Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wizyta w Kostnicy - Kutna Hora > CZECHY


addicted2travel addicted2travel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZECHY / Kutna Hora / Kaplica Czaszek / Kaplica CzaszekRelacja z wizyty w Kaplicy Czaszek w Kutnej Horze niedaleko Pragi

Wracając z Pragi zatrzymujemy się Kutnej Horze, miejscowości leżącej około 70km od Pragi. Naszym celem była Kaplica Czaszek. Standartowo nieprzygotowani do wyjazdu, nie mamy map okolic Pragi, jedziemy więc na czuja. Dojeżdżając już do Kutnej Hory uważnie wyglądamy drogowskazów. Niestety z czeskim też u nas nie za dobrze. Żadna z nazw na drogowskazach nie pasuje nam do Kaplicy Czaszek. Jedna rzuca nam się jednak w oczy: KOSTNICE. Zaczyna się ciekawie, ruszamy w kierunku KOSTNIC, zastanawiając się gdzie wylądujemy.
Po drodze zatrzymujemy się w informacji turystycznej, żeby upewnić się czy jedziemy we właściwym kierunku. Trochę zszokował nas fakt, że można tam było zakupić pamiątki w postaci czaszek różnej wielkości. Miły Pan z informacji potwierdził, że dobrze jedziemy. Kostnice, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych, znajdują się w dzielnicy Sedlec. Nie minęło 5 minut i dotarliśmy na miejsce. Kaplica z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie. Patrząc na nią, ciężko wyobrazić sobie to co skrywa w środku.
Wstęp do Kaplicy Czaszek jest płatny 90CZK kosztuje bilet dla dorosłych, a 60CZK studencki (dziewczyny są szczęśliwymi posiadaczkami legitymacji doktoranckich). Jeśli chce się dodatkowo zwiedzić Katedrę, trzeba dopłacić odpowiednio 50 CZK (dorośli) i 30CZK (studenci). Nas interesuje głównie Kaplica. Ze zwiedzania Katedry rezygnujemy. Tłok przy kasach biletowych na wejściu do Kaplicy był na tyle duży, że nawet jeśli weszlibyśmy bez biletów, to nikt by tego nie zauważył. Cierpliwie czekamy jednak w kolejce. Okazuje się, że legitymacji studenckich też nikt nie sprawdza. Kupujemy bilety i idziemy zwiedzać jedną z najbardziej upiornych kaplic na świecie.

Stosy czaszek, dekoracje z ludzkich piszczeli, żeber, miednicy zdobią wnętrze kaplicy. Dosłownie wszystko w kaplicy jest wykonane z ludzkich kości: napisy, kielichy, krzyże. Efekt jest niesamowity. Największe wrażenie robi żyrandol , do którego budowy wykorzystano wszystkie elementy ludzkiego szkieletu. Do wystroju wnętrza kaplicy posłużyły szczątki ponad 40 tysięcy osób chowanych na pobliskim cmentarzu; głównie ofiar epidemii dżumy i wojny husyckich z XIV i XV w. Cmentarz rozrastał się z roku na rok, ale w końcu zaczęło na nim brakować miejsca. Postanowiono więc, że trzeba wygrzebać z ziemi stare szczątki, żeby zrobić miejsce dla kolejnych ofiar. Wygrzebane kości zostały przeniesione do pobliskiej kaplicy i leżały tam kilka wieków. W 1870 r. potomkowie księcia Schwarzenberga opłacili słynnego artystę, żeby zrobił porządek z tysiącami walających się ludzkich kości. Wszystkie zostały odkażone, wybielone, a efekt artysty można dziś podziwiać w Kaplicy Czaszek, która stała się popularną atrakcją turystyczną. Zwieńczeniem pracy artysty był ogromny herb Schwarzenbergów.

Miejsce godne polecenia.

Zdjęcia

CZECHY / Kutna Hora / Kaplica Czaszek / Kaplica CzaszekCZECHY / Kutna Hora / Kaplica Czaszek / Kaplica Czaszek

Dodane komentarze

Mambina dołączył
20.07.2013

Mambina 2013-07-24 09:37:07

Dostaliście sie tam samochodem czy komunikacją ?

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Kaplica Czaszek w Kutnej Horze 169 Relacja z wizyty w Kaplicy Czaszek wraz z galerią zdjęć

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl