Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wiatraki w Kinderdijk > HOLANDIA


Przystanek - Margo Przystanek - Margo Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w KinderdijkSymbol, który od razu kojarzy się z Holandią to oczywiście wiatraki. Te urocze budowle usiane po całym kraju pełniły bardzo odpowiedzialną funkcję i tylko od ich skuteczności zależał byt lokalnych społeczności.

Kinderdijk to wieś w pobliżu Rotterdamu, która wybudowana została na polderze. Do jego osuszenia powstało szereg wiatraków, których zadaniem było pompowanie wody z jednego kanału do drugiego położonego wyżej i tak dalej.
19 zabytkowych wiatraków w Kinderdijk, które przetrwały do naszych czasów w większości wybudowane zostały w latach 1738 – 1740. Usytuowane są na dwóch brzegach kanału i jest to największe skupisko zabytkowych wiatraków na terenie kraju. Ta jedna z głównych atrakcji turystycznych Holandii została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności, postanowiliśmy przepłynąć się małym stateczkiem po kanale. Zatem bez zbędnego wysiłku mogliśmy nacieszyć się tym osobliwym miejscem. Było chłodno, pochmurnie i szaro, ale mi bardzo spodobały się wiatraki właśnie w takiej odsłonie, choć pewnie w pełnym słońcu wyglądają również urokliwie. Następnie zrobiliśmy sobie krótki spacer groblą i zwiedziliśmy jeden z nich. Wnętrze przedstawia wystrój z lat kiedy był on domem dla całej rodziny, oraz kilka makiet i prezentacji filmowych na czym polegała praca wiatraków.
Samo wejście i spacerowanie po terenie jest bezpłatne, niewielką opłatę należy uiścić jedynie za zwiedzanie wiatraka czy rejs stateczkiem.

Zapraszam do zapoznania się z całą relacją naszego pobytu w Holandii i większą ilością zdjęć na stronie : http://przystanekmargo.blogspot.com/search/label/Holandia

Zdjęcia

HOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w KinderdijkHOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w KinderdijkHOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w KinderdijkHOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w KinderdijkHOLANDIA / Holandia Południowa / Kinderdijk / Wiatraki w Kinderdijk

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl