Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Z widokiem na Ochryd > MACEDONIA


addicted2travel addicted2travel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MACEDONIA / Ochryd / Ochryd / OchrydZapraszamy na ostatnią część relacji. Ze smutkiem żegnamy się z Albanią i udajemy w stronę Macedonii.

Ze smutkiem żegnamy się z Albanią, a każde z nas ma w sercu nadzieję, że wkrótce ponownie zawitamy do tego niesamowitego kraju – zanim jeszcze zaleje go fala masowej turystyki i plastikowej tandety “made in China”. Nie po raz pierwszy spontanicznie zmieniamy plany i zamiast do Czarnogóry ruszamy w kierunku Macedonii. Nie po raz pierwszy witamy nowy kraj totalnie nieprzygotowani. Bez mapy, bez przewodnika, bez waluty, bez jakiejkolwiek wiedzy co może nas tam spotkać.

Granicę przekraczamy w okolicach miasta Podgradec, gdzie za resztę albańskich leków kupujemy browary i lizaki na drogę. Na więcej nas nie stać ;) Od razy rzuca się w oczy lepszy stan dróg i kultura jazdy kierowców. Po szalonej Albanii, Macedonia wydaje się niezwykle poukładana i spokojna. Jedziemy w kierunku Ochrydu, zaczynając powoli rozglądać się za jakimś noclegiem. Po drodze mijamy drogowskazy na Sveti Naum. Podróżnicza intuicja podpowiada nam, że powinniśmy się zatrzymać, póki jeszcze widno, nazwa wydaje się bowiem znajoma. Żałujemy trochę, że nie mogliśmy się trochę lepiej przygotować i doczytać co można w Macedonii zobaczyć – ale takie życie podróżnika. Do monastyru Sveti Naum trafiamy bez większych problemów. Mamy szczęście i udaje nam się wejść tuż przed zamknięciem i zobaczyć jedną z większych atrakcji Macedonii.

Nocleg łapiemy kilka kilometrów od Ochrydu. Za wielki, piękny, nowy czteroosobowy apartament z widokiem na Jezioro Ochrydzkie płacimy 25 EUR. Dobrze, że można płacić w EURO, bo o tej godzinie ciężko byłoby znaleźć kantor.

Z rana wyruszamy na kilkugodzinny spacer po Ochrydzie. Przechadzamy się klimatycznymi uliczkami, podziwiamy panoramę miasta z Twierdzy Samuela, mijamy wiele świątyń o charakterystycznej dla tego kraju architekturze. Największe wrażenie robi na nas cerkiew św Jovana Kaneo, położona niezwykle malowniczo wysoko nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego.

Nasza prawie 3-tygodniowa podróż niestety dobiega końca. Rozmyślając o wszystkich przygodach które zdarzyły nam się podczas tego wyjazdu i snując plany na kolejne wyprawy, ruszamy w kierunku domu.

Zdjęcia

MACEDONIA / Ochryd / Ochryd / OchrydMACEDONIA / Ochryd / Ochryd / OchrydMACEDONIA / Svati Naum / Svati Naum / Svati NaumMACEDONIA / Svati Naum / Svati Naum / Svati Naum

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl