Przewodniki

KENIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaKENIA
KENIA
(Republika Kenii)
Stolica: Nairobi
Waluta: szyling kenijski (KES);
Języki urzędowe: angielski, suahili

KENIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii bądź Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy.

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają surowym karom więzienia i wysokim grzywnom.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar pojechać z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii) lub wjechać do Kenii z innego kraju afrykańskiego. Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna, szczególnie w podróży poza Nairobi. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne i odpłatne. Wizyta u internisty kosztuje ok. 40 USD, u stomatologa 50-100 USD. Kosztowny jest pobyt w szpitalu, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest znacznie niższy niż w większych miastach. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. W całym kraju występuje duże zagrożenie HIV/AIDS.

Podróże po Kenii - co warto zobaczyć

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
PODRÓŻOWANIE PO KRAJUPolskie prawo jazdy jest honorowane jedynie przez okres 3 miesięcy. Osoby planujące dłuższy pobyt muszą uzyskać miejscowy dokument. Nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce.
W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo złym stanie, co może powodować opóźnienia w podróży. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. Należy starać się dotrzeć do miejsca noclegu przed zmrokiem, który zapada bardzo szybko - ok. 19.00 bez względu na porę roku. Fatalny stan dróg, nadmierna prędkość i nieostrożny sposób jazdy kenijskich kierowców, a także zły stan techniczny wielu pojazdów to przyczyny wielu poważnych wypadków drogowych. W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Powinno się unikać nocnych kursów autobusowych i podróżowania minibusami (tzw. matatu). W Nairobi można korzystać z taksówek, które są zrzeszone w różnych korporacjach i mają ustalone cenniki, choć należy z góry uzgodnić należność za przejazd. Na trasie Nairobi-Mombasa-Kisumu można korzystać z usług kenijskiej kolei. Podróż w obu kierunkach odbywa się nocą. Należy pamiętać o zabezpieczeniu drzwi przedziału przed złodziejami. Zwiedzającym odległe zakątki Kenii zaleca się korzystanie z transportu lotniczego. Podczas podróży samochodem do niektórych odległych miejscowości (m.in. Garissy i nad Jezioro Turkana, Lamu) należy korzystać z eskorty uzbrojonych policjantów lub żołnierzy. Spis tych miejscowości lub stref podają odpowiednie służby ONZ w Nairobi. Żeglarzy przestrzega się przed wyprawami na wody w pobliżu granicy z Somalią, gdzie zagrożeniem są piraci.

BEZPIECZEŃSTWO
Należy unikać demonstracji ulicznych i wieców politycznych, które mogą mieć nieprzewidywalny przebieg. Odradza się podróżowanie w strefie granicy z Sudanem i Somalią. Niebezpieczne dla turystów obszary znajdują się również na północ od masywu górskiego Mt. Kenya i generalnie w centralnej oraz zachodniej części kraju. Zaleca się wyprawy na te tereny w zorganizowanych grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na cztery koła (warto mieć dwa koła zapasowe). Rekomenduje się zwiedzanie parków narodowych w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Mieszkańcy wiosek z północnych obszarów Kenii nie są tak życzliwi dla turystów jak w innych częściach kraju. Wśród tubylców rozpowszechnione są wieści o porwaniach dzieci dokonywanych rzekomo przez cudzoziemców. Dlatego też nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z „dziećmi ulicy”), robienia im zdjęć, czy też dawania słodyczy. Wzrasta przestępczość w miastach, szczególnie w Nairobi, a także w Mombasie i Kisumu. Coraz częstsze są napady na turystów, organizowane przez grupy uzbrojonych bandytów. Powszechnym w miastach zjawiskiem są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, plecaków, aparatów fotograficznych i kamer wideo, a także kradzieże samochodów. Często łupem złodziei padają rzeczy pozostawione w samochodach. Kradzieże takie dokonywane są też przez otwarte okna podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Bardzo niebezpieczne są wieczorne spacery po ulicach miast, w parkach czy wzdłuż plaży. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy, także na fałszywych policjantów, którzy pod pretekstem drobnego przewinienia dokonanego rzekomo przez turystę próbują wyłudzić zapłatę „mandatu”.

RELIGIA, OBYCZAJE
Mombasa to miasto muzułmańskie, cudzoziemcy powinni przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Nie ma szczególnych rygorów obyczajowych, należy jednak zwracać uwagę na ubiór: noszenie krótkich spódnic, strojów plażowych poza miejscami turystycznymi jest uznawane za niestosowne. Opalanie się topless nawet na plażach hotelowych jest niedozwolone.

ŚWIĘTA
1 maja - Święto Pracy, 1 czerwca - Dzień Konstytucji, 10 października - Dzień Prezydenta Moi, 20 października - Dzień Prezydenta Kenyatty, 12 grudnia - Dzień Niepodległości.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.

- Opłaty, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Nieźle rozwinięta jest sieć kawiarenek internetowych.

- Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt.

- Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień-marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka - od połowy października do połowy grudnia, oraz długa - od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.

- W kilku miejscowościach Kenii pracują polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.

- Informacji na temat Kenii udziela także warszawski oddział Kenyan-Polish Forum, ul. Górczewska 124/305, 01-460 Warszawa (+48 22 386 52 82 , e-mail: kpf@kenya.com.pl, www.kenya.com.pl).

PLANOWANIE PODRÓŻY

Do Kenii wybierzecie się również z Rainbow

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
ambasador: Anna Grupińska
Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 722 910 276 Tel.: +254 713 816 166 Tel.: +254 20 712 00 19 Tel. dyżurny: +254 20 712 00 20 Faks: +254 20 712 01 06
nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych); nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KENIA - galerie i zdjęcia z podróży

KENIA / - / Nakuru / ptaki w lustrzeKENIA / NP Masai Mara / NP Masai Mara / GepardKENIA / - / Nairobi / Nairobi(5)_piekno_kwiatowKENIA / Południowe wybrzeże / Diani Beach / a może na ryby?KENIA / Afryka Wschodnia / Diani Beach / kitesurfingKENIA / Malindi / Mida Creek / Pozdrowienia z KeniiKENIA / Mombasa / Mombasa / afrykańskie kontrasty.....KENIA / Południowa Kenia / Tsavo East / w oczekiwaniu na klientów....KENIA / Tvaso National Park / Kenia / Lubię zielone ...KENIA / Park Narodowy Amboseli / wioska masajska / masajskie kobietyKENIA / Poludniowe wybrzeze  / Diani Beach / take care of me, Mum. KENIA / Mombasa / Park Narodowy Tsavo East / Toko uciekinierKENIA / Centrum kraju / Park Amboseli / Prze KilimandżaroKENIA / masai mara / masai mara / safariKENIA / Tsawo West / park narodowy / kenijskie safariKENIA / Park Tsavo / Okolice parku / Pożegnanie z AfrykąKENIA / Ocean Indyjski / Mombasa / zachód nad AmboseliKENIA / Przy granicy z Tanzanią / Park Narodowy Amboseli / KENIA / Tsavo East / Tsavo National Park / krzeak na tle slonia i slon na tle krzaka KENIA / Mombasa / Mombasa / jedyna droga łącząca Mombasę z Nairobi.

KENIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
wakacje,wiza KENIA 12611 19-02-20
Wiza do kenii KENIA 912 25-01-20
Kenia w czerwcu KENIA 1981 12-11-19
NAMIARY NA KIEROWCĘ SAFARI MALINDI KENIA 957 12-11-19
Wakacje w Kenii KENIA 52396 10-09-19
Sprawdzone wycieczki z tubylcami KENIA 1326 14-07-19
Kenia w październiku KENIA 1704 08-06-19
plastikowe torebki KENIA 1583 11-05-19
Życie w Kenii KENIA 1119 11-05-19
Prośba o porady KENIA 1904 11-05-19
Wakacje w Kenii KENIA 1500 08-05-19
sprawdzony organizator wycieczek polsko jezycznych KENIA 1250 26-03-19
wrzesień Kenia-Tanzania KENIA 1197 04-03-19
Kto sie wybiera 18.02 2019 do Keni? KENIA 1773 01-01-19
SZUKAMY KILKU OSÓB NA TRZYDNIOWE SAFARI KENIA 1245 29-12-18
Latanie dronem w Kenii KENIA 1697 19-11-18
Team Tropical Kenia-Polska KENIA 1355 14-11-18
kto sie wybiera w styczniu 2019 do Kenii? KENIA 2166 03-11-18
SAFARI 3/4 DNI - 16-22. XII 2018 - Poszukujemy chętnych - PILNIE !!! KENIA 1284 31-10-18
NAJLEPSZE SAFARI KENIA KENIA 1784 23-09-18
Wiza na lotnisku XI/2018 Mombasa KENIA 2889 21-09-18
Szukam towarzysza do Afryki styczeń 2019 KENIA 2521 29-08-18
PRZEWODNIK KENIA - naprawdę warto KENIA 2283 20-08-18
SUPER PRZEWODNIK KENIA - kontakt bezpośredni KENIA 1575 13-07-18
NAMIAR NA SUPER PRZEWODNIKA PO KENII KENIA 1634 13-07-18
Safari z polskim przewodnikiem KENIA 2117 05-06-18
Etiopia i Kenia styczeń 2019, fajny program KENIA 1551 02-06-18
Voyager hotel / LISTOPAD / 2018 KENIA 1440 31-05-18
safari na wysokim poziomie z polskim przewodnikiem KENIA 1730 31-05-18
Pogoda w maju i safarii KENIA 1363 17-05-18

KENIA - artykuły i relacje z podróży


kraje: UGANDA, TANZANIA, RUANDA, MADAGASKAR, KENIA, ETIOPIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1175
liczba komentarzy: 1

Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

Pamiętacie książkę naszego globowego kolegi ARTUSIA, czyli Artura Malka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"? Mam nadzieję, że czytaliście, jeśli nie - musicie to błyskiem nadrobić, ponieważ kolejna książka z serii "Banany i cytrusy" już w księgarniach. Tym razem Artur zaprasza na wspólną podróż do Arfyki.

Czytaj więcej

TANZANIA / Afryka / Afryka / W drodze na najwyższe szczyty Afryki
2013-07-16
SzczytyAfryki

kraje: BURUNDI, KENIA, RUANDA, TANZANIA, UGANDA, ZAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2057
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki patronat medialny Globtroter.pl

W drodze na najwyższe szczyty Afryki to projekt, który ma na celu zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju.

Czytaj więcej

BOLIWIA / Boliwia / Boliwia / Michal Frackowiak
2013-06-14
Ekspedycja Afryka 2013

kraje: EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, TANZANIA, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3476
liczba komentarzy: 2

Ekspedycja Michal się przedstawia

Prezentacja tworu jakim jest Ekspedycja Michal i Ekspedycja Afryka 2013, naszych celów, planów i marzeń, czyli jak było jest i będzie...

Czytaj więcej

KENIA / . / Nairobi / park Uhuru
2013-03-26
jedrzej

kraje: KENIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4337
liczba komentarzy: 0

Dzień w Nairobi

Relacja z ostatniego dnia mojego pobytu w Afryce Wschodniej.

Czytaj więcej

KENIA / . / P.N. Amboseli / Kilimandżaro o wschodzie słońca
2013-03-25
jedrzej

kraje: KENIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3447
liczba komentarzy: 0

U stóp Kilimandżaro

Krótka relacja z safari po kenijskim Parku Narodowym Amboseli, które odbyłem w styczniu 2006 roku.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl