Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Essaouira 2014 - miasto wiatrów, ptaków i niebieskich łódek > MAROKO


Awa Awa Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - widok z portu na miastoWarto pooglądać zdjęcia z najciekawszych miejsc w marokańskiej Essaouirze wraz z krótkimi komentarzami.

Essaouira - miasto wiatrów, ptaków i niebieskich łódek. Niewielkie, urokliwe, malownicze. Warto by tu przybyć wcześnie rano, gdy na kamiennych brzegach twierdzy króluje tylko świszczący wiatr (a nie tłumy turystów). I zostać aż do wieczora, by patrzeć na mury miasta przebarwiające się w zachodzącym słońcu.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - widok z portu na miasto, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - widok z portu na miasto, MAROKO



Essaouirę (po arabsku As-Sawira / dawniej Mogador) na początku XVI wieku założyli Portugalczycy, budując tu twierdzę Castelo Real de Mogador, która zachowała się do dziś. Jej potężne mury patrzą dumnie w błękitne morze, a długi szereg armat strzeże miasta przed najeźdźcami. Tabuny mew ślizgają się na wietrze, który szarpie niemiłosiernie, jakby chciał zrzucić każdego w morskie fale.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - twierdza, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - twierdza, MAROKO



Port rybacki pełen jest niebieskich łódek (tak, jak w Agadirze). Nie dowiedziałam się, czy ten kolor coś znaczy (przynosi szczęście, przyciąga ryby). Na pewno jednak pięknie komponuje się z bordowymi sieciami i stadami białych mew. I jest zdjęciową wizytówką tego miasteczka.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - port rybacki, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - port rybacki, MAROKO



Medyna (stare miasto) została wpisana na listę UNESCO w 2001 roku. Jej centralną część stanowi suk - typowy arabski targ, gdzie z łatwością można się zgubić (choć ma zaledwie 0,5 x 0,5 km). W wąziutkich uliczkach zewsząd napierają kolory, kształty i zapachy, tłumy ludzi, rowerów i wózków z owocami. Oszołomione oczy nie wiedzą wprost gdzie patrzeć.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - kolory suku, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - kolory suku, MAROKO



Niektóre miejsca na suku przypominały bardzo nasze bazarki z czasów przełomu. Płaty mięsa wiszące na stalowych hakach, okrągłe chlebki ułożone w stosiki na drewnianych wózkach, wory z przyprawami stojące prosto na chodniku i sok wyciskany na bieżąco z bambusa (a szklanki płukane w wiaderku z brudną wodą). Cudownie beztroska konsumpcja bez unijnych nakazów i norm.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - stragany na suku, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - stragany na suku, MAROKO



Z murów Essaouiry dobrze widać niedalekie Wyspy Purpurowe (Ile de Mogador). Nad ruinami dawnego więzienia unoszą się gromady mew oraz będące pod ochroną sokoły Eleonory. Ich krzyki i harmider kontrastują ze skalistym spokojem wysp.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - Wyspy Purpurowe, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - Wyspy Purpurowe, MAROKO



I żegnamy się z miasteczkiem, znajdując krótkie chwile ukojenia i ciszy w wąskich uliczkach medyny. Bardzo chciałabym tu jeszcze wrócić w jakimś bardzo nie-turystycznym czasie, by poszwendać się po zaułkach miasta i rozmarzyć patrząc w dal z kamiennych murów twierdzy.

Zdjęcia: Essaouira, Południe, Essaouira - uliczka medyny, MAROKO
Essaouira, Południe, Essaouira - uliczka medyny, MAROKO

Zdjęcia

MAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - widok z portu na miastoMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - twierdzaMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - port rybackiMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - kolory sukuMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - stragany na sukuMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - Wyspy PurpuroweMAROKO / Południe / Essaouira / Essaouira - uliczka medyny

Dodane komentarze

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-10-13 10:41:58

To może się kiedyś tam spotkamy ...

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-12 16:04:14

W Maroku byłem w styczniu 2009 i przede mną jeszcze cała północ z Fezem, Meknesem,Tetuanem - cały czas są tanie loty, więc to pewnie tylko kwestia czasu, kiedy znów się tam pojedzie ...

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-10-10 12:15:12

A kiedy byłeś w Maroku? I udało Ci się dotrzeć do Fezu? Dużo czytałam o tym mieście - np. Dom w Fezie - i bardzo mnie to miejsce pociąga.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-08 21:09:53

Zamiast aj miało być oczywiście ja ....

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-08 21:09:12

Wiesz, aj też byłem podczas naszej zimy, momentami w zacienionych miejscach na południu były nawet płaty śniegu .... ale w Essaouirze zapachy były ....

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-10-08 11:05:23

"W "moim" Maroku nie było upału. W Essaouirze wiało tak, że żaden zapach by się długo nie utrzymał. A w Agadirze codziennie mieliśmy mgłę, czasami nawet aż do wieczora, więc temperatura ledwie przekraczała 20 stopni. To była bardzo niezwykła afrykańska pogoda."

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-07 18:38:19

Wiesz, ale to mi się właśnie w Maroku podobało, tylko przy upale ciężko wytrzymać ....

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-10-06 12:19:43

Smoku - ale to są właśnie uroki Innego. Gdyby ciągle pachniało znanymi nam perfumami, to byśmy się w te ciekawe miejsca nie pchali ;)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-04 20:32:11

W Essaouirze jest jeszcze cała mnóstwo miejsc mniej turystycznych, gdzie panują zapachy trudne do wytrzymania dla europejskiego nosa ...

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl