Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kalwaria Pacławska > POLSKA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaDziś chciałbym przedstawić Wam jedno z bardziej znanych sanktuariów maryjnych i Męki Pańskiej w Polsce. Można spokojnie nazwać Kalwarię Pacławską duchową stolicą Podkarpacia.

Genezę powstania Kalwarii Pacławskiej stanowią trzy podstawowe czynniki: religijny, ekonomiczny i militarny. Sama nazwa Kalwaria stanowi nawiązanie do rzeczywistości religijnej. Jest to łacińska wersja nazwy wzgórza znajdującego się w Jerozolimie zwanego z greckiego Golgota, będącego odzwierciedleniem aramejskiego Gulguta i hebrajskiego Gulgoleth, czyli w tłumaczeniu na język polski miejsce czaszki. Zgodnie z tradycją właśnie na pod tym wzgórzem znajduje się grób pierwszego człowieka, czyli Adama. Jest to miejsce śmierci Jezusa Chrystusa . Dla chrześcijan wzgórze to stało się miejscem kultu i pielgrzymek .

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA


Ze względu na pobożność pasyjną i wielką odległość do Ziemi Świętej zaczęto budować w Europie zespoły sakralne symbolicznie odtwarzające miejsca związane z Męką Pańską. Najstarsze z nich zostały stworzone w Kordobie (ok. 1405), Lubece (1468), Varallo (1468) i wielu innych miejscach Europy . W Polsce kalwarie pojawiły się w XVII w. Pierwszą z nich była Kalwaria Zebrzydowska założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Jej początki datowane są na rok 1601 . Kolejne polskie kalwarie powstały w Pakości (1629), Wejherowie (1648).

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA


Kalwaria Pacławska pojawia się w roku 1668 roku, kiedy to Andrzej Maksymilian Fredro po powrocie z Ziemi Świętej decyduje się na założenie w swoich dobrach kompleksu składającego się z kościoła pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i 28 kaplic wraz z dróżkami. Buduje także warowny klasztor, do którego sprowadza Franciszkanów. Całe założenie powstaje w jego dobrach koło Przemyśla, w miejscowości Pacław .

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA


Drugim bardzo ważnym czynnikiem, dla którego stworzono klasztor i sanktuarium były sprawy związane z rozwojem ekonomicznym tych terenów. W XVII wieku przez Polskę przetoczyły się liczne wojny, co spowodowało poważne zniszczenia materialne, zubożenie mieszkańców i masowe wyludnienia. O ile toczące się bitwy nie miały bezpośredniego wpływu na sytuację ekonomiczną, o tyle ciągłe wędrówki wojski własnych i nieprzyjacielskich, grabieże i przemoc spowodowały masową migrację ludności w obrębie kraju, jak też poza jego granice. Liczne epidemie dopełniły dzieła zniszczenia. Brak rąk do pracy powodował gwałtowne zmniejszenie się obszarów rolniczych. Całe połacie ziemi uprawnej zarastały lasami. W porównaniu z uprawami sprzed okresu wojen zostało jedynie od kilkunastu do dwudziestu procent terenów uprawnych . Tereny ruskie bywały też same z siebie pustkowiami. Dlatego król, poprzez różnego rodzaju nadania na rzecz możnych próbował zintensyfikować osadnictwo na tych terenach .

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA


Trzecim, bardzo istotnym elementem który wpłynął na decyzję o powstaniu Kalwarii (pierwotnie nosiła ona nazwę Swoboda) była chęć zabezpieczenia ludności przed różnego rodzaju najazdami i grabieżami związanymi nie tylko z czasem wojny (najdotkliwiej dały we znaki powstanie Bohdana Chmielnickiego i wojny z Turkami w latach 1648-1654 oraz 1672-1676) , ale również licznymi wyprawami kozaków i tatarów, w celu pozyskania jasyru . A. M. Fredro, dokonując fundacji klasztoru w Kalwarii Pacławskiej, postanowił wznieść także fortecę wspomnianego bastionowego typu. Miała ona służyć do obrony nie tylko mieszkańców klasztoru, osady Kalwaria, ale i okolicznych wiosek, a prawdopodobnie i okolicznych miasteczek .
Oprócz wymienionych już czynników leżących u podstaw fundacji kalwaryjskiej trzeba wymienić jeszcze jeden bardzo istotny element. Chodzi o napięcie pomiędzy katolikami i wyznawcami prawosławia. Próby zunifikowania Kościoła Katolickiego i Prawosławnego za pomocą Unii Brzeskiej z 1596 r. spełzły na niczym. Bunt środowisk prawosławnych i misja patriarchy jerozolimskiego Teofana, która doprowadziła do odnowienia hierarchii prawosławnej na terenach ruskich doprowadziły do licznych napięć, którym towarzyszyły również działania militarne . Fundowanie klasztorów i kościołów katolickich na terenie zdominowanym przez unitów i prawosławnych mogło wprowadzać pewnego rodzaju stabilizację, oraz możliwość umacniania pozycji Rzeczpospolitej na tych terenach.

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA


Dalszym wzmocnieniem, świeżej jeszcze fundacji było przybycie w roku 1679 słynącego łaskami obrazu Matki Bożej z kościoła Franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. Kamieniec został zajęty przez Turków w roku 1672. W związku z tym wydarzeniem Kalwaria stała się miejscem rozwoju nie tylko kultu pasyjnego, ale również kultu Matki Bożej .
Klasztor i kościół w Kalwarii Pacławskiej przetrwał do naszych czasów także dzięki drugiemu fundatorowi jakim był Szczepan Józef Dwernicki
Dziś kompleks Kalwarii Pacławskiej składa się z kościoła, klasztoru, nowicjatu, domu pielgrzyma oraz 41 kaplic kalwaryjskich, 35 murowanych, 6 drewnianych, jeden krzyż drewniany i trzy kamienne słupy. Ze względu na położenie jest to bardzo interesujące miejsce. 25 km od Przemyśla, na wzgórzach. Jest tu także wieża widokowa, z której można podziwiać teren pogórza, zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej. Będąc w Kalwarii warto również zobaczyć grobową kaplicę Tyszkowskich oraz pustelnie św. Marii Magdaleny. W domu pielgrzyma można zjeść prosty, ale pyszny posiłek. Można się też zatrzymać na nocleg. Najliczniej Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej nawiedzane jest w dniach 11-15 VIII. Odbywa się wtedy wielki odpust, któremu towarzyszą liczne nabożeństwa i koncerty. W wielkim tygodniu przeżyć tu można misterium Męki Pańskiej. Tego, kto jeszcze nie był zachęcam do odwiedzenia tego zagubionego na wzgórzach miejsca.

Zdjęcia: Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKA
Kalwaria Pacławska, Podkarpacie, Kalwaria Pacławska, POLSKAKalwaria jest piękna zawsze...

Zdjęcia

POLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria PacławskaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - Dom PielgrzymaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - Dom PielgrzymaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kaplica grobowa TyszkowskichPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kaplica grobowa TyszkowskichPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - kapliczkiPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - tradycyjna zabudowaPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - widok na pogranicze Polski i UkrainyPOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - ZmartwychwstaniePOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - ZmartwychwstaniePOLSKA / Podkarpacie / Kalwaria Pacławska / Kalwaria Pacławska - Zmartwychwstanie, Maria Magdalena

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl