Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Opium w Iranie > IRAN


maski@buziaczek.pl maski@buziaczek.pl Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Niewiele się mówi o opium w Iranie. Celem tego artykułu jest pokazanie różnych stron tego fascynującego kraju. W następnym artykule postaram się przybliżyć wam irański i iracki Kurdystan.

Mak w Macku

W Iranie bardzo duża część kierowców tirów pali opium (lokalnie nazwa to terjak). Z moich doświadczeń wynika, że jest to ponad połowa złapanych przeze mnie autostopów. Jeśli podróżuje się po kraju w ten sposób, trudno nie dostrzec rzeczy świadczących o tym, że kierowca pali opium. Problem opium nie dotyczy tylko kierowców ciężarówek, jest to używka bardzo wielu zwykłych ludzi (przeważnie są to osoby starsze). Młodzież rzadko pali terjak ponieważ nie jest to wśród nich modna używka.


Na zdjęciu: kierowca palący haszyszNa zdjęciu: butla gazowa z akcesoriami do palenia opium

Ślady świadczące o tym, że kierowca pali opium, to magnes na butli z gazem, kawałek drutu i jakaś rurka skręcona z kartki papieru. Często przy palniku jest także czarny popiół. Jeśli znajdziesz w kabinie jedną z tych rzeczy, możesz być pewien, że kierowca pali terjak. Czasem w rejonie Kurdystanu na krętych drogach np. między Marivan a Sanandacz, można zobaczyć spalone, przewrócone na bok ciężarówki. Kiedy spytać kierowcę, o co chodzi, większość odpowie, że kierowca zasnął po opium i spadł do rowu w przepaść. Duża część kierowców nie ukrywa tego, że pali opium.


Na zdjęciu: scena z altanki jednego z irańskich domów

Nikogo to nie dziwi, kiedy ojciec pali przy swoich dzieciach. Turysta może być zniesmaczony takim widokiem, tak jak Irańczyk przyjeżdżający do Polski widzący, jak rodzice upijają się alkoholem przy dzieciach. Opium to duży problem w regionie Beludżystan Sistan, gdzie terjak palą również dzieciaki. Jest on tam dostępny praktycznie wszędzie. Dzieje się tak dlatego, iż Beludżystan graniczy z Pakistanem i Afganistanem, skąd przemycane jest do Iranu całe opium.


Na zdjęciu: ok 1-2 gramów opium, znalezione podczas powrotu z Beludżystanu przez kierowcę na parkingu przed punktem kontrolnym, na którym patrole z psami szukają przemytników. “Pewnie zostało jakiemuś kierowcy i nie chciał ryzykować” - wytłumaczył mi kierowca. Takich przypadków jest mnóstwo.

W Beludżystanie bardzo popularny jest “bufor”, tak w Iranie nazywa się fajka do palenia terjaku. Są one wykonywane ręcznie, zazwyczaj pięknie zdobione i przez to każda z nich jest niepowtarzalna. Za posiadanie bufora, jak i opium, można mieć poważne problemy.Na zdjęciu: bufor z różnymi akcesoriami służącymi do palenia: piecyk na węgiel drzewny, chwytak na węgielki, igła do przetykania fajki, kominek, herbata z cukrem do popicia.

Przez tenże bufor Beludżowie wprowadzają się w opiumowy trans. Mieszkańcy tego regionu palą dużo więcej niż spotykanie przeze mnie kierowcy. Jest to tam swojego rodzaju rytuał, przy fajce siedzi się godzinami. Kilkakrotnie byłem świadkiem takiej posiadówki - ilość wypalanego wtedy opium jest ogromna.

Niewiele się mówi o opium w Iranie. Celem tego artykułu jest pokazanie różnych stron tego fascynującego kraju. W następnym artykule postaram się przybliżyć wam irański i iracki Kurdystan.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl