Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mundo Maya – Comalcalco (II) > MEKSYK


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaNa przełomie 2003/2004 odbyłem sześciomiesięczną podróż do Ameryki Środkowej, której głównym celem był świat Mayów. Obszar, który zamieszkiwali Mayowie rozciągał się od dzisiejszego stanu Tabasco w Meksyku na zachodzie po zachodnią część Hondurasu i Salwadoru na wschodzie. Świat Mayów zafascynował mnie w trakcie pierwszej podróży po Meksyku, kiedy to zwiedziłem kilka ich stref archeologicznych. Była to fascynująca kultura, o czym mogłem przekonać się w trakcie mojej wędrówki, dlatego postanowiłem tu powrócić. W cyklu artykułów przedstawiam nieraz pobieżnie, nieraz bardziej szczegółowo szereg zwiedzonych przeze mnie stref archeologicznych świata Mayów. Zapraszam do lektury życząc odwiedzenia Mundo Maya. Comalcalco to najbardziej na zachód wysunięte ruiny Mayów i jest to pierwsza zwiedzana strefa w tej podróży.

Comalcalco
Catemaco. Pierwszy samochód, który zatrzymuję, to bardzo dobra okazja, bo mógłbym się znaleźć w Merida (ok.1000 km), jednak jadę tylko do Cardenas, bo chcę zwiedzić Comalcalco – najbardziej na zachód wysunięte ruiny Mayów. Po kilkugodzinnej jeździe wysiadam w Cardenas, skąd kilkoma krótkimi okazjami docieram do pierwszych ruin Mayów, a tym samym do Świata Mayów – głównego celu mojej podróży. Na obrzeżu miasta Comalcalco jest strefa archeologiczna – jedyne miasto Mayów zbudowane z palonej cegły. Teren jest lekko pagórkowaty i już z daleka widać ruiny. Po kwadransie marszu jestem na miejscu. W pierwszej chwili jestem trochę zawiedziony widokiem, bo spodziewałem się zobaczyć zdobione i potężne piramidy, a zamiast tego widzę zaledwie kilka średniej wielkości piramid i to bez zdobień. Gdy jednak podchodzę bliżej do największej piramidy niejako opartej na stoku pagórka pojawia się podziw dla tej budowli. Większość obiektów kryje się pod zielonymi pagórkami. Poza kilkoma piramidami odrestaurowanych jest kilka domostw elit. Przyglądając się bardziej wnikliwie budowlom dostrzegam piękno proporcji. Po godzinie obiekt zostaje zamknięty, ale ten czas wystarcza mi na zwiedzenie. Przed zmrokiem łapię okazję do Paraiso – miasteczka w pobliżu plaż i platform wiertniczych. Zocalo jest pięknie oświetlone i odświętnie przystrojone. Jak na większości zocalo w Meksyku panuje tu atmosfera pikniku. Jem przy straganie tacos i siedzę z przyjemnością do późnego wieczora, po czym zbieram się, by poszukać miejsca na nocleg. Pytam się policjantów o dojście do plaży, ci odradzają mi tam nocleg, bo twierdzą, że grasują na niej złodzieje. Doradzają rozbicie namiotu w kompleksie sportowym dozorowanym przez policję. Trawiaste boiska są blisko zocalo, w pobliżu rzeki i jest to bardzo dobre miejsce na nocleg, bo są tu toalety i prysznice. Śpię bezpiecznie pod okiem stróżującej policjantki.


Meksyk
1. Comalcalco – Tabasco – jedyne ruiny Mayów z palonej cegły

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2012-07-04 23:58:12

W jakimś sensie tylko Ruta Puuc można by przyrównać do Szlaku Architektury Drewnianej.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2012-07-04 20:30:45

Zastanawiam się, czy dla Meksykanów nie jest to taki podobny projekt jak nasz Szlak Architektury Drewnianej na Podkarpaciu

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl