Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

La Piedra del Peñol – skała Guatapé > KOLUMBIA


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / El PeñolDo 1954 roku skałę Guatapé zamieszkiwały tylko ptaki. Teraz może na nią wdrapać się każdy. To tylko 695 schodów…

Zdjęcia: Guatapé, Antioquia, El Peñol, KOLUMBIA
Guatapé, Antioquia, El Peñol, KOLUMBIAW ostatnim dniu mojej podróży po Kolumbii udaję się do Guatapé, jakieś dziewięćdziesiąt kilometrów na wschód od Medellín. Po dwóch godzinach jazdy krętymi drogami kierowca autobusu zatrzymuje się, wskazując kierunek: do El Peñol jest jeszcze około kilometra tą drogą.

La Piedra del Peñol (lub Peñon) – skała Peñol albo skała Guatapé. Jestem na wysokości 2135 m n.p.m. A za chwilę (no, dłuższą chwilę!) będę 220 metrów wyżej – tyle bowiem mierzy uformowany 70 milionów lat temu monolit. Jedenaście milionów (szacunkowo) ton kwarcu, skalenia i miki. Całe wieki jej szczyt odwiedzały tylko ptaki. W 1954 roku na jej czubek wspiął się człowiek – Luis Eduardo Villegas. I już niewiele trzeba było, żeby świętą górą Indian Tahamies zawładnęli turyści. I chociaż zdarzają się tacy, którzy idą śladami pierwszego zdobywcy skały, większość korzysta z ułatwiającej wspinaczkę „klatki schodowej”.

Zdjęcia: Guatapé, Antioquia, El Peñol - schody, KOLUMBIA
Guatapé, Antioquia, El Peñol - schody, KOLUMBIAZostała doskonale „wpasowana” w naturalną szczelinę biegnącą od podstawy skały po jej szczyt, z daleka kojarzy mi się z zamkiem błyskawicznym. Ale ten zazwyczaj otwiera się i zamyka jednym ruchem ręki. Pokonanie 659 schodów, jakie kryją się pod tym betonowo-ceglanym suwakiem, zajmuje trochę czasu i kosztuje sporo wysiłku. Po drodze można odpocząć na sztucznej półce skalnej, na której urządzono niewielką kapliczkę z figurą Matki Boskiej.

Zdjęcia: Guatapé, Antioquia, El Penol - szczyt, KOLUMBIA
Guatapé, Antioquia, El Penol - szczyt, KOLUMBIAOsiągających szczyt wita kakofonia dźwięków. Na niewielkim, zbliżonym do płaskiego szczycie zmieściły się aż trzy punkty gastronomiczne (!). Ich właściciele prześcigają się w mocy ryczących decybelami głośników.

Zdjęcia: Guatapé, Antioquia, Widok z El Penol - 1, KOLUMBIA
Guatapé, Antioquia, Widok z El Penol - 1, KOLUMBIAKoszmar nieco mija, gdy wejdzie się jeszcze wyżej, na szczyt ceglanego potworka – punktu widokowego. Odległość i mury wyciszają hałas. Wizytujących niewielu, bo i pora raczej wczesna, w spokoju można oddać się kontemplacji. Widok na sztuczne jezioro wybudowanej w latach sześćdziesiątych hydroelektrowni jest fascynujący. Jakkolwiek sztucznych jezior widziałam już parę, żadne nie dorówna właśnie temu. Tutaj wody zalały bardzo pofałdowany teren, tworząc akwen usiany tysiącami wysepek, półwyspów, cypelków. Niektóre wydają się zamieszkałe. Robię bliżej nieokreśloną liczbę zdjęć, ale wątpię, aby oddały one cały urok i magię tego miejsca.

Jeszcze rzut oka na sceny z życia pierwszego zdobywcy skały na balustradzie punktu widokowego, jeszcze ostatni rzut oka na świat z perspektywy ptaka i… tylko 659 schodów w dół.

Zdjęcia: Guatapé, Antioquia, Widok z El Penol - 2, KOLUMBIA
Guatapé, Antioquia, Widok z El Penol - 2, KOLUMBIA
Więcej w eKsiążce „Emerytka w Kolumbii”.
Zaglądnij też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

KOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / El PeñolKOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / El Peñol - schodyKOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / El Penol - szczytKOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / Widok z El Penol - 1KOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / Widok z El Penol - 2

Dodane komentarze

[fb] Anna Kien dołączył
01.03.2016

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-01-24 20:58:24

Wiecej schodow nie mieli? ;D

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-01-24 20:58:22

Wiecej schodow nie mieli? ;D

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl