Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Morelos - Kolejny z 32 Stanów Meksyku > MEKSYK


Tuan de Paso Tuan de Paso Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Morelos / Tepoztlán  / Tepoztlán Tepoztlán jest wyjątkowe na wiele sposobów. Energetyczna piramida Tepozteco sprawia, że do miasteczka ściągają bardzo różne osoby (...) głównym zapachem towarzyszącym spacerom po Tepoztlán jest zapach weedu, a Indiańskie Fajki są najlepiej sprzedającym się rękodziełem.

Tenże artykuł o stanie Morelos dokładnie odzwierciedla charakter mojej wyprawy. Wyjeżdżając ze stolicy Meksyku powoli dowiadywałem się kolejnych faktów i ciekawostek o prowincji i na początku wylądowałem w dosyć ospałej stolicy regionu, Cuernavaca. Prawdopodobnie nic by się nie stało gdybym nie poznał tego miasta i Tobie prawdopodobnie też się nic nie stanie jak od razu przejdziesz do czytania o magicznym Tepoztlán.


Morelos

Morelos jest jednym z 32 stanów tworzących Meksykańskie Stany Zjednoczone. Jak w przypadku wielu innych prowincji, Stan Morelos otoczony jest potężnymi szczytami Sierra Madre z każdej strony. Stan znany jest przede wszystkim z twórczości lokalnych rzemieślników oraz turystyki opartej na Magicznych Miasteczkach i sportach ekstremalnych.

Zdjęcia: Tepoztlán , Morelos, Tepoztlán , MEKSYK
Tepoztlán , Morelos, Tepoztlán , MEKSYKNiewielkie rozmiary sprawiają, że życie Stanu Morelos kręci się wokół napływu i odpływu mieszkańców nieodległej stolicy kraju. Niewielka odległość od 20 milionowej aglomeracji sprawiła, że Morelos stało się weekendową odskocznią mieszkańców południowych dzielnic stolicy. Rozległe jeziora otoczonych górami stanowią wspaniałą bazę do uprawiania wszelkiego typu sportów ekstremalnych, które budzą rosnące zainteresowanie stołecznych elit. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz unikalność lokalnych wyrobów stanowią dopełnienie udanego weekendu po ciężkim tygodniu pracy.

Zdjęcia: Tepozteco, Morelos, W Drodze do Tepozteco, MEKSYK
Tepozteco, Morelos, W Drodze do Tepozteco, MEKSYKNa przestrzeni ostatnich lat, wokół atrakcyjnych turystycznie lokalizacji powstały osiedla dla mieszkańców stolicy. Większość przeznaczona jest dla pracowników zbliżających się do zakończenia kariery zawodowej. Zakup ratalny owego domku finansowany jest przeważnie z przyszłej emerytury. Nierzadko osiedla te odgrodzone są od reszty świata drutem kolczastym, a nad bezpieczeństwem czuwają uzbrojeni strażnicy.


Cuernavaca

Stolicą Morelos jest Cuernavaca, miasto liczące jakieś 350 tysięcy mieszkańców. Dom Hernana Corteza, zdobywcy Meksyku, jest bez wątpienia główną atrakcją zabytkowego centrum miasta. Architektura wokół głównego placu jest przyjemna, aczkolwiek sama starówka nie jest największa. Kilka ulic od Domu Corteza już zaczynają się wpływy nowoczesnego budownictwa, a obrzeża miasta zdominowane są przez nowe, zamknięte osiedla.

Zdjęcia: Tepozteco, Morelos, Piramida na Szczycie Góry, MEKSYK
Tepozteco, Morelos, Piramida na Szczycie Góry, MEKSYKNa co dzień Cuernavaca jest raczej ospałym miastem, które ożywia się w weekendy głównie ze względu na masowy napływ mieszkańców stolicy. Ten sam czynnik sprawia, że lokalne restauracje reprezentują wysoki poziom, a oferta jest zróżnicowana. My jedliśmy w restauracji położonej nieopodal centrum, gdzie znajdował się pokaźny ogród z papugami, pawiami i flamingami spokojnie przechadzającymi się pomiędzy stolikami. Miejsce jest raczej ukryte i nie widać go z ulicy.

Zdjęcia: Cuernavaca, Morelos, Dom Corteza, MEKSYK
Cuernavaca, Morelos, Dom Corteza, MEKSYKCuernavaca jest całkiem przyjemnym miastem na jedno popołudnie, ale prawdopodobnie niewielu by się w nim zakochało. Idealne, żeby zjeść w piątkowe popołudnie po drodze ze stolicy w głąb stanu Morelos i ewentualnie udać się na krótki spacer. Miasto nie zmieniło mojego życia i raczej nie zmieni też Twojego. W Cuernavaca dowiedziałem się, że flamingi lubią muzykę i „śpiewają” do gitary oraz że w niektórych aptekach w Meksyku sprzedają papierosy.


Cały artykuł oraz więcej przygód z Ameryki Łacińskiej znajdziesz na moim blogu ;)

http://www.tuandepaso.com/morelos-meksyk/

Zdjęcia

MEKSYK / Morelos / Tepoztlán  / Tepoztlán MEKSYK / Morelos / Tepozteco / W Drodze do TepoztecoMEKSYK / Morelos / Tepozteco / Piramida na Szczycie GóryMEKSYK / Morelos / Cuernavaca / Dom CortezaMEKSYK / Morelos / Cuernavaca / Cuernavaca, Morelos

Dodane komentarze

Tuan de Paso dołączył
13.03.2017

Tuan de Paso 2017-03-29 11:48:50

Dziękuję ślicznie ! Następne artykuły prawdopodobnie będę już wrzucał w całości :)

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-03-28 23:05:00

Zdjęcia ładne, ale szkoda, że tak mało. Czemu nie wstawiasz całej relacji tu ;D ?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl