Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Weekend w Groningen > HOLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / Ukwiecony
Warto odbyć piękną wycieczkę do miasta Groningen w Holandii, gdzie najpopularniejszym pojazdem jest rower. Może dlatego jedną z popularniejszych sentencji, które zdobią liczne puby jest myśl Alberta Einstaina: "Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód".

To 200 tysięczne, uniwersyteckie miasto, z 55 tys. kształcących się studentów, jest bardzo dobrze zorganizowane, wygodne do życia zarówno dla stałych mieszkańców, jak i dla odwiedzających je gości.

Zdjęcia: Wzdłuż kanałów, Groningen, O zachodzie słońca, HOLANDIA
Wzdłuż kanałów, Groningen, O zachodzie słońca, HOLANDIA

Szczyci się najmłodszą populacją w Holandii, średnia wieku wynosi 36 lat. Młodość określa jego charakter, dominuje we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, w tętniących życiem, długom otwartych lokalach rozrywkowych i kulturalnych, podczas koncertów zespołów muzycznych, w czasie letnich dni w Noorderplantsoenpark i na specjalnych festiwalach, takich jak Paradigm. W Groningen nie ma nudy, jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Holandii. Kilka dużych scen, takich jak, Stadsschouwburg i Teatr Wielki zapewniają realizację spektakli różnych grup teatralnych krajowych i zagranicznych, na bardzo wysokim poziomie. Bogaty kalendarz imprez klubów muzycznych Simplon i Vera zapewniają Groningen ważne miejsce na mapie muzyki pop. Mieszkańcy miasta, studenci i turyści zawsze mają wspaniałe możliwości rozrywki, zarówno w środku zimy i podczas lata. Zdarzenia takie jak Noorderzon (sztuki sceniczne), KEI-Week (otrzęsiny), Kadepop (muzyka), WinterWelVaart lub Eurosonic Noorderslag (festiwale) czynią z Groningen wspaniałe i tętniące życiem miasto. W 2015 roku miasto zyskało tytuł Groningen Best Event City w Holandii.

Zdjęcia: Dworzec kolejowy, Groningen, Wejście do Holu Głównego, HOLANDIA
Dworzec kolejowy, Groningen, Wejście do Holu Głównego, HOLANDIA

Wizytę w Groningen rozpoczniemy od eklektycznego dworca kolejowego, o bardzo pięknej i oryginalnej secesyjnej hali głównej, z sufitem z papier- mache. Zaprojektowany przez Isaaca Gosschalka, został ukończony w 1896 roku. Przechodził różne zmiany i dopiero w 1999 roku przywrócono mu w pełni pierwotny stan, a tym samym urodę i wartość architektoniczną.

Zdjęcia: Muzeum miejskie, Groningen, Na wodzie, HOLANDIA
Muzeum miejskie, Groningen, Na wodzie, HOLANDIA

Bezpośrednio naprzeciwko dworca znajduje się Groninger Museum, z bogatą i ciekawą ekspozycją sztuki współczesnej. Budynek to dzieło sztuki samo w sobie. Został stworzony przez słynnego włoskiego projektanta Allessandro Mendini.

Zdjęcia: Stare Miasto, Groningen, Goudkantoor, czyli Dom Złota, HOLANDIA
Stare Miasto, Groningen, Goudkantoor, czyli Dom Złota, HOLANDIA

Warte uwagi są zabytkowe obiekty np. Goudkantoor - Złote Biuro z 1635 r. i zachowane mimo bombardowań w 1945 roku XVII i XVIII wieczne urocze „Almshouses" - grupy domów z atrium, a także–kościół św. Marcina z 95 metrową wieżą Martinitoren, najwyższą budowlą w całym Groningen.

Zdjęcia: Stare Miasto, Groningen, Kościół św. Marcina, HOLANDIA
Stare Miasto, Groningen, Kościół św. Marcina, HOLANDIA

Aby wejść na taras widokowy znajdujący się w wieży Św. Marcina trzeba pokonać 311 schodów.

Zdjęcia: Wieża kościoła św. Marcina, Groningen, Patrząc z góry, HOLANDIA
Wieża kościoła św. Marcina, Groningen, Patrząc z góry, HOLANDIA


Interesującą budowlą w mauretańskim stylu, jest synagoga, dzieło architektów Tjeerd Kuipers i Ytzen van der Veen, oddana do użytku w 1906 roku.

Zdjęcia: Stare Miasto, Groningen, Synagoga, HOLANDIA
Stare Miasto, Groningen, Synagoga, HOLANDIAW mieście bardzo sprawnie funkcjonuje handel. Warto skorzystać z szerokiej oferty sklepów w malowniczym centrum Groningen. Oprócz głównych ulic handlowych, takich jak Herestraat, znajdziemy m.in. ulicę wybraną niedawno na „Najpiękniejszą ulicę handlową w Holandii": Folkingestraat oraz inne niezwykłe uliczki, takie jak np. Zwanestraat, gdzie na bazarze można kupić świeże regionalne produkty, owoce i warzywa.

Zdjęcia: Sklepik na Starym Mieście, Groningen, Smaczna ekspozycja, HOLANDIA
Sklepik na Starym Mieście, Groningen, Smaczna ekspozycja, HOLANDIA


Rowery to kolejny atut miasta. Dzięki bogatej zieleni i rowerom powietrze w Groningen należy do bardzo czystych. Rowery stanowią podstawowy środek komunikacji. Mierzące 145 kilometrów ścieżki rowerowe i wprowadzony specjalny przepływów ruchu, pozwalają na poruszanie się po mieście jednośladem szybciej niż samochodem.

Zdjęcia: Przytułek św. Antoniego, Groningen, Oaza , HOLANDIA
Przytułek św. Antoniego, Groningen, Oaza , HOLANDIA

Kanały, w epoce miast hanzeatyckich służyły jako środek transportu wodnego teraz służą sportom wodnym i rekreacji. Pozwalają na uprawianie kajakarstwa, jachtingu i spacerów rejsowymi statkami.

Zdjęcia: Kanał, Groningen, Domy nad wodą, domy na wodzie, HOLANDIA
Kanał, Groningen, Domy nad wodą, domy na wodzie, HOLANDIA

Odkrywania Groningen z wody jest wysoce zalecane, ponieważ woda to kolejna domena tego miejsca, dająca jeszcze inny obraz miasta. Na zakończenie należy dodać, że istnieje coś takiego jak „Atmosfera Groningen”.

Zdjęcia: Kanał, Groningen, Domy i domki, HOLANDIA
Kanał, Groningen, Domy i domki, HOLANDIA

Najlepiej można przekonać się o tym, gdy zobaczymy to urocze holenderskie miasto na własne oczy. www.visitgroningen.com

Zdjęcia

HOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / UkwieconyHOLANDIA / Groningen / Wzdłuż kanałów / O zachodzie słońcaHOLANDIA / Groningen / Dworzec kolejowy / Wejście do Holu GłównegoHOLANDIA / Groningen / Muzeum miejskie / Na wodzieHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / Goudkantoor, czyli Dom ZłotaHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / Kościół św. MarcinaHOLANDIA / Groningen / Wieża kościoła św. Marcina / Patrząc z góryHOLANDIA / Groningen / Stare Miasto / SynagogaHOLANDIA / Groningen / Sklepik na Starym Mieście / Smaczna ekspozycjaHOLANDIA / Groningen / Przytułek św. Antoniego / Oaza HOLANDIA / Groningen / Kanał / Domy nad wodą, domy na wodzieHOLANDIA / Groningen / Kanał / Domy i domki

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-08-24 08:32:51

Tak już jest, że atrakcyjne miejscowości do których dolecimy w godzinę są na końcu naszej listy ponieważ są zbyt blisko :)

juras48 dołączył
02.11.2005

juras48 2017-07-04 08:41:06

Świetny artykuł o Holandii i ich mieszkańcach, świetnie się czyta, nigdy też, tam nie byłem.

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-05-08 20:06:20

Na Groningen wystarczy weekend, 3 dni, chyba że mamy ochotę także poznać okolice. Można też linią Flixbus za 70 zł w obie strony, wybrać się do Amsterdamu.

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-05-08 15:41:32

Zaciekawiła mnie Twoja relacja, ponieważ nigdy nie byłam w Holandii. Interesujący tekst, ładne fotki. Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl