Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Czeska Szwajcaria cz.3 > CZECHY


jedrzej jedrzej Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałki Relacja z wycieczki do jednego z największych miast skalnych w Czechach.

Na trzecią wycieczkę postanowiliśmy wybrać się do Jetrichovickich Skał, będących częścią najmłodszego w Czechach parku narodowego. Atrakcją są tu skalne turnie oraz ruiny XV- wiecznego zamku zbójników wykutego w skale.
Z Hrenska do Jetrichovic dojeżdżamy autem. Trasa prowadzi dosyć wąską i krętą drogą wśród lasów przez Mezni Louka i Wysoką Lipę. Na miejscu, ku naszemu zdziwieniu, natrafiamy na otwartą informację turystyczną gdzie dostajemy mapę regionu z zaznaczonymi szlakami i praktyczne wskazówki.
Zaraz za Jetrichovicami wchodzimy na teren Narodowego Parku Czeskiej Szwajcarii i wspinamy się dość ostro pod górę czerwonym szlakiem. Droga prowadzi lasem. Czasami wśród drzew można podziwiać pojedyncze skałki. Po kilkudziesięciu minutach intensywnego marszu osiągamy pierwszą turnię; Mariiną Skałę. Wejście na szczyt prowadzi przez wąskie szczeliny po umieszczonych w nich metalowych drabinach. Na górze znajduje się altanka, w której można usiąść i chwilę odpocząć. Rozciąga się stamtąd piękny widok na Czeską i Saską Szwajcarię oraz zachodnie Sudety. Widoczny jest również wierzchołek Vilemininej Skały, naszego następnego celu. Niestety dzisiaj jest pochmurno i widoczność jest ograniczona. Możemy za to obserwować grupę czeskiej młodzieży raczącej się wódką i piwem. Silny wiatr zgania nas dość szybko na dół.
Wracamy na główny szlak i kontynuujemy wędrówkę w kierunku turni Vileminina Stena. Trasa prowadzi lasem po mniej więcej równym terenie ale jest urozmaicona. Stromym, krótkim zejściom odpowiadają również strome podejścia. Mniej więcej po pół godzinie dochodzimy do Vilemininej Skały. Na wierzchołku znajduję się tablica, na której można odczytać, po czesku, genezę nazwy tej turni. Okazuje się, że wcześniej nosiła ona nazwę Czarna Skała a nazwa obecna została jej nadana na pamiątkę ślubu księżnej Wilhelminy Kińskiej z księciem Rudolfem. Z wierzchołka bardzo dobrze widać pawilon na Skale Mariina.
Trzeci odcinek trasy w kierunku turni Rudolfuv Kamen jest najbardziej urozmaicony. Mijamy skały o bajecznych kształtach, często posuwamy się wąską dróżką wzdłuż pionowej ściany, mając po drugiej stronie głęboki wąwóz porośnięty lasem. Po dojściu do Kamienia Rudolfa rezygnujemy ze wspinaczki na szczyt. Dochodzimy do wniosku, że widok z góry już znamy a wejście i zejście po pionowej drabinie jest zbyt niebezpieczne. Wczesnym popołudniem docieramy do Pohovki, gdzie zaczyna się szlak zielony do Jetrichovic. Prowadzi on wzdłuż leśnej drogi i jest bardzo wygodny do schodzenia.
Kontynuując wędrówkę czerwonym szlakiem można po dwu godzinach szybkiego marszu dojść do Saunstein – zamku zbójników. My decydujemy się na inne rozwiązanie. Obecnie zejdziemy do Jetrichovic, gdzie zjemy obiad i „odzyskamy samochód”. Następnie, wracając do Hreńska zatrzymamy się w Vysokiej Lipie, skąd można dojść do zamku rozbójników w ciągu pół godziny. Zostanie nam wówczas czas, aby odwiedzić Małą Pravcicką Bramę, położoną niedaleko zamku. Żałujemy trochę, że nie było rano połączenia autobusowego z Hreńska do Jetrichovic. Moglibyśmy wówczas dojść czerwonym szlakiem aż do Mezni Louka.
Dojście do Jetrichović zabiera nam godzinę. Obiad jemy w pensjonacie Svydarsky Dvur. Ciekawe jest to, że ceny zarówno posiłków jak i noclegów są wyższe niż w naszym hotelu w Hreńsku. Szczególnie dziwią nas ceny noclegów, gdyż wydawało się nam, że przy podobnym standardzie, ceny w małej miejscowości powinny być niższe niż w kurorcie jakim bez wątpienia jest Hreńsko.
W Vysokiej Lipie zostawiamy samochód na parkingu restauracji U Nas. Po krótkim marszu osiągamy podnóża zamku Saunstein. Wejście na górę nie wygląda zachęcająco. Jest tak wąskie, że trzeba się przeciskać bokiem a do tego trzeba skakać po dużych głazach. Ania zostaje na dole, ja decyduję się na wejście. Po pokonaniu wąskiego odcinka wspinam się po prawie pionowej drabinie, nabijając sobie siniaka na goleni o metalowe szczeble. Na domiar złego, na górze zauważam, że mam rozerwaną o skały kurtkę. Za to widok jaki się rozpościera ze szczytu w pełni rekompensuje te drobne dolegliwości. Zejście, szczególnie po pionowej drabinie jest dla mnie jeszcze trudniejsze, ale udaje się bez żadnych „strat własnych”.
Odcinek szlaku do Małej Bramy Pravcickiej jest dość trudny, idzie się między skałkami czasem po kamiennych niezbyt równych stopniach. Dojście zajmuje piętnaście – dwadzieścia minut. Brama jest położona między drzewami i nie robi specjalnego wrażenia. Jest wysoka na mniej więcej pięć metrów i można wejść na jej zwieńczenie po metalowych schodkach umieszczonych z prawej strony. Robię kilka zdjęć i zaczynamy powrót tą samą trasą. Późnym popołudniem jesteśmy z powrotem w Hreńsku.
I była to nasza ostatnia wycieczka podczas tego wyjazdu. Jutro przed południem zamierzamy zwiedzić Deczyn.

Zdjęcia

CZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałkiCZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałkiCZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałkiCZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałkiCZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałkiCZECHY / Czeska Szwajcaria / Hreńsko / skałki

Dodane komentarze

Mambina dołączył
20.07.2013

Mambina 2013-07-26 13:06:47

zachęcające :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl