Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nepal 2006 > NEPAL


pdanisze pdanisze Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Chłopczyk na trasie wokół AnnapurnyNa wyprawę do Nepalu, którą udało nam się zorganizować na przełomie lutego/marca 2006 tak jak poprzednio do Indii, również pojechaliśmy tylko we dwójkę, gdyż nie udało się znaleźć w sieci innych zainteresowanych podróżowaniem z plecakiem w tym samym czasie co my. Po raz drugi więc polecieliśmy na odległy kraniec koniec świata na własną rękę – jedynie z przewodnikiem Pascala w ręku, biletami i pomysłami na to, co chcielibyśmy zobaczyć.

Na całą wyprawę mieliśmy tylko trzy tygodnie. Udał nam się w tym czasie trekking do Jomsom i Muktinath oraz zwiedziliśmy dolinę Kathmandu (Patan, Bhaktapur). Pomimo tego że podróżowaliśmy w porze suchej, to załapaliśmy się na trasie na burze, deszcz, śnieg i grad. Musieliśmy więc dopasowywać nasze chodzenie po górach do aktualnych warunków pogodowych i kondycji. Nie wszystko udało się zrealizować tak jak zakładaliśmy, raz np. musieliśmy wracać z gór tą samą drogą, na części trasy udało się jechać na przyczepie ciągnika w deszczu i błocie, zamiast 30 minut lecieć wygodnie samolotem.

Trekking w Nepalu był bardzo ciekawy, bywa też niebezpieczny, ale trasa wokół Annapurny jest pod tym względem najlepiej przygotowana na przyjęcie turystów i spokojna, przez to popularna i nam też bardzo przypadła nam do gustu. W odległości pól dnia drogi zawsze znajdziesz jakąś kwaterę do spania. Warunki różne, skromnie ale czysto. Ze dwa razy tylko nie mieliśmy szans na mycie w cieplej wodzie, raz wcale się nie mieliśmy gdzie umyć, ale były to naprawdę małe miejscowości i już się ściemniało więc nie mięliśmy wyboru. Noclegi potrafią być w cenie poniżej jednego dolara za pokój, lecz na wyższych wysokościach temperatura w pokoju spada nawet do zera w nocy. Na innych trasach w sezonie zimowym na pewno spada nawet poniżej zera. Ale były też cieple zakątki. Polecamy bardzo Tatopani – tam można napić się świeżego soku z pomarańczy zerwanych prosto z drzewa i wykąpać się w gorących źródłach. Jest tam skromny betonowy basen z wodą 38 – 40 C. Dla nas było trochę za gorąco, ale Japończycy narzekali na chłód. Sami musicie pojechać i sprawdzić czy wam temperatura odpowiada ;-)

Podczas pobytu w Nepalu generalnie czuliśmy się bezpiecznie, raz tylko natknęliśmy się na spalony przez Maoistów autobus i blokadę drogi, ale nikomu się nic tam nie stało. Dwa tygodnie po naszym przyjeździe porwano w Nepalu Polaków na trekkingu do Mt Everest BC. Dwa tygodnie później sytuacja polityczna zrobiła się bardzo napięta i wprowadzono także godzinę policyjną. Zupełnie inaczej odbiera się sytuację będąc tam na miejscu, wszystko co pokazywane jest w wiadomościach wydaje się być takie nierealne. Gdy jesteś w Nepalu – myślisz, że to oaza spokoju: przyjemna przyroda, piękne widoki i świeże powietrze ... z tym ostatnim niestety nie było tak dobrze, bo w dolinie Kathmandu jest smog, a na trasie towarzyszył nam stale zapach odchodów osiołków. Szliśmy bowiem starym szlakiem handlowym, który jest używany do dziś – a transport w 97% odbywa się tradycyjnie na grzbietach osiołków. Dwa procent to ludzie, czyli tragarze, a jeden to motorki i traktorki, ale tylko na kawałkach tras, bo generalnie nie ma tam połączenia z nizinami, Jest kilka dróg na wysokości 2500 m.n.p.m., na wyżynie, łączących kilka miasteczek z Jomsom, które to jako jedyne w okolicy ma lotnisko.

Dodatkowe informacje: http://republika.pl/pdanisze/nepal2006

Zdjęcia

NEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Chłopczyk na trasie wokół AnnapurnyNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Droga na skrótyNEPAL / Kathmandu / Durbar Square / Durbar Square w KathmanduNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Dziecko noszone w tradycyjny sposóbNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Kołowrotki modlitewneNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / LeteNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / NepalkaNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Okolice KagbeniNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Osiołki na trasieNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Osiołki na trasieNEPAL / Kathmandu / Durbar Square / Rikszarz na Durbar SquareNEPAL / Kathmandu / Durbar Square / Rikszarz na Durbar SquareNEPAL / Kathmandu / Kathmandu / Świątynia BuddyjskaNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / W drodze do MuktinathNEPAL / Annapurna Circuit / Annapurna Circuit / Widok na Himalaje

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl