Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz Czubak > ISLANDIA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie ISLANDIA / --- / --- / Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz CzubakCztery pory roku w przeciągu 15 minut? To możliwe, a przekona Was o tym Łukasz Czubak w swojej relacji z wędrówki na Esję- górę na przedmieściach Reykjaviku. Pora szykować się na islandzki outdoor!

Reykjavik to metropolia. Całe 120 tysięcy mieszkańców, 1/3 narodu. Ale wystarczy odjechać 10 kilometrów od centrum, by znaleźć się w górach. Surowych, wyjątkowych, zaskakujących. Będących ulubionym celem wycieczek mieszkańców islandzkiej stolicy.

Zdjęcia: ---, ---, Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz Czubak, ISLANDIA
---, ---, Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz Czubak, ISLANDIANazywane są "miejskimi górami". W Reykjaviku widać je praktycznie z każdego miejsca. Najciekawiej prezentują się jednak z 73 metrowej wieży kościoła Hallgrimskirkja, którego architektura wzorowana jest na blokach zastygłej lawy. Spoglądasz w dół, na kolorowe, typowo skandynawskie domki, równe ulice, pomnik odkrywcy Ameryki Leifa Erikssona; potem dalej, na wybrzeże, dostrzegasz stojące w porcie statki, kilka samotnych wieżowców pretendujących do miana islandzkich drapaczy chmur; wreszcie przenosisz wzrok na spokojną taflę zatoki. I nagle, z poziomu zero, wyrasta pionowa ściana. Polarna wersja Ayers Rock. Pokryta śniegiem, niegościnna, zanurzona w chmurach. Dynamicznie wznosząca się nad wody oceanu. I kiedy chmury rozgania nagle powiew wiatru, dostrzegasz płaski niczym stół wierzchołek. Rozświetlony promieniami słońca, jasny. Wydaje się, że tam na górze, jest cieplej i słoneczniej, niż tu, w mieście. Ale to tylko złudzenie. Gra światła odbijającego się od wulkanicznych skał. To one sprawiają, że wschodnia część pasma - Móskarðshnúkar, zawsze wygląda jakby świeciło tam słońce. Ale nie daj się zwieść mirażowi, nawet jeśli pogoda jest słoneczna, u góry przyda się coś ciepłego. Na rozległej równinie zwykle wieje wiatr.

Zdjęcia: ---, ---, Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz Czubak, ISLANDIA
---, ---, Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz Czubak, ISLANDIAW górskiej skali, Esja jest niewielka. Ma nie więcej niż 20 kilometrów długości. Sięga niecałe 1000 metrów nad poziom zatoki. Ale robi wrażenie. Budzi ciekawość. Wystarczy wsiąść w miejski autobus i po dwudziestu minutach zadzierasz głowę wypatrując ścieżki wijącej się pośród bazaltowych słupów lawy. Jesteś w górach, które odbiegają charakterem od wszystkiego co do tej pory miałeś okazję widzieć w Europie.

Najpopularniejsze wyjście na szlak znajduje się w miejscu zwanym Mogilsa. Jest tu parking, niewielka restauracja i informacyjne tablice, z których wyczytamy, że góry powstały prawdopodobnie podczas wczesnego okresu zlodowacenia, około 2,5 miliona lat temu. Najwyższym ich punktem jest Habunga, wznosząca się na 914 m n.p.m., a ich nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka celtyckiego, od irlandzkich osadników, którzy jeszcze przed Wikingami zawitali na "wyspę lodów".


-> ciąg dalszy relacji Łukasza znajdziecie w Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Zdjęcia: ---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA
---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA


Magazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika. Dołącz do społeczności Globtrotera, załóż konto

Zdjęcia

ISLANDIA / --- / --- / Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz CzubakISLANDIA / --- / --- / Esja - góry na przedmieściach Reykjaviku, Łukasz CzubakPOLSKA / --- / --- / Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl