongo ma dwa lotniska międzynarodowe (Brazzaville i Pointe-Noire) oraz pięć lotnisk krajowych (Dolisie, Nkayi, Owanda, Ouesso i Impfondo).

BEZPIECZEŃSTWO
W porównaniu z innymi państwami regionu (np. Demokratyczną Republiką Konga) Kongo jest krajem bezpiecznym. W dużych ośrodkach miejskich, przede wszystkim w dzielnicach centralnych, służby policyjne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy jednak unikać podróżowania nocą lub w pojedynkę, przebywania na plażach oddalonych od osiedli i odwiedzania ubogich dzielnic w dużych miastach. Napady na turystów zdarzają się rzadko, w większości na terenach słabo zaludnionych.PRZYDATNE INFORMACJE:
Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta, szczególnie na wybrzeżu (Pointe-Noire) oraz w większych ośrodkach miejskich. Przykładowe ceny: doba w hotelu średniej klasy 50-80 EUR, wynajęcie taksówki na 1 godzinę 5 EUR, posiłek w restauracji (obiad lub kolacja) 10-15 EUR.
Po wypadku samochodowym z obrażeniami ciała nie należy zatrzymywać się na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii lub komisariat policji (możliwość zaatakowania przez okoliczną ludność).
Kongo charakteryzuje się klimatem równikowym, tzn. wysoką temperaturą i bardzo dużą wilgotnością powietrza. Pory roku: długa pora deszczowa (październik-grudzień) - temperatura od 25 st. C do 35 st. C, częste opady deszczu; krótka pora sucha (styczeń-luty) - brak opadów, temperatura wzrastająca; krótka pora deszczowa (marzec-kwiecień) - wysoka temperatura i częste opady; długa pora sucha (czerwiec- wrzesień) - brak opadów, temperatura od 20 st. C do 25 st. C.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KONGO - galerie i zdjęcia z podróży

KONGO / - / Kahuzi-Biega National Park / ChimanukaKONGO / Ituri  / Semliki Forest / Agama niebieskogłowaKONGO / - / Matoko / TaniaKONGO / Ituri / Semliki Forest / SnakeKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / Kongo KONGO / Katanga / Lubumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Katanga / Lumumbashi / KongoKONGO / Pool / Brazzaville / Lotnisko Maya MayaKONGO / - / Likouala River / W drodze do OuessoKONGO / - / Matoko / MatokoKONGO / - / Boah / NaradaKONGO / Pool / Brazzaville / Most 15 sierpnia 1960KONGO / - / Likouala River / W drodze do OuessoKONGO / - / Matoko / MatokoKONGO / Pool / Park Narodowy Lefini / Rzeka Lefini

KONGO - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Afryka (Kongo-Brazeville) KONGO 1453 28-05-14

KONGO - artykuły i relacje z podróży

KONGO / - / Impfondo / Lotnisko, Impfondo
2019-03-04
zbigoo

kraje: KONGO
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 864
liczba komentarzy: 5

Ziołowa rzeka, czyli w poszukiwaniu mokele-mbembe

Biała plama na turystycznej mapie Afryki – Republika Kongo. Wyprawa w rejon jeziora Tele i niezwykłej rzeki o wodzie koloru ochry, zagubionych w rozległej, trudno dostępnej dżungli na północy kraju.

Czytaj więcej

MAROKO / - / Afryka / Pataty i Pomarańcze
2012-07-16
patatyipomarańcze

kraje: MAROKO, NIGER, MALI, KONGO, KENIA, NAMIBIA, RPA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4543
liczba komentarzy: 1
ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7750
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 12354
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl