Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Magiczne muzea Pragi > CZECHY


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZECHY / Praga / Malá Strana / Muzeum AlchemiiPragę stolicę Czech można zwiedzać z przewodnikiem, można też spróbować poznać jej dzieje poprzez liczne mity i legendy opiewające tysiącletnią historię magicznego miasta nad brzegami We łtawy. Po zmroku wybrać się na długi spacer ulicami wyłożonymi kostką brukową, gdzie długie cienie rozciągają się od świecących latarń i pojawiają się ciemne zarysy gotyckich katedr.

W XVI wieku Praga gościła najwybitniejszych uczonych oraz magów Europy, gdy za rządów cesarza Rudolfa II Hradczany stały się ośrodkiem tajemnej magii. Rudolf II Habsburg - cesarz rzymski, król Czech i Węgier oraz arcyksiążę Austrii, był wielkim miłośnikiem alchemii i w XVI wieku założył tam tajemne laboratorium, do którego zaprosił najbardziej znanych magów tamtych czasów. Z Anglii do Pragi przybyli magowie John Dee oraz Edward Kelley po drodze z Krakowa, gdzie wcześniej postawili horoskop Stefanowi Batoremu. Rudolf II z początku obsypywał ich honorami i pieniędzmi, w końcu jednak stracił cierpliwość do angielskich magów oraz ich aniołów, a długowłosego szarlatana Kelleya osadził w lochu. Jest i polski akcent na praskim dworze Rudolfa II Habsburga. Urodzony w Łukowicy obok Nowego Sącza Michał Sędziwój (Sendivogius Polonus) za pomocą specjalnego czerwonego proszku, który uzyskał rzekomo od innej gwiazdy alchemii tamtej epoki, Alexandra Setona (Setoniusa), dokonał na oczach zachwyconego Rudolfa II efektownej transmutacji, za co ten uhonorował go wmurowaną w sali, gdzie się to wszystko odbyło, marmurową płytą z napisem po łacinie: Faciat hoc quispiam alius, quod fecit Sendivogius Polonus (Niech ktoś inny uczyni to, co uczynił Sędziwój Polak).
Alchemia, dawna wpływowa filozofia oraz wczesna praktyka naukowa, łączyła w sobie elementy m.in. chemii, fizyki, sztuki, psychologii, parapsychologii, metalurgii, medycyny, astrologii, mistycyzmu i religii. Jej głównym celem były próby stworzenia legendarnego kamienia filozoficznego (czyli substancji mogącej przekształcić dowolny metal w złoto) oraz tzw. eliksiru życia, gwarantującego zdrowie, długowieczność, a nawet nieśmiertelność.
Muzeum Alchemii i Alchemików Starej Pragi (Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy) czynne jest przez cały rok, siedem dni w tygodniu, w godzinach od 10-tej rano do 18-stej. Jánský vršek 8, Praha 1 www.alchemiae.cz
Najbardziej znaną legendą praską jest historia Fausta, który zawarł pakt z diabłem. Przez okres 24 lat korzystał z wiedzy i przyjemności świata, a gdy czas się skończył, diabeł zabrał Faust prosto przez dach. Wreszcie Golem stworzony przez rabina Maharala, który ulepił z gliny wielką postać człowieka, którą następnie ożywił za pomocą tajemnych rytuałów i modłów, na koniec włożył do ust Golema pergamin ze słowem Emet (w języku hebrajskim słowo to, אמת, oznacza "prawdę"). Te i inne opowieści pielęgnuje Muzeum Duchów i Legend Praskich (Muzeum pražských pověstí a strašidel, czynne codziennie od 10 do 22, Mostecká 18, Praha 1, Malá Strana. Najbliższa stacja metra: Malostranská Metro (470 m) http://www.muzeumpovesti.cz/cz/clanek/26/


Kiedy będziemy mieli dosyć magów duchów i legend powinniśmy odwiedzić Muzeum Czekolady Choco-Story aby przenieść się na tereny dzisiejszego Południowego Meksyku. Tam Majowie mieszając zmielone kakao z wodą, mąką kukurydzianą, miodem i chili sporządzali napój zwany xocolatl przeznaczony głównie dla królów, arystokracji i uczestników obrzędów religijnych.
Muzeum Czekolady czynne codziennie od 9:30 do 19:00.
Celetná 10 (Staré město)110 00 Praha 1 http://www.choco-story-praha.cz/cz/contact/


Zdjęcia

CZECHY / Praga / Malá Strana / Muzeum AlchemiiCZECHY / Praga / Malá Strana, Muzeum Alchemi / W pracowni praskiego alchemikaCZECHY / Praga / Malá Strana, Muzeum Alchemi / Magiczna kawiarniaCZECHY / Praga / Malá Strana, Muzeum Alchemi / Obraz z owoców i kwiatówCZECHY / Praga / Muzeum czekolady / Czekoladowa fontannaCZECHY / Praga / Stare Miasto / Dziewczyna z Muzeum CzekoladyCZECHY / Praga / Muzeum czekolady / Ziarno kakaowca, jako środek płatniczyCZECHY / Praga / Ratusz Staromiejski / Widok z wieży ratuszaCZECHY / Praga / Wieża Ratusza Staromiejskiego / Kościół Matki Bożej przed TynemCZECHY / Praga / Rynek Staromiejski / Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, nocą

Dodane komentarze

Ruda66 dołączył
05.07.2014

Ruda66 2014-07-11 08:34:11

Planuję wyprawę do Pragi. A te legendy zachęcają mnie jeszcze bardziej. :) Przydatny artykuł.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl