Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wywiad z Elżbietą Dzikowską Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6 > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Wywiad z Elżbietą DzikowskąJesteście ciekawi jaki zakątek Polski jest szczególnie bliski polskiej podróżniczce, w jakim kraju poza Polską mogłaby zamieszkać oraz skąd bierze się jej słabość do kluczy? Koniecznie przeczytajcie wywiad!

Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, sinolog, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka audycji radiowych i programów telewizyjnych, artykułów publicystycznych i wystaw sztuki współczesnej. Globtroterzy kojarzą jednak panią Elżbietę przede wszystkim z niesamowitymi podróżami i kultowymi programami przyrodniczymi, które prowadziła wspólnie z mężem Tonym Halikiem. Z niedowierzeniem możemy teraz wspominać czasy, kiedy seria „Pieprz i wanilia” przybliżała Polakom w PRL-u egzotyczny świat …

Zdjęcia: ---, ---, Wywiad z Elżbietą Dzikowską, POLSKA
---, ---, Wywiad z Elżbietą Dzikowską, POLSKA- Pani Elżbieto, proszę zdradzić na początku, w jaki sposób dba Pani o kondycję, żyje przecież Pani w sporym tempie.

- Staram się jeść zdrowo, zażywać sporo ruchu (spacer, gimnastyka), a przede wszystkim myśleć pozytywnie. Że się
uda, że będzie dobrze. I tak jest.

- Jak najchętniej spędza Pani tzw. wolny czas, co Panią najbardziej relaksuje?

- Kiedyś relaksowało mnie najbardziej chodzenie po górach, głównie Bieszczadach, teraz jednak kłopoty z kręgosłupem ograniczają te możliwości. Zatem wolny czas poświęcam muzyce (filharmonia), teatrowi i lekturom. Także spotkaniom z przyjaciółmi, najchętniej u mnie w domu.

- Skąd czerpie Pani inspiracje do kolejnych książek, programów? Czy ma Pani przygotowany plan na np. cały rok czy kolejne pomysły rodzą się na bieżąco?

- Pogram mam gotowy na całe życie. Realizuję go jeżdżąc po Polsce i po świecie. Na szczęście jestem z rodziny długowiecznej, więc czasu mi chyba wystarczy. Polska - to kolejne tomy "Polski znanej i mniej znanej", lubię odkrywać nasz kraj dla siebie i moich czytelników. Świat - to też kolejne tomy "Tam, gdzie byłam", ale też - po albumach "Uśmiech świata" i "Biżuterii świata" albumy 'Drzwi i okna świata", "Fryzury i nakrycia głowy" oraz "świat, który odchodzi". I przede wszystkich uzupełnianie kolekcji do Muzeum Podróżników im. Toniego Halika w Toruniu.

- Widziała Pani wiele wspaniałych miejsc na świecie, które z nich zrobiło na Pani największe wrażenie?

- Widziałam wiele wspaniałych, interesujących miejsc, teraz wróciłam z Etiopii, gdzie fotografowałam plemiona z Doliny Rzeki Omo, tak jakbym sie cofnęła do czasów Mieszka I w naszym kraju, tyle, że tam upał niesamowity i zagląda już cywilizacja za pośrednictwem pieniądza, trzeba płacić za każde zdjęcie. Ale najbliżej serca mam chyba Peru, tam doprowadziłam do wzniesienia pomnika na cześć Ernesta Malinowskiego, twórcy do niedawna najwyżej położonej na świecie Kolei Transandyjskiej; tam brałam udział w wyprawie do ostatnie stolicy Inków Vilcabamby. To niezwykły kraj. Ale ciągle najbardziej fascynuje mnie...Polska.

- Gdyby miała Pani zamieszkać poza Polską, jaki kraj stałby się Pani druga ojczyzną?

- Mam nadzieje, że nie będzie takiej konieczności, kocham mój kraj. Gdyby jednak trzeba go było opuścić - to tylko do Nowego Jorku, na Manhattan, gdzie jest się zmuszonym do rozwoju. Nie lubię spokoju, tam zaś nie chodzi się - ale biega. I tyle jest muzeów, instytucji muzycznych!

Zdjęcia: ---, ---, Wywiad z Elżbietą Dzikowską, POLSKA
---, ---, Wywiad z Elżbietą Dzikowską, POLSKA-> dalszy ciąg wywiadu z Panią Elżbietą Dzikowską znajdziecie w najnowszym Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 6!

Zdjęcia: ---, ----, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6, POLSKA
---, ----, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6, POLSKAMagazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika, a dla pozostałych osób ze strony Globtroter.pl Inspiracje

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Wywiad z Elżbietą DzikowskąPOLSKA / --- / --- / Wywiad z Elżbietą DzikowskąPOLSKA / ---- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl