Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

16 DNI PO ETIOPII cz.2 > ETIOPIA


mariusback mariusback Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ETIOPIA / Dolina Omo / WIOSKA KARO / WIOSKA KAROMarzącym o Etiopii polecamy relację z wyprawy po Etiopii na przełomie stycznia i lutego 2016 roku (4 500 km przez doliny, koryta rzek, jeziora oraz góry). Wyprawa obejmowała zwiedzanie zarówno południa jak i północy kraju, który jako jedyny w Afryce oparł się kolonizacji.

Kolejny dzień to wyprawa do wioski Karo. Przejazd do punktu przygranicznego w celu pokazania paszportów i forsowanie rzeki Omo w “dłubance”. Po przeprawie kilkaset metrów marszu i już jesteśmy w wiosce Karo. Lokalni ludzie mieszkają w niskich kopulastych chatach, a do zdjęć malują ciała białymi farbami. Karo to dawny lud pasterski, koczowniczy, ale z powodu żyznej ziemi osiedli i teraz głównie hodują bydło oraz łowią ryby.

Zdjęcia: WIOSKA KARO, Dolina Omo, WIOSKA KARO, ETIOPIA
WIOSKA KARO, Dolina Omo, WIOSKA KARO, ETIOPIA

Zdjęcia: WIOSKA KARO, Dolina Omo, WIOSKA KARO - szczudlarze, ETIOPIA
WIOSKA KARO, Dolina Omo, WIOSKA KARO - szczudlarze, ETIOPIAW drodze powrotnej zahaczyliśmy o miasteczko Omorate skąd wróciliśmy do Turmi. Nasz przewodnik zaginął w akcji i dlatego z braku innych zajęć poszliśmy do miasteczka na zwiady. Miasteczko bardzo przytulne i dość leniwe. Przed miejscowym sklepikiem usiedliśmy i wraz z miejscowymi chłopakami piliśmy piwo. Oni oprócz piwa spożywali duże ilości rośliny zwanej chat (chat to roślina o lekkich właściwościach narkotycznych, żuje się jej świeże liście, powoduje lekkie oszołomienie, nieodczuwanie zmęczenia, poprawę nastroju). Wieczorem poszliśmy na tańce Hamerów i kozę za 400birrrrr,
3. Rano opuszczamy Turmi i jedziemy do Jinka. Po drodze mijamy miejscowość Dimeka. To główny ośrodek krainy Hamerów, miasto większe od Turmi. Zwiedzamy targ z obowiązkowym przewodnikiem. Następnie pit stop w Key Afer. W tej miejscowości przeważają ludzie Ari i tu także odwiedzamy targ. Ari ubierają się raczej na modłę zachodnią, w odróżnieniu od Hamerów - którzy noszą stroje tradycyjne oraz stosują zdobienie ciała poprzez wyrafinowane techniki np. skaryfikacja (grube pręgi na ciele, powstałe w wyniku nacinania i zasypywania ran popiołem i węglem). Hamerowie to archetypiczny lud doliny Omo. Liczba ludzi Ari wynosi około 100 tys., a ich liczebność rośnie. Populacja Hamerów liczy około 35 tys. osób. Kobiety Hamer mają włosy w kolorze ochry, splecione w drobne warkoczyki, które tworzą ciężką grzywkę nad buźką, w skórzanych spódniczkach ozdobionych muszelkami i sznurami koralików w talii. Mężatki noszą jeden lub kilka grubych miedzianych naszyjników.
Spędzamy noc w Jinka. Wieczorem podczas małej imprezki spotykamy Baracka. Czarny gość, który mówi bardzo dobrze po polsku, doskonale zna Łódź, bo tam mieszkał. Jego mama to Polka, a ojciec Etiopczyk. Ojciec przebywał w Łodzi gdzie uczęszczał do studium języków obcych dla obcokrajowców.
4. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Parku Narodowego Mago – droga dojazdowa bardzo trudna, w porze deszczowej nieprzejezdna. Przez park przepływa rzeka Mago. Kiedyś żyły tu zwierzęta, ale zostały wytrzebione przez kłusowników. Zobaczyliśmy jedynie antylopę dik dik i ptaki. Obowiązkowo przy wjeździe na teren Parku zabieramy ze sobą skauta z karabinem. Na terenie Parku mieszkają Mursi – populacja liczy około 5 tys ludzi. Główne pasą zwierzęta, przeważnie kozy. Kobieta Mursi w wielu 20 lat robi sobie nacięcie dolnej wargi i systematycznie je powiększa celem umieszczenia glinianego krążka o średnicy 15cm. Im większy krążek tym wyższa wartość na rynku matrymonialnym

Zdjęcia: WIOSKA MURSI, Dolina Omo, Mursi , ETIOPIA
WIOSKA MURSI, Dolina Omo, Mursi , ETIOPIA

Zdjęcia: WIOSKA MURSI, Dolina Omo, MALI MURSI, ETIOPIA
WIOSKA MURSI, Dolina Omo, MALI MURSI, ETIOPIAWróciliśmy do Jinka na obiad i zaraz po tym kolejne odwiedziny w miejscowości Koko, wioski bardzo przyjaznych ludzi Ari.

Zdjęcia: Wioska Ari, Dolina Omo, Bimberek sie pędzi - wioska ARI, ETIOPIA
Wioska Ari, Dolina Omo, Bimberek sie pędzi - wioska ARI, ETIOPIA

Zdjęcia: Wioska Ari, Dolina Omo, Lepienie garnków - wioska ARI, ETIOPIA
Wioska Ari, Dolina Omo, Lepienie garnków - wioska ARI, ETIOPIA5. Z Jinki wracamy do Arba Mynch i po drodze zajeżdżamy do Konso. W Konso bierzemy przewodnika, który usiłował nauczyć nas miejscowego języka. Pamiętamy: amezegenalu - dziękuję i kondzio - piękny. Jedziemy do Nowego Jorku czyli Gesergijo suchego wąwozu zbudowanego z piaskowych formacji w kształcie iglic. Ten charakterystyczny krajobraz ma przypominać widok drapaczy chmur i stąd potoczna nazwa Nowy York – wygląda to spektakularnie.

Zdjęcia: Droga, DOLINA OMO, Miejsce zwane New York, ETIOPIA
Droga, DOLINA OMO, Miejsce zwane New York, ETIOPIA

Zdjęcia: Konso, DOLINA OMO, Targ niedaleko Konso, ETIOPIA
Konso, DOLINA OMO, Targ niedaleko Konso, ETIOPIAZ Nowego yorku jedziemy do wioski Meczeke położonej na wzgórzu. Pokazuje ją Cejrowski w swoim filmie o Etiopii. Wioska otoczona kamiennym murem, gęsto zabudowana z wąskimi, stromymi uliczkami. Mieszka w niej 3 tys ludzi Konso. Na tle innych wiosek i miasteczek etiopskich, które widzieliśmy wioska Meczeke wyróżnia się tym, że jest estetyczna, a nawet zaryzykuję stwierdzenie architektonicznie przemyślana. W centralnej części wioski znajduje się, nazwany na nasze potrzeby – dom kultury, czyli w ich języku „mora“ – wysoki budynek z otwartym parterem, z drewnianym stropem przykrytym strzechą. Parter służy jako miejsce spotkań mieszkańców wioski – na plotki ale również celem podejmowania Ważnych decyzji. Góra budynku służy do spania dla chłopców którzy ukończyli 12 lat do chwili ślubu oraz jako hotel dla gości z innych wiosek. Konso to lud rolniczy, stosują uprawy tarasowe, najważniejszą rośliną uprawną jest sorgo, z której produkują lokalne piwo (mieliśmy okazję próbować na targu z miejscowymi chłopakami na ławeczce). Chodzimy po wiosce, ludzie są mili a czas płynie tak słodko.....

Zdjęcia: Meczeke, DOLINA OMO, Wioska Meczeke - dom kultury i rada gminy, ETIOPIA
Meczeke, DOLINA OMO, Wioska Meczeke - dom kultury i rada gminy, ETIOPIA

Zdjęcia: Meczeke, DOLINA OMO, Uliczka w wiosce Meczeke, ETIOPIA
Meczeke, DOLINA OMO, Uliczka w wiosce Meczeke, ETIOPIANoc spędzamy nad brzegiem jeziora Chamo w Hotelu Bekele Mola. Hotel wart polecenia, miłe pokoje w domeczkach, spektakularny widok z tarasu restauracji, w ogrodzie guźce. Wieczorem jedziemy do Soma Restaurant na rybkę tilapia. Następnego dnia rano ruszamy w rejs po jeziorze Czamo i oglądamy krokodylki.

Zdjęcia: Jezioro Chamo, Jezioro Chomo, Jezioro Chamo -miłość, szmaragd i krokodyl, ETIOPIA
Jezioro Chamo, Jezioro Chomo, Jezioro Chamo -miłość, szmaragd i krokodyl, ETIOPIA

Zdjęcia: Chamo Lake, Dolina Omo, Randes vous nad Chamo Lake, ETIOPIA
Chamo Lake, Dolina Omo, Randes vous nad Chamo Lake, ETIOPIA6. Kolejna miejscowość na trasie to Awasa, nad jeziorem Awasa, taki etiopski Sopot. Na trasie przejazdu odwiedzamy wioskę ludzi Dorze. Dorze to inna grupa etniczna, mają domki w kształcie uli, zajmują się rolnictwem i tkactwem, produkują proste białe szaty przypominające pieluchy i kolorowe szale. Z fałszywego bananowca robią ciasto i pieką z nich placki. Dla nas pani też taki placek zrobiła, jedliśmy go z chili i miodem.

Zdjęcia: Dorze, DOLINA OMO, Za chwilę jemy placek, ETIOPIA
Dorze, DOLINA OMO, Za chwilę jemy placek, ETIOPIA

Zdjęcia: Dorze, DOLINA OMO, Tkanie materiału  - wioska Dorze, ETIOPIA
Dorze, DOLINA OMO, Tkanie materiału - wioska Dorze, ETIOPIA

Zdjęcia

ETIOPIA / Dolina Omo / WIOSKA KARO / WIOSKA KAROETIOPIA / Dolina Omo / WIOSKA KARO / WIOSKA KARO - szczudlarzeETIOPIA / Dolina Omo / WIOSKA MURSI / Mursi ETIOPIA / Dolina Omo / WIOSKA MURSI / MALI MURSIETIOPIA / Dolina Omo / Wioska Ari / Bimberek sie pędzi - wioska ARIETIOPIA / Dolina Omo / Wioska Ari / Lepienie garnków - wioska ARIETIOPIA / DOLINA OMO / Droga / Miejsce zwane New YorkETIOPIA / DOLINA OMO / Konso / Targ niedaleko KonsoETIOPIA / DOLINA OMO / Meczeke / Wioska Meczeke - dom kultury i rada gminyETIOPIA / DOLINA OMO / Meczeke / Uliczka w wiosce MeczekeETIOPIA / Jezioro Chomo / Jezioro Chamo / Jezioro Chamo -miłość, szmaragd i krokodylETIOPIA / Dolina Omo / Chamo Lake / Randes vous nad Chamo LakeETIOPIA / DOLINA OMO / Dorze / Za chwilę jemy placekETIOPIA / DOLINA OMO / Dorze / Tkanie materiału  - wioska Dorze

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl