Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Fuerteventura, gdzie wiosna trwa przez cały rok > HISZPANIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Półwysep Jandia / Plaża w Moro JableFuerteventura, najstarsza i najsłabiej zaludniona wyspa z archipelagu Wysp Kanaryjskich, posiada ponad 150 km niesamowitych plaż, księżycowy krajobraz wulkaniczny, błękitny ocean, silny wiatr i bardzo dużo wolnej przestrzeni. Jest miejscem odkrywania nietypowych krajobrazów i poznawania surowego oblicza natury, chronionej w rezerwacie biosfery UNESCO.

Pięć godzin lotu samolotem z Warszawy i lądujemy na Fuerteventurze, która jest nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Piach został naniesiony w sposób naturalny, poprzez silnie wiejący wiatr, od strony afrykańskiej Sahary, odległej od wyspy ok. 100 km.

Zdjęcia: Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Plaża w Moro Jable, HISZPANIA
Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Plaża w Moro Jable, HISZPANIA

http://visitfuerteventura.es/pl/
Na wyspie panuje łagodny klimat, ze średnią temperaturą w ciągu dnia ok. 23°C. Lata nie są zbyt upalne (temperatury sięgają maksymalnie 30°C), zimy zaś – dosyć ciepłe. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników plażowania na Fuerteventura należą: Playa de Cofete, Corralejo, Sotavento, Morro Jable i El Cotillo.

Zdjęcia: Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Latarnia w Morro Jable, HISZPANIA
Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Latarnia w Morro Jable, HISZPANIA

Są też tutaj plaże z czarnym, wulkanicznym podłożem, a nawet przesypane białym piaskiem. Ze względu na doskonałe warunki i niemal nieustannie wiejący silny wiatr, wyspa szczególnie przyciąga amatorów windsurfingu i kitesurfingu. Jednak wypoczynek tutaj nie musi się ograniczać tylko do hoteli, plaż i lazurowej wody. Po przylocie do Portu Lotniczego Fuerteventura możemy skorzystać z oferty firm wypożyczających samochody, np. http://www.fuerteturismo.com. Jeśli zdecydujemy się na komunikację autobusową, najlepiej dojechać na dworzec, do oddalonego o 5 km Puerto del Rosario, skąd do bardziej uczęszczanych miejsc autobusy regularnie odchodzą co godzinę, a do pozostałych - rzadziej. Przy zakupie pierwszego biletu, warto poprosić kierowcę o magnetyczną kartę BtF, która kosztuje 15 Euro, wtedy wszelkie bilety autobusowe będą o 1/3 tańsze. Rozkłady jazdy autobusów znajdziemy na przystankach lub na: www.fuerteventura.net/guaguas/

Zdjęcia: Gran Tarajal, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Klif, HISZPANIA
Gran Tarajal, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Klif, HISZPANIA

Niestety na wyspie jest kilka atrakcyjnych miejsc, lecz mniej popularnych wśród turystów, do których autobusy nie kursują. Pozostaje wynajem samochodu, lub kilkugodzinny spacer z plecakiem, do czego zachęcam. Miłośnicy spacerów mogą bez przeszkód przemierzać kilometry plaży wzdłuż linii brzegowej wzburzonego Atlantyku.

Zdjęcia: Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, To miasto było niegdyś stolicą wyspy, HISZPANIA
Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, To miasto było niegdyś stolicą wyspy, HISZPANIA

Na Fuerteventura jest wiele ciekawych, wartych zwiedzenia miejscowości, jak rybackie wioski: El Cotillo, Ajuy i Las Playitas, czy spokojne i urokliwe miasteczko Gran Tarajal, gdzie można zapomnieć o wszystkim spacerując po samotnym brzegu dziewiczej plaży, czy zjeść krewetki w sosie czosnkowym z chili, lub smaczną świeżą rybę, z papas arugadas – małymi ziemniakami gotowanymi w łupinach i podanych z sosem mojo rojo lub mojo verde, a następnie usiąść na brzegu i podziwiać piękny zachód słońca. Co powinniśmy zwiedzić na wyspie Fuerteventura? W północnej części wyspy, niedaleko miejscowości La Oliva, znajduje się Parque Natural Corralejo. Jest to wielki ciąg piaszczystych wydm, przypominających krajobrazem Saharę, największych na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z Corralejo można wybrać się nieutwardzoną drogą wzdłuż północnego wybrzeża do Playa de Majanicho, by zobaczyć, jak wyglądają powstałe bez pozwolenia osady rybackie. Jadąc dalej na zachód wzdłuż północnego brzegu wyspy dojeżdżamy do El Cotillo, gdzie warto zatrzymać się, by obejrzeć basztę Castillo el Toston, położoną na wulkanicznych czarnym klifie, a także latarnię morską Faro de Cotillo. Spacer po wydmach można zakończyć plażowaniem nad turkusową wodą oceanu, bądź z pobliskiego portu przeprawić się promem na sąsiednią wyspę Lanzarote.


Zdjęcia: Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ulica Juana de Bethencourt, HISZPANIA
Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ulica Juana de Bethencourt, HISZPANIA

Stolicą wyspy aż do 1834 roku była leżąca w głębi lądu, w małej dolinie otoczonej wulkanicznymi górami, miejscowość Betancuria. To urocze miasteczko założył w XV wieku zdobywca wyspy Jean de Bethencourt, (od jego nazwiska wzięło swoją nazwę). Do ciekawszych obiektów tej liczącej w obecnych czasach zaledwie 800 obywateli miejscowości należą: kościół katedralny Iglesia de Santa María, ze złoconymi ołtarzami i relikwiami, z wbudowanymi fragmentami pochodzącej z XV wieku stojącej tam świątyni, muzeum archeologiczne oraz ruiny dawnego klasztoru franciszkanów.

Zdjęcia: Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Droga, HISZPANIA
Betancuria, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Droga, HISZPANIA

Tuż za katedrą, w średniowiecznych murach znajduje się romantyczny Pensjonat Casa Princess Arminda (symbolFB).

Zdjęcia: Vega de Rio Palmas, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ciekawość, HISZPANIA
Vega de Rio Palmas, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ciekawość, HISZPANIA


Z Betancurii, prowadzą oznakowane szlaki piesze do Antiqua, oraz najstarszej osady na wyspie Doliny św. Inez. Po drodze na jednym z punktów widokowych, Mirador Guise y Ayose, spotkamy prawie 4 metrowe rzeźby dwóch królów, rządzących w XV wieku rdzennymi mieszkańcami wyspy, Guanczami.

Zdjęcia: Vega de Rio Palmas, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Strażnik, HISZPANIA
Vega de Rio Palmas, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Strażnik, HISZPANIA

Nieco dalej znajduje się przepiękny punkt widokowy Mirador Morro Velosa. Możemy również wybrać się do Vega de Río de las Palmas jednej z najpiękniejszych wiosek obszaru Betancuria.

Zdjęcia: Pájara, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Aztecki portal kościóła Iglesia de Virgen de la Regla, XVII w., HISZPANIA
Pájara, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Aztecki portal kościóła Iglesia de Virgen de la Regla, XVII w., HISZPANIA

To najzieleńszy i najbardziej urodzajny zakątek wyspy, który na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym obcować z naturą. Znajdujące się tu sanktuarium patronki Wysp Kanaryjskich - Virgen de la Pena - jest miejscem pielgrzymek i corocznego wielkiego festiwalu - Romeria Virgen de la Pena. W sanktuarium znajduje się najbardziej znana na wyspach figurka Matki Boskiej, trzymającej małego Jezusa. Od miejscowości wychodzi wiele szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności. Jadąc z Betancurii na zachodnie wybrzeże Fuerteventury, warto odwiedzić w Pajara zabytkowy kościół Iglesia de Virgen de la Regla, z uwagi na jego niezwykły portal główny.

Zdjęcia: Ajuy, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Czarna zatoka, HISZPANIA
Ajuy, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Czarna zatoka, HISZPANIA

Barokowy portal ozdobiony został niespotykanymi nigdzie na wyspie figurami azteckimi. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na pozłacane barokowe ołtarze z końca XVIII wieku. W głównym ołtarzu znajduje się figura Virgen de la Regla, która wykonana została prawdopodobnie pod koniec XVII wieku w Meksyku. Co dwa lata, mieszkańcy miasteczka w uroczystej procesji niosą swoją patronkę ulicami miasta. Następnie udajemy się do Ajuy, gdzie wita nas piękna plaża z czarnym powulkanicznym piaskiem oraz rozbijającymi się o wulkaniczne skały fale oceanu.

Zdjęcia: Półwysep Jandia/Cofete, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Roque del Moro, HISZPANIA
Półwysep Jandia/Cofete, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Roque del Moro, HISZPANIA

Stąd wiedzie trasa widokowa do Czarnej Zatoki (Caleta Negra), gdzie znajdują się liczne morskie jaskinie, oraz ruiny starego portu (Puerto de la Pena) oraz miejsca, z których wydobywano niegdyś kredę. Możemy zajrzeć do jaskiń, niektóre z nich mają nawet 40 m wysokości, w których kiedyś kryli się piraci atakujący miejscowy port. Na Fuerte jest wiele ścieżek i miejsc do odkrycia, wielka szkoda, że tak mało polskich turystów to docenia. Aby zobaczyć piękne krajobrazy trzeba wysiąść z auta i przejść kilkaset metrów, niestety, po drogach śmigają samochody z wypożyczalni i tylko nieliczni decydują się na dłuższy spacer z dala od plaży...

Zdjęcia: Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Tajemnicza willa na pustkowiu, HISZPANIA
Półwysep Jandia, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Tajemnicza willa na pustkowiu, HISZPANIA

Znaczną część południowej wyspy Fuerteventura obejmuje Parque Natural de Jandía - park chroniący tutejszą przyrodę. Południowy-zachód to obszar zajmowany przez urwiste wzgórza. Drzew jest tu niewiele. Wybrzeże w tej części półwyspu ma charakter klifowy. Znajdziemy tu również rozległe wydmy i piaszczyste plaże. Słynna Sotavento, nazywana błękitną rapsodią, zmienia kształt kilka razy w ciągu dnia, w zależności od kierunku wiatru i pływów. Szeroka na kilkaset metrów, jest zazwyczaj pusta i oblana ciepłą oraz płytką wodą. Idealnie nadaje się do spokojnego wypoczynku. Północna część tego regionu ma charakter bardziej górzysty.
Podczas samodzielnej eksploracji wyspy warto też pamiętać, że do niektórych plaż (jak słynna Cofete) prowadzą jedynie drogi szutrowe, którymi nie można jeździć wynajętym autem osobowym. Aby się do nich dostać, trzeba by mieć terenówkę. Innym rozwiązaniem jest rower, 9 km szlak pieszy lub terenowy autobus Mercedesa, kursujący 4 razy dziennie z Moro Jable do owianej tajemnicami Willi Wintera położonej przy plaży Cofete, lub latarni morskiej smaganej przez wiatry i fale na Punta de Jandía.

Zdjęcia: Tuineje, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Casa Rural Tamasite, HISZPANIA
Tuineje, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Casa Rural Tamasite, HISZPANIA

Doskonałą bazą wypadową może być Agroturismo La Gayria w Tiscamanita, do14 km odległe od miasta Ajuy, lub miejscowość Tuineje, gdzie znajduje się Casa Tamasite - XVIII-wieczny dom usytuowany na terenie gospodarstwa rolnego. Obiekt otoczony jest ogrodem i oferuje odkryty basen ze słoną wodą, bezpłatne WiFi oraz sprzęt do grillowania. Gospodarstwo agroturystyczne szczególnie warte polecenia rodzinom z dziećmi, zapewnia doskonałe kozie sery, posiada własną winnicę i gaj oliwny.

Zdjęcia: Oasis Park, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ponad palmami, HISZPANIA
Oasis Park, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Ponad palmami, HISZPANIA


Warto również wybrać się do parku rozrywki Oasis Park w La Lajita (www.fuerteventuraoasispark.com). To lokalna dżungla, sztucznie nawadniana, z ogrodem botanicznym, palmami oraz swobodnie latającymi papugami i lemurami schowanymi wśród gałęzi. 3 tys. zwierząt (250 gatunków) z różnych stron świata umieszczono w dużych sektorach, imitujących naturalne warunki. Do największych atrakcji parku należą przejażdżki na wielbłądach, występy lwów morskich, prezentacje krokodyli i węży oraz pokazy papuziej mądrości.

Zdjęcia: Antigua, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Wiatrak w Museo del Queso Majorero, HISZPANIA
Antigua, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Wiatrak w Museo del Queso Majorero, HISZPANIA
Atrakcją turystyczną na Fuerteventura są młyny i wiatraki wkomponowane w krajobraz wyspy. Jej "wietrzna" natura sprawiła, że już w XVIII wieku stała się spichlerzem całego archipelagu. Wiele ciekawych rzeczy z tym związanych można poznać zwiedzając muzeum wiatraków w Tiscamanita (El Centro de Interpretación de los Molinos de Tiscamanita).

Zdjęcia: Tiscamanita, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Na plantacji aloesu, HISZPANIA
Tiscamanita, Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie, Na plantacji aloesu, HISZPANIA

Natomiast w Museo del Queso Majorero, w Antiqua, otoczonym ogrodem kaktusów, zapoznamy się z rzemiosłem tradycyjnym na wyspie oraz spróbujemy, jak smakuje kozi ser, produkowany tam od wieków, a salach wystawowych muzeum dowiemy się jak był i jest wytwarzany od czasów pierwotnych, aż do dzisiaj. Z mleka kóz pasących się na bezkresnych kamienistych równinach wyspy, produkuje się wyśmienity ser majorero. Specjalnością wyspy jest też carne de cabra, czyli duszone kozie mięso w sosie z białego wina, a także likier z koziego mleka. Z opuncji produkowane są dżemy i pyszny sok. Atrakcją środkowej Fuerteventura są plantacje aloesów. Znakomite produkty z aloesu: kremy, żele i ekstrakty, są chętnie kupowane z uwagi na ich właściwości lecznicze i kosmetyczne. Innym ciekawym obiektem jest Museo de la Sal w miejscowości Las Salinas del Carmen, gdzie dowiemy się jak od XVIII wieku pozyskiwano na wyspie sól morską oraz zobaczymy jak wygląda metoda stosowana w dzisiejszych czasach. Więcej o produktach z Fuerteventury i Hiszpanii na: https://www.facebook.com/mojopicon1/?fref=ts

Zdjęcia

HISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Półwysep Jandia / Plaża w Moro JableHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Półwysep Jandia / Latarnia w Morro JableHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Gran Tarajal / KlifHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Betancuria / To miasto było niegdyś stolicą wyspyHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Betancuria / Ulica Juana de BethencourtHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Betancuria / DrogaHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Vega de Rio Palmas / CiekawośćHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Vega de Rio Palmas / StrażnikHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Pájara / Aztecki portal kościóła Iglesia de Virgen de la Regla, XVII w.HISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Ajuy / Czarna zatokaHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Półwysep Jandia/Cofete / Roque del MoroHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Półwysep Jandia / Tajemnicza willa na pustkowiuHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Tuineje / Casa Rural TamasiteHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Oasis Park / Ponad palmamiHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Antigua / Wiatrak w Museo del Queso MajoreroHISZPANIA / Fuerteventura/Wyspy Kanaryjskie / Tiscamanita / Na plantacji aloesu

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2016-06-06 20:26:46

Także polecam i zachęcam wszystkich do odwiedzenia i poznania wyspy :)

readyforboarding.pl dołączył
01.09.2014

readyforboarding.pl 2016-06-06 17:58:36

O tak... Fuerteventura jest cudowna, mógłbym tam zamieszkać! :)
Polecam też naszą relację z tej wyspy: http://r4b.link/fuerta

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl