Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kamperem do Hiszpanii – relacja > HISZPANIA


KamperHisp KamperHisp Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Katalonia / Siurana / U bram PrioratuAmerykański autor powieści i książek podróżniczych, Paul Theroux, powiedział: "Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą".

Karawaning uprawiają podróżnicy. Jesteśmy tego pewni. Aby zachęcić Was do podróżowania dzielimy się z Wami relacją z zimowej wyprawy, która mamy nadzieję, pozwoli Wam dostrzec, że forma spędzania wakacji ma ogromny wpływ na ich odbieranie i przeżywanie. Może wcale nie trzeba jeździć w nowe miejsca, aby przeżyć coś wyjątkowego, innego niż wszystko do tej pory? Może wystarczy wybrać się na wakacje kamperem?

Jedziemy!

Wyruszamy wczesnym, piątkowym popołudniem z nastawianiem, że w związku z rozpoczynającymi się feriami sporo czasu możemy spędzić w korkach. Okazuje się jednak, że z Warszawy wyjeżdżamy płynnie i bez jakichkolwiek opóźnień. Na A2 oraz drodze S8 w kierunku Wrocławia ruch jest umiarkowany i już niecałe 4 godziny później zbliżamy się do granic stolicy Dolnego Śląska. Jest jeszcze na tyle wcześnie, że po krótkim postoju i zmianie za kierownicą decydujemy się na dalszą jazdę. Nocleg planujemy w okolicach Drezna. Niestety temperatury poniżej zera sprawiają, że musimy zatrzymać się w hotelu. Korzystając z google maps znajdujemy motel przy autostradzie, gdzie dzwonimy, aby upewnić się, że znajdzie się dla nas miejsce.

Zdjęcia: Siurana, Katalonia, U bram Prioratu, HISZPANIA
Siurana, Katalonia, U bram Prioratu, HISZPANIANazajutrz, po śniadaniu ruszamy dalej. Pogoda dopisuje, a z każdą godziną termometr wskazuje coraz wyższą temperaturę. W okolicach Norymbergi zatrzymujemy się na obiad. Świeci piękne słońce, które zachęca do krótkiego odpoczynku na dachowym łóżku. W końcu czas najwyższy zacząć ćwiczyć śródziemnomorski styl życia, aby nie zawracać głowy Hiszpanom w czasie sjesty. (...)

Zdjęcia: Priorat, Katalonia, Winorośl na skałach, HISZPANIA
Priorat, Katalonia, Winorośl na skałach, HISZPANIAKempingi w okolicach Barcelony.

Cel bez zmian – słońce i plaża. Jeszcze wieczorem sprawdzamy warunki pogodowe w okolicach Barcelony. Kolejny przystanek to Camping Vilanova, nazywany również Vilanova Park. Podjeżdżamy pod bramę i od razu wiemy, że raczej dokonaliśmy dobrego wyboru, albowiem… stajemy w kolejce kamperów przy recepcji, aby móc się zameldować i wjechać na kemping. Takiego obłożenia zupełnie się nie spodziewaliśmy. Szybko okazuje się skąd tak duża popularność tego miejsca. Przy atrakcyjnej cenie, 28 euro za dobę (stawka dla posiadaczy karty CKE), kemping oferuje absolutnie wszystko, czego można oczekiwać i jeszcze więcej. Każda parcela ma własne ujęcie wody (to nic nadzwyczajnego w Hiszpanii) oraz odprowadzenie nieczystości – szarej wody (a to już rzadkość). Są tu supermarket, bar, restauracja i sklep z pamiątkami. W łazienkach jest czysto, ciepło i każda z nich posiada małą oranżerię z palmami i fikusami. Są tu też pralnia i suszarnia. Co 30 minut, z przystanku przy bramie kempingu, odjeżdża autobus do Vilanova i la Geltru, a co godzinę, drugi do Barcelony. (...)

Zdjęcia: Tarragona, Katalonia, Wyprawa kamperem, HISZPANIA
Tarragona, Katalonia, Wyprawa kamperem, HISZPANIA
Priorat.

Deszczowa Francja, która nie dała nam większej szansy na delektowanie się jej urokami, spotęgowała w nas potrzebę wypicia wyjątkowego wina.
Zaparkowaliśmy kampera u bram Prioratu. To niewielki region winny, znany nielicznym. Tutejsze wzgórza na których, w słońcu, uprawiana jest winorośl, to mieszanka łupków i kwarcytu. Podobnie jak w dolinie Douro, również tu, krzewy sadzi się na stromych zboczach, na wysokości 100-700 metrów n.p.m., a maszynowe zbieranie owoców jest niemożliwe. Ziemia jest wymagająca, ale to wręcz idealne miejsce dla odmian takich jak Grenache czy Carignan. Wielu znawców win uważa, że tutejsze wina należą do najbardziej elitarnych.

Zdjęcia: Calella, Katalonia, Zimowy zachód słońca na Costa Brava, HISZPANIA
Calella, Katalonia, Zimowy zachód słońca na Costa Brava, HISZPANIA

Łącznie przejechaliśmy 5 700 km, a za kierownicą spędziliśmy blisko 60 godzin. Sporo jak na dwa tygodnie.
To co nas zaskoczyło pozytywnie, to ceny kempingów. Za najtańszy zapłaciliśmy 15 euro, a za najdroższy 30 euro. Trzeba przyznać, że ceny kempingów w Hiszpanii w stosunku do oferowanego standardu są atrakcyjne. Ale, o dziwo, tamtejsze zimowe stawki są tylko trochę niższe od tych, które latem spotkamy w Norwegii.

Niewielkie było też zużycie gazu – mniej niż 1 butla. Temperatura w kamperze ustawiona była na 17 stopni w nocy, a w dzień ogrzewanie nie było potrzebne. Kuchni używaliśmy regularnie, prawie codziennie.

Zapraszamy do lektury całej relacji na naszym blogu!

Zdjęcia

HISZPANIA / Katalonia / Siurana / U bram PrioratuHISZPANIA / Katalonia / Priorat / Winorośl na skałachHISZPANIA / Katalonia / Tarragona / Wyprawa kamperemHISZPANIA / Katalonia / Calella / Zimowy zachód słońca na Costa Brava

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Kamperem do Hiszpanii - relacja 238 Relacja z zimowej podróży kamperem w okolice Barcelony. Dużo zdjęć i informacji na temat kempingów.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl