Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Odkrywając Czechy > CZECHY


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZECHY / Czeski Raj /  / Czeski RajCzechy to popularny kierunek krótszych oraz dłuższych wycieczek. Najczęściej odwiedzamy stolicę, tymczasem poza Pragą nasi południowi sąsiedzi mają wiele do zaoferowania.

Inaczej niż u nas, dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad oraz licznym liniom kolejowym udanie się w podróż z dala od Hradczan nie jest najmniejszym problemem. Tym, co może zaprzątać naszą głowę to trudny wybór, spowodowany mnogością miejsc, w które warto się wybrać.

Zdjęcia: Praga, Praga - Hradczany, CZECHY
Praga, Praga - Hradczany, CZECHYCałkiem niedaleko granicy z Polską znajduje się Czeski Raj. Leżący w północno - zachodnich Czechach region znany jest z przepięknych formacji skalnych, jak też licznych zabytków. Co ciekawe, Czeski Raj jest najstarszą krainą geograficzną w kraju, która jest objęta ochroną. Zdecydowanie nie jest to miejsce do skreślenia z listy w jeden weekend - w urokliwych zakątkach tego regionu można się zagubić na wiele dni, nocując w licznych hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach i przemieszczając się od jednej atrakcji do drugiej. Jeśli ktoś będzie miał problem z wyborem obiektów przyrodniczych, zamków lub pałaców, które koniecznie trzeba zobaczyć, zawsze może skorzystać z gotowych ścieżek tematycznych. Do wyboru między innymi szlak śladami baroku, podróż w poszukiwaniu kamieni szlachetnych czy też ścieżka śladami szkła.

Zdjęcia: , Czeski Raj, Czeski Raj, CZECHY
, Czeski Raj, Czeski Raj, CZECHYHistorię szkła można poznać wyruszając na zachód od Pragi, aby zwiedzić Karlowe Wary. Nadal znane pod niemiecką nazwą Karlsbad miasto jest nie tylko siedzibą znanego w całej Europie, jednego z najstarszych festiwali filmowych. To także sięgające połowy XIX wieku tradycje w produkcji szkła. Założona w Karlowych Warach fabryka Mosera oferuje zapoznanie się z historią tej niezwykłej produkcji w swoim Muzeum Szkła, zawierającym ponad dwa tysiące kruchych eksponatów. Możliwe jest także zwiedzanie fabryki z przewodnikiem.

Ale nie zapominajmy jednak o tym, że Karlowe Wary to przede wszystkim uzdrowisko. I to największe w Czechach. Gdy już poznamy historię szklanego przemysłu, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wygrzać się nieco w gorących źródłach. Albo przynajmniej przespacerować pod przepiękną, zabytkową Kolumnadą Młyńską, pod którą znaleźć można aż pięć z trzynastu głównych źródeł miasta.

Zdjęcia: Kalowe Wary, , Karlowe Wary, CZECHY
Kalowe Wary, , Karlowe Wary, CZECHYRazem z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami, Karlowe Wary tworzą tak zwany trójkąt uzdrowiskowy. Pierwsze z wymienionych miast również jest warte odwiedzenia. Jako uzdrowisko, znane przed wojną pod nazwą Marienbad, było popularne wśród europejskiej arystokracji oraz rodzin królewskich. Ale nie tylko piękne budynku sanatoryjne, z przebogatą historią, mogą przyciągnąć do Mariańskich Łaźni Polaków. W sierpniu w mieście organizowany jest festiwal muzyki chopinowskiej. Można także odwiedzić niewielkie muzeum, poświęcone naszemu największemu kompozytorowi.

Zdjęcia: Kalowe Wary, , Karlowe Wary, CZECHY
Kalowe Wary, , Karlowe Wary, CZECHYSkały, nawet najpiękniejsze, oraz zabytkowe uzdrowiska, nie są tym, co najmocniej kojarzy się przeciętnemu turyście z naszymi sąsiadami. Czym byłaby wycieczka do Czech bez próby poznania choć ułamka historii piwnej tradycji tego kraju? W tym celu warto wybrać się na przykład do Pilzna, gdzie znajduje się znany browar Pilsner Urquell. Możliwa jest wycieczka z przewodnikiem, pozwalająca nie tylko zapoznać się z całym procesem produkcyjnym, ale również skosztować niefiltrowanego piwa prosto z beczki.

Każdemu, kto ceni sobie rozrywki polegające na nieco innych umiejętnościach niż degustowanie piwa, okolice Pilzna też mają coś do zaoferowania. Miłośnicy pokera powinni koniecznie wybrać się do niewielkiego miasteczka Rozvadov, gdzie wokół znanego King’s Casino gromadzi się międzynarodowa społeczność miłośników tej gry. Lokal ten reklamuje się jako największy pokój pokera w Europie, warto więc poznać historię budynku, jego właściciela i ich dynamicznego wpływu na miasto.

Zdjęcia: Mlada Boleslav, , Muzeum Skody, CZECHY
Mlada Boleslav, , Muzeum Skody, CZECHYI jeszcze jedna ciekawostka - Pilzno to także miasto, gdzie zaczęła się historia Skody. Obecnie w Pilźnie produkuje się pod tą marką lokomotywy, tramwaje lub autobusy, a żeby poznać historię samochodów Skoda, trzeba wyruszyć na północ i odwiedzić miasto Mlada Boleslav. Jest tam główna siedziba tego koncernu motoryzacyjnego oraz muzeum, prezentujące ponad stuletnią historię marki. Podobnie jak w przypadku piwa i szkła, tak i tutaj odwiedziny muzeum można połączyć ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego.

Bo jeśli nie samochody czy szkło, to może architektura? Zabytkowa Willa Tugendhat w Brnie czeka na turystów. A może nieco straszniejsze miejsca? Kaplica w Kutnej Horze jest w całości udekorowana ludzkimi kośćmi, a płomienie świec nadają jej nieziemskiego uroku. Prawda jest taka, że tym, co poza Pragą warto zobaczyć w Czechach, można napisać wiele długich artykułów. Warto więc wyruszyć na południe i po prostu odkrywać, odkrywać, odkrywać...

Zdjęcia

CZECHY / Czeski Raj /  / Czeski RajCZECHY /  / Kalowe Wary / Karlowe WaryCZECHY /  / Kalowe Wary / Karlowe WaryCZECHY /  / Mlada Boleslav / Muzeum SkodyCZECHY / - / Praga / Praga - Hradczany

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl