Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Weterynarz dzikich zwierząt - praktyki w Kenya Wildlife Service > KENIA


vetnolimits vetnolimits Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KENIA / - / Nairobi / kto mówił, że geparda nie da się oswoić? :)Na czym polega praca weterynarza w Afryce, jak w Kenii walczy się z kłusownikami oraz jakie zwierzęta można spotkać w afrykańskim buszu. Karmienie żyrafy, podglądanie maleńkich słoni czy pogoń za rozszalałym nosorożcem - wrażenia bezcenne!

Kenia znana jest na całym świecie dzięki swoim parkom narodowym i fantastycznej faunie. Te czynniki sprawiają, że staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. W związku z dużym napływem zwiedzających, rozwojem turystyki a także konfliktem człowieka z dziką przyrodą Kenya Wildlife Service wychodzi na przeciw oczekiwaniom ludzi wobec przyrody a także chroni dziką naturę przed nadmierną ekspansją człowieka.

Dzięki KWS safari staje się bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ta gigantyczna rządowa organizacja postawiła sobie za misję, stać się już niedługo światowym liderem w ochronie przyrody. Polityka KWS zakłada uszanowanie dziedzictwa przyrody i ludzi w takim samym stopniu i umożliwienie im równoległego rozwoju zgodnie z prawami obu stron.

Poza zarządzaniem parkami narodowymi i rezerwatami przyrody, KWS zajmuje się też monitoringiem i translokacjami zwierząt (mają doskonałe wyniki w ochronie nosorożca czarnego, żyraf i słoni), a także opieką nad fauną (liczne sierocińce i sanktuaria) oraz zrównoważonym rozwojem turystyki. KWS zatrudnia specjalistów nie tylko z zakresu ochrony dzikich zwierząt, lasów, zasobów wodnych, ale także managerów, inspektorów, weterynarzy i wielu, wielu innych. Niestety ze względu na bardzo duże bezrobocie i olbrzymią biurokrację, na miejscu zatrudnionych jest zbyt dużo osób, co, naszym zdaniem utrudnia funkcjonowanie organizacji. Bardzo duże rozdrobnienie obowiązków wśród pracujących sprawia, że na efekt podjętych działań, niestety trzeba dość długo czekać.

KWS wspiera rozwój lokalnych biznesów i pracę kobiet. Dzięki nim szansę na zarobek mają zakłady rękodzielnicze z wielu biednych regionów. Wspomaganie edukacji i uczenie dzieci na temat ochrony zwierząt i obchodzenia się z nimi jest również jednym z głównych pryncypiów organizacji. Uczenie młodego pokolenia i szkoły terenowe jest tylko kroplą w morzu potrzeb społeczeństwa Kenii, które aż do dziś w wielu regionach boryka się z dużym problemem analfabetyzmu.

Siedzibę główną KWS ma w Parku Narodowym Nairobi, który jest jedynym na świecie stołecznym parkiem narodowym. To tutaj znajduje się też słynny sierociniec dla słoni im. Davida Scheldricka (z tego względu nie ma w parku dorosłych słoni, aby umożliwić maluchom bezpieczną rehabilitację). Poza tym funkcjonuje tutaj też Sierociniec dla Dzikich Zwierząt, oraz Safari Walk, gdzie można m.in. zobaczyć albinotyczne zebry.

Kenia słynie z tego, że aż 12% PKB pochodzi z turystyki opartej o parki narodowe, które łącznie stanowią 8% powierzchni kraju. Strategia działania KWS w ponad trzydziestu parkach i rezerwatach opiera się o:

-zarządzanie środowiskiem naturalnym

-rozwój i zarządzanie turystyką

-współpracę z ludnością lokalną i rozwój edukacji

-bezpieczeństwo

-operacje na terenach chronionych

Nasze zadania w KWS

Podczas naszego pobytu w KWS zajmowałyśmy się zwierzętami w Sierocińcu dla Zwierząt oraz Safari Walk na terenie Parku Narodowego Nairobi. Poza opieką weterynaryjną pod okiem doktora Edwarda Kariuki’ego i karmieniem zwierząt uczyłyśmy się też o różnych zachowaniach zwierząt, wiele czasu studiując wnikliwie literaturę w bibliotece KWS, aby później móc naszą wiedzę teoretyczną przenieść na rzeczywistą pracę ze zwierzętami w parku.

Miałyśmy do czynienia m.in. z dzikimi kotami (lwy, gepardy, leopardy, karakale), zebrami, antylopami (np. gazele, bongo, elandy), bawołami, guźcami, hienami, żyrafami, mangustami, ptakami (m.in. perliczki afrykańskie, koronniki szare, strusie), żółwiami i wieloma, wieloma innymi.

Brałyśmy udział m.in. w patrolach z rangersami KWS monitorując sytuację zwierząt w parku, oraz jeżdżąc ze specjalną jednostką chroniącą nosorożce przed kłusownikami. Przy tej okazji brałyśmy udział w akcji łapania nosorożca białego, który uciekł z parku. Przy okazji pracy monitoringującej zostałyśmy zaproszone na delegację do Parku Narodowego Meru, gdzie mogłyśmy poczynić obserwacje dot. zachowań słoni na wolności.

Wiele czasu spędzałyśmy też w sierocińcu dla słoni im. Davida Scheldricka, gdzie prowadziłyśmy badania dotyczące objawów zespołu stresu pourazowego u sierot słoni.

Pobyt w Parku Narodowym Nairobi dał nam możliwość bezpośredniej pracy na rzecz ochrony przyrody i wnikliwych obserwacji zachowań zwierząt. Sprawił, że mogłyśmy pracować ze specjalistami KWS, którzy dzielili się z nami swoim doświadczeniem. Zaś źródła w bibliotece KWS umożliwiły nam systematyzację naszej wiedzy i dostęp do nigdzie nie publikowanych raportów dotyczących przede wszystkim naszego głównego tematu badań czyli behawioru słoni.

Więcej przeczytacie na vetnolimits.wordpress.com

Natalia Strokowska

Zdjęcia

KENIA / - / Nairobi / kto mówił, że geparda nie da się oswoić? :)KENIA / - / Nairobi / największa ze wszystkich antylop - ElandKENIA / - / Nairobi / uwaga, słonie na drodze!KENIA / - / Nairobi / w Sierocińcu dla słoni im. Davida Scheldricka w NairobiKENIA / - / Nairobi / w sirocińcu dla słoniKENIA / - / Nairobi / z krokodylem nilowym w Mamba VillageKENIA / - / Nairobi / Centrum Żyraf RotschildaKENIA / - / Nairobi / akacja z rana jak śmietana

Dodane komentarze

agatka0813 dołączył
07.09.2018

agatka0813 2018-09-07 16:16:24

Zeby pracowac jako lekarz weterynarii w takich warunkach trzeba miec sporo odwagi ;) Osobiscie podziwiam osoby, który decydują sie na wykonywanie takiego zawodu. Nie dosc ze trzeba ukonczyc ciezkie, zmudne studia, potem staz i ciagle doksztalcanie sie...A praca nie nalezy do lekkich- wymagana jest wiedza, ale tez umiejetnosci praktyczne.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2012-07-03 19:10:40

Super, nieco wykroczyłaś poza zwyczajowy prosty przekaz jaki zawiera zwykła relacja z wyprawy, ale może właśnie o to między innymi chodzi w jeżdżeniu po świecie. Fantastycznie, że umiesz pogodzić pasję zwiedzania z ochroną przyrody i wolontariatem. Trzymam kciuki za całe przedsięwzięcie

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl