Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Corpus Christi na Lanzrote. > HISZPANIA


ru_da ru_da Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote / Wspomnienie z Lanzarote - kościół w ArrecifeOpis obchodów Bożego Ciała w stolicy Lanzarote - Arrecife.

Mój tegoroczny pobyt na Lanzarote obejmował również święto Bożego Ciała. Wszyscy wiemy, jak to święto wygląda w Polsce – dzień wolny od pracy, uroczyste procesje ulicami miast, miasteczek i wsi… Byłam więc ciekawa, w jaki sposób uroczystości te odbywają się na Lanzarote, dlatego w planach spędzania czasu na tej wyspie przewidziałam wzięcie udziału w tych obchodach.
W tym roku święto Bożego Ciała przypadało 15 czerwca. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że dzień ten jest na Lanzarote (i chyba w całej Hiszpanii) zwykłym dniem roboczym, a obchody Bożego Ciała nie odbywają się w czwartek, lecz przeniesione są na niedzielę. Z ustawionych w Arrecife – stolicy wyspy tablic reklamowych dowiedzieliśmy się, że procesja odbędzie się w niedzielę – 18 czerwca o godzinie 13.00. Udaliśmy się więc w niedzielę do kościoła San Gines, który jest najbardziej charakterystyczną budowlą w Arrecife. Biała bryła kościoła z wysoką wieżą, zwieńczoną białą kopułą jest łatwa do rozpoznania. Kościół znajduje się przy niewielkim, urokliwym placu, otoczonym tradycyjną zabudową, na środku którego pod imponującymi palmami - dokładnie naprzeciwko głównego wejścia do kościoła - znajduje się kamienny pomnik z krzyżem. Kościół wzniesiony został w miejscu, gdzie już w XVI w. istniała pierwsza kapliczka, która została zniszczona podczas powodzi.

Zdjęcia: Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Wspomnienie z Lanzarote - kościół w Arrecife, HISZPANIA
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Wspomnienie z Lanzarote - kościół w Arrecife, HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Wspomnienie z Lanzarote - uliczka w Arrecife, HISZPANIA
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Wspomnienie z Lanzarote - uliczka w Arrecife, HISZPANIAWokół placyku, w cieniu drzew ustawione są ławki, gdzie Lanzaroteńczycy chętnie przysiadają, by w oczekiwaniu na rozpoczęcie mszy lub po jej zakończeniu, pogawędzić ze znajomymi. Tak samo było, gdy przybyliśmy tam w niedzielę, na obchody Bożego Ciała. Na ławeczkach przy placyku już od rana siedzieli mieszkańcy i turyści, prowadząc ożywione rozmowy. Odświętnie ubrane dzieci zbierały się na procesję – dziewczynki w białych, długich sukienkach, chłopcy w garniturkach. Mniejsze dzieci beztrosko hasały w cieniu palm. Do rozpoczęcia uroczystości było jeszcze trochę czasu.

Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (1)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (1)., HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (2)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (2)., HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (3)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (3)., HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (4)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (4)., HISZPANIAJednak większość osób zajęta była oglądaniem solnych dywanów, zanim zostaną zniszczone nogami uczestników procesji. Tak, na Lanzarote procesja odbywa się po dywanach z soli morskiej, zresztą produkowanej na wyspie, i to jest największa ciekawostka związana z tym świętem. W różnych miejscach na świecie tworzone są w tym dniu dywany z kwiatów (jak chociażby na Teneryfie), natomiast na Lanzarote ważniejsza i bardziej wartościowa od kwiatów jest sól. Dywany układane są w przeddzień święta przez tutejszych mieszkańców - dorosłych, młodzież i dzieci. Sól dostarczana jest podobno przez władze miasta i jest następnie barwiona spożywczymi barwnikami na najróżniejsze kolory. Kiedy przybyliśmy rano do Arrecife dywany były już gotowe – ułożone na placu przed kościołem i w okalających go uliczkach, na planowanej trasie procesji. W oczach mieszkańców widać było dumę, kiedy pozowali turystom do zdjęć na tle swoich dzieł.

Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (5)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (5)., HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (6)., HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (6)., HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (7), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (7), HISZPANIAUroczystość rozpoczęła się mszą świętą punktualnie w południe. Bezpośrednio po mszy wyruszyła procesja. Baldachim, pod którym – tak samo jak u nas – szedł ksiądz niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem poprzedzał jedynie ministrant z krzyżem i diakon niosący coś w rodzaju chorągwi. Nie było dzieci sypiących kwiatki, wstążeczek, poduszeczek, sztandarów i całej tej uroczystej oprawy, która u nas poprzedza Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mniej lub bardziej odświętnie ubrane dzieci podążały bezpośrednio za baldachimem, a za dziećmi dorośli wierni. Całość uświetniała orkiestra dęta, a nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwała – jak u nas – policja i służby porządkowe. Muszę przyznać, że dzieci w tej procesji zachowywały się bardzo dziwnie – idąc, szorowały nogami po solnych dywanach, jakby jedynym ich zdaniem było zniszczenie misternych wzorów z soli. I do dziś nie wiem, czy taka jest tradycja, czy też dzieci wygłupiały się po prostu.
Procesja przeszła uliczkami po solnych dywanach; nie było – jak u nas – czterech ołtarzyków i czytania Ewangelii. Na krótką modlitwę ksiądz zatrzymał się tylko przy ołtarzyku pod palmami - na placu naprzeciwko wejścia do kościoła. Uroczystość zakończyła się - tak samo jak w Polsce - w kościele, modlitwą uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Chyba bardziej spontaniczne, mniej wyreżyserowane – w porównaniu z naszymi, polskimi obchodami Bożego Ciała – były te uroczystości. Jednak, mimo obecność tłumu turystów pstrykających bez końca fotki, czuło się religijne skupienie i powagę.

Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (8), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (8), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (9), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (9), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (10), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (10), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (11), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (11), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (12), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (12), HISZPANIACiekawostką jest, że po zakończeniu procesji Lanzaroteńczycy zbierają do rożnych pojemników lub butelek różnobarwną sól i zabierają ją do domów. Jak całe rodziny układały solne dywany, tak całe rodziny teraz zbierają sol do pojemników. Co z nią później robią – nie wiem. Ale to chyba ważna dla nich tradycja, bo robią to z całą powagą i dużym zaangażowaniem starając się, by zbierać warstwami różne kolory soli.

Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (13), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (13), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (14), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (14), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (15), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (15), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (16), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (16), HISZPANIA


Zdjęcia: Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (17), HISZPANIA
Lanzarote, Arrecife, Wyspy Kanaryjskie, Z serii: Boże Ciało w Arrecife (17), HISZPANIAObserwując to zbieranie soli miałam skojarzenia z naszą tradycją łamania i zabierania do domu brzozowych gałązek z drzewek umieszczonych przy ołtarzykach przygotowywanych na procesję Bożego Ciała. A więc – co kraj, to obyczaj. A poznawanie obyczajów innych narodów jest bardzo interesujące.

Zdjęcia

HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote / Wspomnienie z Lanzarote - kościół w ArrecifeHISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote / Wspomnienie z Lanzarote - uliczka w ArrecifeHISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (1).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (2).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (3).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (4).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (5).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (6).HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (7)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (8)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (9)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (10)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (11)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (12)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (13)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (14)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (15)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (16)HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote, Arrecife / Z serii: Boże Ciało w Arrecife (17)

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl