Przewodniki

TADŻYKISTAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaTADŻYKISTAN
TADŻYKISTAN
Stolica: Duszanbe
Waluta: somoni (TJS)
Język urzędowy: tadżycki
Inne języki: rosyjski

TADŻYKISTAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Uwaga: W związku z miejscowymi uwarunkowaniami (w tym z możliwością zagrożenia terroryzmem) wzmocniono kontrolę ruchu osobowego wewnątrz kraju. Cudzoziemcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w krajach ościennych, np. w Berlinie lub w Moskwie, podając cel wyjazdu. Na wizę czeka się ok. dwóch tygodni. Na miejscu jest możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość uzyskania wizy tadżyckiej również na lotnisku w Duszanbe (wiza na okres do miesiąca pobytu), jednakże z uwagi na brak bezpośrednich połączeń lotniczych z Tadżykistanem należy się zapoznać z przepisami wizowymi obowiązującymi w krajach tranzytowych.

PRZEPISY CELNE
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.

PRZEPISY PRAWNE
Nadal obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz robienia zdjęć na dworcach kolejowych i lotniskach. Bardzo surowo karane są przestępstwa związane z posiadaniem narkotyków i handlem nimi.

MELDUNEK
Po przybyciu do Tadżykistanu należy obowiązkowo w ciągu 72 godzin zameldować się w miejscowym OWIR (rejonowy wydział MSW).

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego ani komunikacyjnego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Państwowa opieka medyczna jest na niskim poziomie. Wizyta u lekarza kosztuje od 15 USD, doba w szpitalu - ok. 80 USD. Istnieje duże ryzyko zarażenia się żółtaczką wszczepienną. Z powodu powtarzających się epidemii duru brzusznego (tyfusu) zaleca się szczepienie przeciw tej chorobie przed wyjazdem do Tadżykistanu (odporność uzyskuje się po dwóch tygodniach od zaszczepienia). W Tadżykistanie szybko rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Warunki sanitarne nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom, odradza się spożywanie posiłków na targowiskach. W barach (tzw. czajchany) gdzie estetyka pozostawia wiele do życzenia, jedzenie jest zazwyczaj świeże. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty spożywcze należy dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia; nie zaleca się kupowania miejscowej wódki niewiadomego pochodzenia (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu - zaleca się jednak pić wodę mineralną oryginalnie butelkowaną. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż miejscowi użytkownicy dróg swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, lecz jest to zalecane. Wysokość mandatów jest w większości przypadków umowna. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znaczne. Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą. Infrastruktura turystyczna jest zdecydowanie niewystarczająca. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w rejonie Górskiego Badachszanu (wymagane są specjalne pozwolenia wydawane w miejscowym MSZ, stosunkowo trudne do uzyskania). Planowanie podróży poza głównymi drogami i dużymi miastami należy poprzedzić odpowiednim rozpoznaniem w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku podróży turystycznych po Tadżykistanie (zwłaszcza w Gornobadachszańskim Rejonie Autonomicznym - GBAO) zalecane jest informowanie drogą elektroniczną polskiej placówki w Taszkencie o przebiegu podróży i miejscach ostatniego pobytu.
Uwaga: należy pamiętać, iż północny okręg kraju (Sogdyjski) jest odizolowany od pozostałej części kraju pasmem gór Gissarskich i Turkiestańskich. Bezpieczna podróż do tego rejonu kraju od strony południowej jest możliwa główną drogą przez 3 miesiące w roku w okresie letnim.

RELIGIA, OBYCZAJE
Tadżykistan jest krajem muzułmańskim kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Nie ma problemu z wymianą walut; ponieważ kurs czarnorynkowy nie różni się specjalnie od kursu wymiany w kantorach, zaleca się wymianę w oficjalnych punktach, gdzie ceny są także umowne. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych i czeków podróżnych.

- Obowiązują odrębne ceny dla obywateli Tadżykistanu, obywateli WNP oraz dla pozostałych cudzoziemców.

- Państwowy transport miejski jest niewystarczający, powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek - cenę za przejazd należy ustalić z góry.

- Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest bardzo zła, polski roaming działa w wyjątkowych przypadkach. W Duszanbe i innych większych miastach można znależć kawiarenki internetowe.

- Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu warszawskiego.

- Numer kierunkowy do Duszanbe: 009923 72.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TADŻYKISTAN - galerie i zdjęcia z podróży

TADŻYKISTAN / GBAO /  w okolicy doliny BARTANG / to jest dopiero tapeta za oknemTADŻYKISTAN / Pamir / Z Murgab w kierunku rzeki Pamir (do Langar) / LandszafcikTADŻYKISTAN / GBAO / wysoko / pamirskie pagórki TADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / Pamir HighwayTADŻYKISTAN / Pamir / Pamir Highway M41 / LandszafcikTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / JakiTADŻYKISTAN / Góry Fańskie / Anzob / Na przełęczyTADŻYKISTAN / Pamir / Z Murgab w kierunku rzeki Pamir (do Langar) / Land Rovery na szlakuTADŻYKISTAN / Pamir / Z Murgab w kierunku rzeki Pamir (do Langar) / Dyskoteka na szlakuTADŻYKISTAN / GBAO / dolinka w pagórkach gdzies w drodze / GBAOTADŻYKISTAN / Pamiry / Pamiry / Tadzykistan- Highway PamirTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / Dzieci z tadżyckiej wioskiTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / Martwa natura z dzbankami w tleTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / Główna droga w TadżykistanieTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / ŚniadankoTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / stacja benzynowaTADŻYKISTAN / Pamir / Dolina Geisev / Idąc dolinąTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / Tadżyckie dziewczętaTADŻYKISTAN / brak / Tadżykistan / góry,góry, góryTADŻYKISTAN / Azja Środkowa / Azja Środkowa / Plan trasy Azja Środkowa

TADŻYKISTAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Co wy na to? TADŻYKISTAN 1073 17-08-18
waluta odstąpie TADŻYKISTAN 521 24-04-18
Z lotniska do Dushambe TADŻYKISTAN 1160 25-08-17
Trekking TADŻYKISTAN 1184 24-08-17
tadzykistan - wrzesien 2014 TADŻYKISTAN 2365 24-08-17
z bangkoku na wyspy - jak najwygodniej? TADŻYKISTAN 876 07-08-17
E wiza TADŻYKISTAN 1304 03-05-17
wiza do Tadżykistanu w Kirgistanie TADŻYKISTAN 2641 05-05-16
Relacja z Tadżykistanu ( razem z Pamirem) TADŻYKISTAN 1845 14-03-15
Tadżygistan wrzesień 2013 - kto pomoże? kto jedzie? TADŻYKISTAN 2871 14-05-13
do Tadżykistanu TADŻYKISTAN 3880 27-02-13
Tadzykistan-Pamir- kwiecien/maj 2011-porady? TADŻYKISTAN 4328 10-01-11
Pociagiem do TADŻYKISTANU TADŻYKISTAN 2933 26-11-10
Loty TADŻYKISTAN 2772 25-06-08
Loty TADŻYKISTAN 2680 25-06-08
do tych, co tam byli lub chcą jechać TADŻYKISTAN 2

TADŻYKISTAN - artykuły i relacje z podróży

TADŻYKISTAN / Pamir / Pamir / Pamir
2016-03-01
BylismyTam.pl

kraje: TADŻYKISTAN, KIRGIZJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 1887
liczba komentarzy: 0

Pamir - Tienszan

Oto kolejny patronat Globtrotera! Tym razem ekipia BylismyTam.pl wyjeżdża do Pamiru (Tadżykistan) oraz planuje przejazd przez Tienszan (Kirgistan). Założeniem jest poznanie z bliska symbiozy ludzi i przyrody opisywanej przez polskiego podróżnika i badacza Bronisława Grąbczewskiego.

Czytaj więcej

TADŻYKISTAN / Górski Badachszan / Pamir / Pamirskie dzieci
2015-09-29
igebski

kraje: KIRGIZJA, TADŻYKISTAN, ROSJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2172
liczba komentarzy: 0

Od Iskandarkul po Osz

Polecamy relację z podróży od Iskandarkul do Osz. Sporo praktycznych informacji, które mogą okazać się pomocne podczas planowania Waszych wypraw.

Czytaj więcej

TADŻYKISTAN / --- / --- / W sercu Azji- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje
2015-03-02
GlobAdmin

kraje: TADŻYKISTAN, UZBEKISTAN, KIRGIZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3069
liczba komentarzy: 0

"W sercu Azji" Dominika Kozłowska- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje

Co zrobić, aby nabrać do życia dystansu, spojrzeć na świat z innej perspektywy? Po prostu zaplanować podróż na Wschód:-) O życiu i azjatyckich smakach opowie Wam tym razem Dominika Kozłowska z Grupy Wschodu.

Czytaj więcej

KAZACHSTAN / Usyurt / przy drodze / Baktrian
2014-10-28
h0MER

kraje: AFGANISTAN, KAZACHSTAN, TADŻYKISTAN, UZBEKISTAN, KIRGIZJA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2156
liczba komentarzy: 2

CentralAsia 2014 KONKURS

Polecamy kolejną relację konkursową! Tym razem poczytajcie o wyjeździe offroadowym przez kraje Azji Środkowej!

Czytaj więcej

TADŻYKISTAN / GBAO / dolinka w pagórkach gdzies w drodze / GBAO
2014-08-13
piotrmas

kraje: KAZACHSTAN, KIRGIZJA, ROSJA, TADŻYKISTAN, UKRAINA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4741
liczba komentarzy: 10

Pamir -GBAO 2013. wyprawa 4X4

Jeśli na hasło "Pamir" chcecie się od razu pakować, to koniecznie przeczytajcie relację Piotr! Przekonajcie się czy rzeczywiście będzie daleko, trudno i niebezpiecznie :-)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl