Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Costa Blanca > HISZPANIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Wspólnota autonomiczna Walencja / Alicante / Ratusz (Ayuntamiento) w Alicante El Altet jest mniej znaną miejscowością wypoczynkową w Hiszpanii w prowincji Alicante i gminie Elche, nad Morzem Śródziemnym, 9 km od centrum Alicante oraz 12 km od Elche. Znajduje się tutaj dwukilometrowa znana z drobnego złotego piasku i spokojnej wody, jedna z największych plaż regionu - Playa del Altet. Miasto charakteryzuje się wysokimi temperaturami średnimi podczas całego roku i jest siedzibą portu lotniczego Alicante. Jest też doskonałym miejscem wypadowym do prześlicznych zakątków Costa Blanca.

Do Alicante oddalonego od El Altet o 7 km. i Santa Pola 10 km możemy dojechać zarówno autobusem jak i dojść brzegiem plaży. Do plaży z centrum El Altet dojdziemy w ok. 20 min. Po drodze będziemy mieli okazje podziwiać niepowtarzalny krajobraz, naturalny ekosystem tego terenu: słone bagna i laguny Sinieta i Bassars oraz skamieniałe kopalne wydmy i ruchome wydmy Carabassi. Plaża jest naprawdę wspaniała i to wrażenie psuje lotnisko, dość dobrze widoczne z plaży i często przelatujące samoloty. Dzięki lotnisku ta plaża nie została zurbanizowana i pozostała niemal dziewicza, co docenili liczni nudyści chętnie opalający się na skraju wydm. Santa Pola to znany już w czasach rzymskich port rybacki dziś jest nowoczesnym portem, w którym cumują jachty, statki rybackie, odbywa się załadunek soli, jest też chętnie odwiedzaną miejscowością wczasowa z piękną promenadą, doskonałym miejscem spacerowym nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jest też m.in.: Muzeum Morskie, Muzeum Rybołówstwa i kościół Matki Bożej Loretańskiej. Atrakcją są słone bagna wykorzystywane do wydobywania soli z wody morskiej. W tych szczególnych warunkach wilgotności i dużego zasolenia funkcjonuje lokalna fauna i flora, możemy spotkać kolonie flamingów.
Do Alicante jest nieco bliżej. Należy dojść do plaży minąć skamieniałe wydmy, skąd rozlega się piękna panorama Alicante, następnie piaszczystą plażą kierujemy się w kierunku osiedla Urbanova. Tuz przed Alicante zaczyna się piękny gaj palmowy Parque de El Palmeral. Symbolem Alicante jest Twierdza Castillo de Santa Barbara, a główną atrakcją miasta plaża San Juan de Alicante. Teren zamkowy otacza piękny Parque de la Ereta, zdominowany przez drzewa oliwne. W starej dzielnicy Barrio de Cruz, znajduje się najstarszy kościół i jedna z największych atrakcji miasta Basílica de Santa María. Został wzniesiony w miejscu dawnego, największego w mieście meczetu. Również z meczetu zrodziła się katedra Concatedral de San Nicolás de Bari. Warto odwiedzić katedrę św. Mikołaja oraz kościół i klasztor Kapucynów. W Alicante nie brakuje muzeów. Są to Muzeum Kolei w Torrellano, Museo de Arte de Siglo XX z dziełami hiszpańskich artystów Joana Miro, Pablo Picasso, czy Salvadora Dali, Museo de Belenes, Museo de la Asegurada, Museo de las Hogueras i Museo Taurino. Warto odwiedzić Ayuntamiento – miejski ratusz barokowy z XVIII w., Teatro Principal z sześciokolumnową fasadą, Plaza de Torros – arenę walk z bykami, zabytkową halę targową i budynek dworca.
Polecam malownicze Torrevieja, oddalone 35 km od Alicante, dojazd autobusami Costa Azul i dalej 25 km do Murcii. Miasto otaczają dwa słone jeziora: La Salina de La Mata z ciekawym parkiem krajobrazowym i zabarwione przez obecność alg na kolor różowy Salina de Torrevieja. Znajdziemy tutaj popularne wśród mieszkańców i wczasowiczów ponadkilometrowe molo wsparte na falochronie ochraniającym marinę i port, oraz kilka zabytków, m.in.: Iglesia de la Inmaculada Concepción-kościół w centrum Torrevieja i budynek kasyna, w którym obecnie mieści się kafeteria, które ostały się po trzęsieniu ziemi z 1829 roku.
Nie tylko miłośników palm zachęcam do odwiedzenia Elche, miasta, które jest największym skupiskiem palm w Europie. W gajach palmowych (kat. Palmerar d’Elx, hiszp. Palmeral de Elche) rośnie ponad pół miliona palm. Podobno pierwsze palmy zasadzili tutaj Kartagińczycy, ich uprawę kontynuowali Rzymianie i udoskonalili Arabowie. Najstarsze i najpiękniejsze okazy palm rosną w Księżym Ogrodzie (hiszp. Huerta del Cura). Niektóre z drzew mają ponad 300 latm, najsłynniejszym okazem jest Palma Cesarska, nazwana tak na cześć Elżbiety Bawarskiej, która w 1894 odwiedziła Elche. 7 olbrzymich pni przypomina kształtem kandelabr – cesarzowa Sissi podobno powiedziała o drzewie, że godne jest cesarskiego tytułu. W 2000 roku gaj palmowy w Elche został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Interesującym miastem na Costa Blanca jest Benidorm oddalony ok. 50 km od Alicante - hiszpańskie Las Vegas. Do 1960 roku była to skromna wioska rybacka, a dziś jest jednym z najpopularniejszych hiszpańskich kurortów. Prawdziwe centrum rozrywki z dużą liczbą kolorowych i betonowych wieżowców, pubów, restauracji i wielogwiazdkowych hoteli. Podobno Benidorm ma najwięcej wieżowców na jednego mieszkańca na świecie. Największe atrakcje miasta to Playa de la Levante, dwukilometrowy pas złotego piasku oraz wysoki na 186 m Gran Hotel Bali najwyższy budynek w Benidorm i jeden z największych hoteli w Europie, który posiada 52 kondygnacje. Kolejne dwie plaże, to Playa de Poniente i Playa de Mal Pas. Wszystkie plaże wyróżniają się wysoką jakością, oznaczoną niebieskimi flagami, rok po roku, od 1987 roku. Jeśli zechcemy więcej, możemy odwiedzić wyspę oddaloną 2 mile morskie od miasta, gdzie znajdziemy wodospady i kaskady wodne.


Trochę przez przypadek wybrałem hotel w El Altet leżącym ok. 2 km od lotniska Alicante. Miejsce to ma też inne zalety, ceny hoteli są tutaj przystępniejsze od zatłoczonych miejscowości turystycznych jak: Alicante, Benidorm, czy nawet Santa Pola, zaś autobusy kilku przewoźników komunikacji lokalnej dowiozą nas do miast i miasteczek Costa Blanca.
http://www.alicante-spain.com/elche.html
http://www.torrevieja.com/eng/
http://www.spain.info/en/ven/otros-destinos/santa_pola.html
http://alicante.lovetotravel.pl/
http://turismo.benidorm.org/turismo/opencms/site/web/menu_cabecera/benidorm/

Zdjęcia

HISZPANIA / Wspólnota autonomiczna Walencja / Alicante / Ratusz (Ayuntamiento) w Alicante HISZPANIA / Alicante / Zamek św. Barbary - Castillo de Santa Bárbara  / Port w AlicanteHISZPANIA / Alicante / Zamek św. Barbary - Castillo de Santa Bárbara  / Fragmenty sklepienia kościoła Św. Barbary, Castillo de Santa Bárbara HISZPANIA / Wspólnota autonomiczna Walencja / Alicante / Concatedral de San Nicolás de BariHISZPANIA / Alicante / Torravieja / Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - Iglesia Arciprestal de la Inmaculada ConcepciónHISZPANIA / Alicante / Plaża w Benidorm / Zamek z piaskuHISZPANIA / Alicante / Park w Alicante / Tradycja i nowoczesnośćHISZPANIA / Alicante / Plaża wTorravieja / Przed sezonemHISZPANIA / Alicante / Elche / Palma CesarskaHISZPANIA / Alicante / Elche / Kaktusy HISZPANIA / Alicante / Elche / DłonieHISZPANIA / Alicante / Elche / Gołębia palma

Dodane komentarze

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-01-19 08:02:18

Bardzo dziekuje za informacje. Bardzo mi sie przydadza. Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl