Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jak stracić na biletach Wizz Air bez wychodzenia z domu > POLSKA, UKRAINA, GRUZJA


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / Irkucka Oblast / Irkuck / Podajnik do bagażu (rosyjskie klimaty)czyli uwaga na promocje oferowane przez tę linię.

Latałem wcześniej Wizz Airem (Sztokholm, Kutaisi). Nie było dużych problemów. To znaczy zwykłe niedociągnięcia podczas odprawy, tłum ludzi podczas odprawy, brak miejsca na bagaż podręczny w schowkach na górze po dostaniu się do samolotu, ale powiedzmy że były to normalne sytuacje rekompensowane stosunkowo niską ceną biletu. Przecież przez te kilka godzin można lecieć z plecakiem wciśniętym pod poprzedzający fotel w środku samolotu, czy kiwać odmownie głową na ofertę kanapki z napojem za jedyne 40-50 zł (przecież z tego nie trzeba korzystać, a zjeść coś czy wypić można po wylądowaniu, na miejscu).

Czyli wszystko było w miarę w porządku, ale do czasu. W listopadzie 2013 na stronach Wizz Air pojawiła się ciekawa promocja. Za mniej więcej 380 zł od osoby można było nabyć bilet na trasie Lwów - Kutaisi - Lwów, cena super, co więcej terminy były również lipcowe (2014) - a pewnie wszyscy co latają do Gruzji wiedzą, że ciężko jest znaleźć dobrą cenę w tym terminie z Polski. Dodatkowo w cenie był już bagaż rejestrowy (do 20 kg). Promocja niezła. Do Lwowa można się dostać na wiele sposobów, w ostateczności można nawet pojechać samochodem.
Kupiłem bilety, podczas dokonywania zakupu nawet specjalnie nie zwróciłem uwagi na fakt, iż płatność realizowana była poprzez przeliczanie hrywien ukraińskich (UAH, óczesny kurs hrywny to około 0,4 zł za UAH).

Dni mijały, rozpoczęly się manifestacje na Majdanie, zmiana władzy na Ukrainie, odbyła się olimpiada w Soczi, zajęcie Krymu przez Rosjan, itd. Równocześnie gwałtownie osłabiła się ukraińska waluta (aktualny kurs hrywny to ok 0,25 zł za UAH). Wszystkie te problemy miały nie dotyczyć mojego lotu, Lwów leży przezcież w pobliżu granicy z Polską.

Nieprawda. Pierwsze sygnały ze strony Wizz Air pojawiły się na początku kwietnia. Przysłali maila o zmianach godzin lotu. W sumie kilka godzin różnicy na powrocie, ale doszła również konieczność noclegu we Lwowie. Niby nic wielkiego, ale plany wyjazdu trzeba było mocno pozmieniać.

Następnie 24 kwietnia dostałem kolejnego maila z Wizz Air, tym razem o odwołaniu lotu. Odwołanie oznaczało również brak możliwości wybrania trasy alternatywnej np. Warszawa - Kutaisi. Dopiero w tym momencie okazało się, ze przewoźnikiem (właściwą linią lotniczą) nie jest bezpośrednio Wizz Air, tylko Wizz Air Ukraine i wszelkie reklamacje - zwrot pieniędzy za odwołany lot nie następował automatycznie - tylko należało złożyć reklamację (!) - otóż te reklamacje należało kierować (pisemnie !) do Wizz Air Ukraine lub składać reklamację przez stronę Wizz Air. Nie dość, że odwołują przelot (w sumie i tak dobrze, że nie zrobili tego w przeddzień wylotu) to jeszcze trzeba oficjalnie wystąpić z reklamacją, załączając skan paszportu, numer rezerwacji. Wysłałem. Przez kilka dni absolutna cisza. Przyszło oczywiście oficjalne potwierdzenie otrzynmania reklamacji z numerem (odpowiedź automatyczna), ale poza tym cisza. Znalazłem numer mailowy działu reklamacji, wysłałem kolejnego z tymi samymi danymi, i tu w końcu rozpoczęła się procedura zworu pieniędzy, ale uwaga - zwrot (nastąpił po miesiącu od rozpoczęcia procedury) wykonano w złotówkach po aktualnym kursie hrywny, czyli te nieszczęsne 0,25 zł za hrywnę. Tak więc nie wychodząc z domu można stracić całkiem niezłą sumkę. Wizz Air się cieszy, że tak fajnie załatwił klienta, no bo przecież wszystko jest zgodne z regulaminami i ich procedurami.

Od tej pory wszelkie "promocje" Wizz Air będę omijał szerokim łukiem. Za duże ryzyko odwołania / przełożenia lotu bez żadnej gwarancji ze strony przewoźnika. Dodatkowo sposób załatwienia zwrotu pieniędzy i kontakt w trakcie reklamacji z przedstawicielami linii lotniczej pozostawia wiele do życzenia.

Zdjęcia

ROSJA / Irkucka Oblast / Irkuck / Podajnik do bagażu (rosyjskie klimaty)

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-06-22 13:35:23

No niestety, z innymi tanimi liniami nie miałem problemów, wychodzi na to że to przypadłość WIZZ AIR

nitkaska dołączył
21.05.2011

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-06-09 21:14:17

Zdjęcie ma się nijak do treści artykułu, ale dość wiernie oddaje jakość rozwiązań Wizz Air (a poza tym luźno nawiązuje do tematyki lotniczej ...)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl