Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wycieczka żelazną drogą- Marcin Dobas- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje > WłOCHY


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie WłOCHY / --- / --- / Wycieczka  żelazną drogąJeśli turystyka górska powoli zaczyna was nudzić, a wspinaczka jeszcze nie pociąga, spróbujcie ferraty! Zachęci Was do tego Marcin Dobas swoim artykułem i zdjęciami.

Nie, nie będzie to opis podróży Orient Ekspresem, osobowym z Przemyśla do Szczecina czy Koleją Transsyberyjską. To nieco staromodne określenie kolei, żelazna droga, posiada również inne, rzadko w tej formie używane znaczenie. Droga żelazna to tłumaczenie włoskiej nazwy „via ferrata”.

Cóż to takiego? Tym wszystkim, dla których jest to nowa nazwa, chciałbym nieco przybliżyć temat, jednocześnie namawiając do pierwszej wycieczki taką właśnie żelazną drogą.

Zdjęcia: ---, ---, Wycieczka  żelazną drogą, WłOCHY
---, ---, Wycieczka żelazną drogą, WłOCHYVia ferrata

W każdej dziedzinie życia jest tak, że wcześniej czy później przychodzi moment, kiedy to co robiliśmy do tej pory przestaje nam wystarczać i szukamy kolejnych, nowych wyzwań. Jeśli więc turystyka górska powoli zaczyna was nudzić, a wspinaczka jeszcze nie pociąga, spróbujcie ferraty!
Będziecie mieli możliwość poruszania się wąskimi wysokogórskimi półkami skalnymi, wspinania po gładkich pionowych ścianach z oszałamiającymi widokami pod stopami, pokonywania wiszących mostków przerzuconych przez rwące potoki. Mało tego, będziecie mogli pokonywać te trasy bezpiecznie, bez konieczności kończenia kursu taternickiego.

Via ferraty wymyślono podczas walk w Dolomitach na potrzeby i dla bezpieczeństwa żołnierzy poruszających się w trudnym terenie górskim. Na szlaku umieszczano na stałe żelazne elementy i mocowano stalowe liny, do których można było wpiąć sprzęt asekuracyjny. Część z was pewnie powie, że podobne atrakcje mamy w Tatrach. Nie! Orla Perć via ferratą zdecydowanie nie jest. Dlaczego? Dlatego, że na tym typie drogi umieszczone na stałe elementy służą do asekuracji, natomiast na Orlej Perci łańcucha możemy się tylko przytrzymać, ale z przyczyn oczywistych nie wpinamy się do niego.
Podobnie jak podczas wspinaczki, tak i przy pokonywaniu ferrat, o bezpieczeństwie naszym i partnerów decyduje kilka elementów o których nie wolno nam zapominać. Są to: świadomość zagrożeń i umiejętność ich pokonywania lub unikania, odpowiedni sprzęt oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Jak rozpocząć przygodę z via ferratami?

Pierwsze kroki w Dolomitach warto stawiać pod okiem doświadczonych ludzi. Niestety, dość często widuje się na szlakach turystów nie posiadających odpowiedniego ekwipunku albo nieprawidłowo wpinających się w linę asekuracyjną. Podstawową cechą, którą musicie posiadać planując wędrówkę po „żelaznych drogach” jest rozsądek. Jak mawiał wprowadzający mnie w góry Władysław II Roj Gąsienica, wspinanie to sport dla ludzi odważnych, ale i rozważnych.
Zauroczeni więc zdjęciami, pełni chęci i rozsądku, przeczytajcie ten artykuł. Jeśli dojdziecie do wniosku, że to coś dla Was, życzę szczęścia i radości na nowych drogach górskich!

Zdjęcia: ---, ---, Wycieczka  żelazną drogą, WłOCHY
---, ---, Wycieczka żelazną drogą, WłOCHYPrzygotowanie sprzętu

Jak wspominałem wcześniej, specyfika ferrat polega na tym, że stałe elementy techniczne używane są do asekuracji. Wymaga to zatem posiadania specjalistycznego sprzętu i oczywiście umiejętności korzystania z niego. Wymagany i absolutnie niezbędny sprzęt to:
- kask wspinaczkowy
- uprząż
- lonża z absorberem.
Jest to oczywiście sprzęt dodatkowy, nie wspominam zatem o podstawowym wyposażeniu takim jak buty, odzież czy plecak. Podstawowa zasada- używamy tylko sprzętu znanego pochodzenia i z odpowiednim atestem.

-> dalszy ciąg artykułu Marcina Dobasa znajdziecie w najnowszym Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 8

Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKAMagazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika, a dla pozostałych osób ze strony Globtroter.pl Inspiracje

Zdjęcia

WłOCHY / --- / --- / Wycieczka  żelazną drogąWłOCHY / --- / --- / Wycieczka  żelazną drogąPOLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl