Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mundo Maya – Balamku, Calakmul, Xpujil, Chicanna, Kohunlich (III) > MEKSYK


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaMiędzy Escarcega a Chetumal rośnie niska dżungla i po drodze nie ma wielu miejscowości, jest za to sporo ruin Mayów w bliższej lub dalszej odległości od głównej trasy.

Balamku
W odległości 100 kilometrów od Escarcega na wchód jest Balamku. Zaledwie 3 kilometry od drogi głównej na północ, ale zostały odkryte dopiero w 1990 roku. Nakłaniam kierowcę na wspólne zwiedzanie. Choć mieszka na półwyspie Yucatan nie widział jeszcze żadnych ruin Mayów. Teren ruin pokrywa dżungla, tylko kilka budowli jest odrestaurowane, m.in. piramida z dwuwieżową świątynią na szczycie. Wewnątrz piramidy znajduje się duży stiukowy relief pomalowany na czerwono przedstawiający 4 królów i jaguary – piękna rzecz! Również kierowca jest zafascynowany miejscem i twierdzi, że teraz zacznie w miarę możliwości zwiedzać ruiny Mayów. Jadę z nim jeszcze parę kilometrów i na skrzyżowaniu do Calakmul odległego o 60 km na południe wysiadam.

Calakmul
Do Calakmul próbowałem dotrzeć 4 lata temu, ale czekając pół dnia nie doczekałem się ani jednego pojazdu jadącego do ruin. Wydaje się, że tym razem będzie lepiej. Na skrzyżowaniu stoi budka policyjna, a za wjazd na teren parku pobierana jest opłata zarówno od samochodu, jak i od każdego pasażera. Jest 16:00. Do zmroku do ruin jadą dwa samochody, ale są pełne. Wdaję się w rozmowę z policjantem i jego żoną. Są młodym małżeństwem i są Mayami z grupy Chool. Przed zachodem słońca idę do wsi Conhuas odległej o 2 km, aby uzupełnić zapasy jedzenia i picia. Budka strażnicza ma trzy pomieszczenia, dzięki uprzejmości gospodarzy nie muszę rozbijać namiotu, tylko śpię w jednym z pomieszczeń na betonowej podłodze. Śmieję się, że mam hotel z basenem, bo przy budce jest duży betonowy pojemnik na wodę do mycia i picia.
Po śniadaniu czekam cierpliwie na okazję do Calakmul. Prawie nikt nie jedzie, a jak już to samochód z kompletem pasażerów. Dopiero po kilku godzinach zabieram się z rodziną ze stolicy. Wąska, mocno zarośnięta szosa wiedzie przez dziką selvę. Po obu stronach dżungla jest tak gęsta, że nie sposób do niej wejść, chyba że z maczetą. Wreszcie po 60 km są ruiny. Cisza, spokój, wysokie piramidy, ruiny domostw elit. Wśród odrestaurowanych budowli rośnie częściowo przetrzebiona dżungla. Miasto było kiedyś bardzo duże, ilość zarośniętych dżunglą kopców jest ogromna. Wchłaniam ciszę i poddaję się nastrojowi miejsca, można niemalże czuć ducha dawnych Mayów. Ilość kamiennych steli jest wprost niezliczona (dowiaduję się, że jest ich grubo ponad 100, a zewidencjonowanych budowli ponad 6000). Calakmul był w okresie klasycznym (250 – 900 n.e.) obok Tikal najpotężniejszym ośrodkiem Mayów w środkowej części półwyspu. Ponad dżunglę wystają cztery wysokie piramidy i z nich jest bardzo rozległy widok na selvę. Miejsce jest tak wspaniałe, że chętnie zostałbym tu na noc, ale mam zbyt małe zapasy jedzenia, więc pod wieczór wracam do głównej drogi dojeżdżając do Xpujil.

Xpujil
Po zwinięciu namiotu nie muszę daleko iść – wejście do ruin jest po drugiej stronie szosy. Dziś jest wigilia Bożego Narodzenia, więc targuję cenę za wstęp – płacę połowę. Xpujil to zaledwie kilka fragmentarycznie odrestaurowanych budynków mieszkalnych i jedna świątynia z trzema wieżami. Na jedną z wież prowadzą małe schodki, a ze szczytu widać piramidy Bekan. Kopców kryjących pozostałości budowli Mayów jest sporo, ale są porośnięte selvą. W promieniu kilku kilometrów są trzy strefy archeologiczne: Xpujil, Bekan (znany mi sprzed 4 lat) i Chicanna.

Chicanna
Do Chicanna udaję się po zwiedzeniu Xpujil. Muszę się nieco cofnąć. Na okazję nie muszę długo czekać, po chwili jestem u wejścia. Tu też udaje mi się dostać prezent gwiazdkowy w postaci tańszego biletu. Chicanna też jest tylko fragmentarycznie odrestaurowana, większość budowli porasta selva. Widać pozostałości budynków mieszkalnych i świątynie pięknie zdobione kamiennymi reliefami, m.in. pięknie zdobiona Świątynia Jaguara, w którą wpatruję się dosłownie kilka godzin czekając aż słońce oświetli fasadę. Chicanna to kolejne fantastyczne miejsce.

Kohunlich
Przed Chetumal są ruiny, zarówno na północ, jak i na południe. Te na północ są dość daleko, bo ok. 30 km. Bliżej szosy w kierunku południowym (9 km) jest Kohunlich, ale stojąc na skrzyżowaniu stwierdzam, że chyba będę musiał tę odległość przejść na pieszo, bo nic nie jedzie. Po krótkiej pogawędce ze sprzedawczynią pamiątek zostawiam u niej plecak i ruszam na pieszo. Jest 14:00, więc powinienem zdążyć wrócić przed nocą. Udaje mi się złapać okazję do końca drogi, czyli do wejścia do ruin Kohunlich. Za wstęp nie płacę – wypraszam sobie prezent gwiazdkowy. Dość rozległa strefa ruin znajduje się w dżungli ciemnej od licznych olbrzymich palm. Większość odrestaurowanych ruin to osiedla mieszkalne elit Mayów, bardzo rozmaite i przeważnie na wzniesieniach, bądź nawet na piramidalnych budowlach. Najciekawszą budowlą jest piramida z kilkoma dużymi twarzami ze stiuku na jednej ze ścian. Są też stele, charakterystyczne dla stylu Peten oraz jak we wszystkich miastach Mayów pole do gry w pelotę. Do wsi Francisco Villa wracam pod wieczór tym samym samochodem, który mnie dowiózł do Kohunlich.Meksyk
1. Balamku – Campeche – styl Rio Bec, czerwony relief
2. Calakmul – Campeche – UNESCO – jeden z głównych ośrodków
3. Xpujil – Campeche – styl Rio Bec
4. Chicanna – Campeche – styl Rio Bec
5. Kohunlich – Quintana Roo – olbrzymie maski na piramidzie, wpływ stylu Peten

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl