Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Przygoda na torach - drezyną po Kaszubach > POLSKA


Mendel2 Mendel2 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Kaszuby / Bytów / Alternatywny napęd drezynyArtykuł na temat pikniku kolejowo drezynowego w Bytowie i wycieczki drezyna po Kaszubach :)

W połowie sierpnia 2014 podczas pobytu na Kaszubach trafiliśmy na informację o pikniku kolejowo drezynowym w Bytowie z okazji 130-tej rocznicy doprowadzenia kolei do Bytowa. W sile dwóch rodzin stawiliśmy się na tej imprezie na bytowskiej stacji kolejowej. Zaczęło się od historii kolei w Bytowie, potem na podstawionych na torach drezynach przy pomocy harcerzy można było spróbować swoich sił w drezynowaniu :). Na festynie pojawiły się także różnej maści drezyny spalinowe, którymi także można było pojeździć! Dla nas dużą atrakcją okazał się wyścig drezyn ręcznych w którym wystartowaliśmy jako wspólna reprezentacja rodzin Kutny i Roczniok. W efekcie okazało się, że uzyskaliśmy najlepszy czas! Piknik zakończył się muzycznie występem Michała Jurkiewicza z zespołu Śrubki, który wystąpił na scenie przygotowanej z platformy wagonowej, gdzie mi.in. usłyszeliśmy „Piosenkę o drezynie” z tekstem Andrzeja Sikorowskiego (muz. Michał Jurkiewicz). Po koncercie nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców wyścigu  czyli dla naszych dwóch rodzin. A nagrody były bardzo fajne – upominki od gminy Bytów w postaci przewodników itp., kolejowe trofeum od organizatora (podkładka stalowa pod szynę typu 8 z oraz kawałek szyny typu 8) oraz od organizatora Kolei Drezynowej w Bytowie wycieczka drezyną ręczną dla naszych rodzin!
Idąc za ciosem już w następny weekend wybraliśmy się na wygraną na pikniku wycieczkę drezynową. Start ze stacji kolejowej w Bytowie do Dąbrówki Bytowskiej – w sumie około dwunastu kilometrów. Tutaj już nie było tak łatwo jak na krótkim wyścigu… Początkowy trzykilometrowy odcinek był pod górkę – dostaliśmy niezły wycisk, a najlepszym sposobem na jego pokonanie okazało się nie pompowanie na drezynie lecz jej pchanie… Pan Marek z Kolei Drezynowej w Bytowie zapoznał nas z techniką pchania drezyny z chodzeniem/bieganiem po szynie… Do pierwszego przystanku na jednym z wiaduktów była już zadyszka . Dalej już było z górki i powróciliśmy do tradycyjnego napędu drezyny. Trasa jest bardzo malownicza – po drodze mogliśmy się zatrzymać na rosnące opodal torów jabłka czy zbierać grzyby. Mijaliśmy lasy, pola, wjeżdżaliśmy w zielone tunele utworzone nad torami przez drzewa. Na stacji kolejowej w Dąbrówce Bytowskiej zrobiliśmy dłuższy postój – z odwiedzinami lokalnego sklepu włącznie. Powrót był już łatwiejszy – w tą stronę górka jakby mniejsza, to i pchania było mniej, a ostatni odcinek z górki to już tylko wiatr we włosach! Drezyna pędziła do Bytowa pokonując kilometr w 6 minut… a my siedzieliśmy i podziwialiśmy kaszubskie krajobrazy.
Była to świetna wycieczka i zabawa dla całej rodziny – nasze dwie rodziny na pewno wybiorą się na kolejną drezynową wyprawę – polecamy!!!


Kontakt do wynajęcia* drezyny w Bytowie – Pan Marek Czerlik tel. 503-417-104 (Bytowska Kolej Drezynowa)
*dla rodzin z dziećmi są zniżki :)

Zdjęcia

POLSKA / Kaszuby / Bytów / Alternatywny napęd drezynyPOLSKA / Kaszuby / Bytów / Drezyna w zielonym tuneluPOLSKA / Kaszuby / Bytów / Dzieciaki pompują :)POLSKA / Kaszuby / Bytów / Na pikniku drezynowym w BytowiePOLSKA / Kaszuby / Bytów / Piknik drezynowy w Bytowie

Dodane komentarze

Mendel2 dołączył
18.10.2010

Mendel2 2015-05-30 20:08:16

Bytów - Borzytuchom to 11km w jedną stronę. Po drodze jest Dąbrówka Bytowska - 8km w jedną stronę.

Garibaldi dołączył
05.06.2012

Garibaldi 2015-05-30 11:21:09

Jaka dluga jest trasa?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl