Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pływanie z żółwiami w Akumal Bay > MEKSYK


[fb] Anna Kien [fb] Anna Kien Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal Bay AKUMAL - w języku majów oznacza miejsce żółwi. I to właśnie te stworzenia mnie tutaj przyciągnęły. Byłam już w kilku miejscach na świecie, gdzie widziałam żółwie, ale AKUMAL przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Żółwie, żółwiczki, moje ulubione, było ich tutaj pełno.

AKUMAL, to miejscowość położona w odległości 28 km od Tulum i 39 km od Playa Del Carmen. Można tutaj dotrzeć oczywiście taksówką, ale równie łatwo i o wiele taniej można przyjechać colectivo. Niektórzy przyjeżdżają tutaj tylko na jeden dzień, inni, w tym ja na kilka dni.
Zatoczka jest bardzo ładnie położona, wzdłuż plaży są oczywiście hotele, a jest tak pięknie, że można spacerować i napatrzeć na widoki się nie można.
Żółwie składają tutaj jaja na plaży w czerwcu/lipcu w nocy (23:00-4:00), zakopując je w piasku. Okres wylęgowy zaczyna się we wrześniu / październiku.
Centrum Ekologiczne zajmuje się ochroną żółwi, zabezpiecza gniazda na plaży, pomaga małym żółwiom wydostać się z plaży do wody. Pracownicy oznaczają gniazda tabliczkami, aby były widoczne dla turystów.
Według moich doświadczeń, najlepiej jest obserwować żółwie podczas snurkowania, w godzinach porannych. Żółwie wtedy też jedzą śniadanko. No i nie ma jeszcze w wodzie grup zorganizowanych, które zajmują sporo miejsca, niekiedy nawet płosząc żółwie. Podczas snurkowania kamizelki utrzymujące na powierzchni są obowiązkowe, nie wolno też używać płetw. Wszystko po to, aby utrudnić turystom schodzenie na dno i przeszkadzanie żółwiom w im codziennym życiu.
Widoczność w wodzie jest ograniczona ze względu na piaszczysto trawiaste dno.
Nazwa żółw zielony pochodzi od zielonej barwy jego tkanki tłuszczowej. Znany jest także pod nazwą żółw jadalny, ponieważ gatunek ten od ponad 350 lat jest ceniony w kuchni, co niestety nie sprzyja jego ochronie.

Pływanie z żółwiami w Akumal Bay było i jest dla mnie niezapomnianym przeżyciem, bo ja lubię żółwie. Ale co tu się dziwić, one mają takie fajne mordki :-)

Zdjęcia

MEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal BayMEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal BayMEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal BayMEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal BayMEKSYK / Jukatan / Akumal / Żółwie w Akumal BayMEKSYK / Akumal / Akumal / Akumal Bay

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl