Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

EMIRAT DUBAJ. Część II > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Souk Madinat Jumeirah. DubajKolejna czesc o dzielnicach w Dubau.

Oud Metha lub Al Nasr
Obie nazwy dotyczą tego samego obszaru, a nazwa Al Nasr znaczy po arabsku „zwycięstwo”, co ma związek z najstarszym klubem piłkarskim w ZEA o takiej nazwie, który powstał w tej dzielnicy w 1945 r. To dzielnica o niskiej zabudowie, gdzie znajdują się najstarsze w Dubaju centra handlowe Lamcy Plaza i Wafi Mall, kościoły, lokalne sklepiki i restauracje pamiętające rok 1971. Mieści się tam najstarsza brytyjska Dubai English Speaking School i St Mary’s Catholic High School. Do tego obszaru zalicza się dzielnica Karama z międzynarodową kuchnią i licznymi kulturalnymi klubami, jak irański czy pakistański.
Dubai Dolphinarium zostało otwarte w Dubai Creek Park w maju 2008 r. i należy obecnie do jednych z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Dubaju. Udostępniono tam też Creek Park Bird Show, jedyny pokaz ponad 20 różnych ptaków egzotycznych w regionie, latających swobodnie wśród publiczności. Inna atrakcja tego miejsca to labirynt lustrzany.
http://www.dubaidolphinarium.ae/index.php/en/
http://tickets.dubaidolphinarium.ae/Event/1845/
Dubai Children’s City to edukacyjne centrum z planetarium dla dzieci do 15 roku życia.
http://login.dm.gov.ae/wps/portal/mycityinner?urile=wcm:path:/DMContentEnglish/Home/My+City/Public+Parks+and+Children+City/Children+City&mapping=mycityinner
Al Nasr LeisureLand to otwarty 10 października 1979 r. park sportu i wypoczynku dla rodzin, z boiskami, lodowiskiem, basenami, restauracjami.
http://www.alnasrll.com/
Wafi Mall jako miejsce zakupów oferuje też każdego dnia od 1 października do 30 maja o 21.30 pokaz „Powrót faraonów” poprzez światło i dźwięk na tle swojej bryły w kształcie piramidy.
http://www.wafi.com/
Karama Market jest jednym z najbardziej popularnych suków w Dubaju, w dużej mierze ze względu na jego „prawdziwe podróbki” toreb, butów, zegarków, biżuterii i innych asortymentów.
https://www.visitdubai.com/en/pois/karama-shopping-complex
Jumeirah
Historycznie rzecz ujmując, słowo jumeirah jest związane z prestiżem, wysokiej klasy życiem, a etymolodzy dowodzą, że w języku arabskim słowo to pochodzi od J-M-R, co dosłownie oznacza „żar lub świecące kawałki węgla” albo — „piękne odbicie księżyca na skałach lub kamieniach nad brzegiem morza”.
Ta dzielnica podzielona jest na trzy obszary ponumerowane od 1 do 3 i posiada kosztowne, duże posiadłości jednorodzinne, jak również bardziej skromne kamienice zbudowane w różnych stylach architektonicznych. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża z szerokimi plażami. Nie ma tam wysokich budynków.
Hotel Burj Al Arab, ikona tego miasta, jako jedyny na świecie miał nadane nieoficjalnie siedem gwiazdek przez zachwyconych dziennikarzy w dniu otwarcia. Usytuowany jest na sztucznej wyspie 280 m od brzegu. Jego przepych, rozmiary apartamentów, obsługa, lądowisko dla helikopterów są niespotykane nigdzie na świecie. Wejście do hotelu wymaga wcześniejszej rezerwacji i obowiązuje dress code, ale można podziwiać jego bryłę w kształcie żagla z okolicy.
https://theculturetrip.com/middle-east/united-arab-emirates/articles/the-history-of-the-burj-al-arab-in-1-minute/
Wild Wadi Park — znajduje się przy hotelu Burj Al Arab i zbudowanego w kształcie fali hotelu Jumeirah Beach. To park wodny.
https://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/wild-wadi/
Majlis Ghorfat Umm Al Sheif to niewielkich rozmiarów skromna, dwupiętrowa budowla wzniesiona w 1955 r. przez szejka Raszida Bin Sa’id Al Maktum lubiącego ciszę i spokój, który spędzał czasami w niej wieczory w samotności lub w towarzystwie doradców, podejmując ważne decyzje. Znajduje się tam ogród palmowy oraz madżlis nazwany „Umm Al Sheif” na cześć jednego z najsłynniejszych miejsc wydobycia pereł, zbudowany z gipsu, korali, kamieni, drewna sandałowego, liści palmowych i pni drewna tekowego importowanego z Indii. Zgromadzono tam historyczne meble, przybory i naczynia, w jakich jadał szejk, dywany, zegary, radio, a także karabiny i sztylety.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Majlis-Ghorfat-Umm-Al-Sheif.aspx
Dar Al Etihad — Union House to miejsce, gdzie 2 grudnia 1971 r. podpisano historyczną umowę o powstaniu federacji emiratów. Swoje podpisy złożyli wszyscy rządzący szejkowie z sześciu emiratów (szejk z Ra’s Al Chajmy dołączył do federacji po dwóch miesiącach). Stoi tam też 120-metrowy maszt z flagą ZEA.
https://www.visitdubai.com/en/pois/union-house
Jumeirah Mosque jest udostępniony do zwiedzania dla turystów wszystkich wyznań. Został zbudowany i otworzony w 1975 r. pod patronatem szejka Sa’id Bin Raszid Al Maktum. Wyróżnia się swoją charakterystyczną architekturą, którą oparto na stylu fatimidów z Egiptu. Może pomieścić do 1 300 osób.
http://gulfnews.com/news/uae/society/jumeirah-mosque-a-key-feature-of-old-dubai-1.849478
Dubai Zoo jest najstarszym zoo nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale również na Półwyspie Arabskim. Zbudowane zostało w 1967 r. przez Otto J. Bularta, austriackiego architekta, na działce o powierzchni dwóch hektarów za pozwoleniem szejka Raszida. Podczas pierwszych kilku lat jego istnienia było w nim tylko kilka zwierząt i małe akwarium. Kiedy w 1971 r. zoo zostało przejęte przez rząd Dubaju, ogród przeszedł modernizację i przebudowę, która trwa do chwili obecnej. Ciągle się w nim coś zmienia.
http://www.dubai-information-site.com/dubai-zoo.html
Souk Madinat Jumeirah znajduje się przy hotelu Jumeirah Dar Al Masyaf i łączy tradycyjną kulturę zakupów na straganach, w butikach i sklepach z pamiątkami, luksusowymi rzeczami i biżuterią, z restauracjami serwującymi dania kuchni z całego świata, z których roztacza się widok na arabską architekturę, kanały wodne i na hotel Burj Al Arab. Można tam odbyć wycieczkę abrą po przepięknych kanałach wodnych.
https://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/madinat-jumeirah/facilities/souk-madinat-jumeirah/
Etihad Museum to nowa placówka otworzona w 2016 r. z ekspozycją stałą i wystawami czasowymi. Ukazuje chronologię wydarzeń z punktu widzenia przywódców tego kraju, które zakończyły się utworzeniem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 1971 r., z naciskiem na okres między 1968 a 1974. Ma na celu poinformowanie odwiedzających o konstytucji kraju, obowiązującym tu prawie, przywilejach i obowiązkach lokalnej ludności. W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty i dokumenty odnoszące się do wydarzeń związanych z powstaniem ZEA.
http://whatson.ae/dubai/2016/12/the-new-etihad-museum-has-been-inaugurated/
City Walk to projekt, gdzie uliczki wykonane zostały w europejskim stylu, pełne zieleni, restauracji i sklepów. Warto tam zobaczyć jedną z dwóch unikalnych rzeźb kinetycznych amerykańskiego artysty Anthony Howe. Kinetyczne rzeźby Howe poruszają się na wietrze, zamieniając się w swego rodzaju oddychające istoty obce i wytrzymujące prędkość wiatru do 140 km / h, choć kołyszą się też przy lekkich podmuchach. Rzeźba „Octo 3” została zainstalowana w City Walk na imponującej wysokości 7,6 metra i waży 3,2 tony, — co czyni ją jedną z największych kinetycznych rzeźb świata ze stali nierdzewnej. Nocą podświetlana sprawia niesamowite wrażenie. Inna z jego rzeźb, „Octo 2”, jest zamontowana na Jumeirah Beach Residence (JBR).
http://gulfnews.com/guides/travel/what-s-new-at-city-walk-dubai-1.1674569
The Green Planet to miejsce pod kopułą, gdzie zwiedzających wchodzą w zamknięty ekosystem świata flory i fauny tropików. To placówka edukacyjna i rekreacyjna.
http://www.thegreenplanetdubai.com/en/about-us
MIRAJ Islamic Art Centre prezentuje sztukę islamu i arabską z całego świata powstałą 13 wieków temu. Wiele eksponatów pochodzi z Syrii, Egiptu i Persji, jak bogate tkaniny i królewskie szaty jedwabne z Persji, ceremonialne, inkrustowane przedmioty z Turcji, misternie zaprojektowane tkaniny i dywany z jedwabiu z Kaszmiru, precyzyjnie wykonana broń z Damaszku, złota malowana ceramika z Chin, podświetlane miniatury z Iranu przedstawiające motywy religijne i literackie z eposów, wysublimowane i eleganckie przedmioty orientalnego przepychu sułtanów i cesarzy. Jest to miejsce, gdzie można kupić wiele historycznych rzeczy. Stworzył je Mujeeb Mir.
http://www.mirajislamicartcentre.com/
Al Farooq Omar Bin Al Khattab Mosque and Centre wygląda jak miniaturowa wersja kultowego błękitnego meczetu w Stambule z mieszanką andaluzyjskiej tureckiej i marokańskiej sztuki. Ma cztery minarety zainspirowane stylem osmańskim ze stożkowymi zakończeniami oraz 21 kopuł. Powstał w 1986 r., a zwiedzać go można tylko rano między 10.00 a 11.00 lub od 16.15 do 18.00 od niedzieli do czwartku.
http://alfarooqcentre.com/en/
Deira
Nazwa Deira wiąże się ze słowem arabskim al estedarah, terminem używanym przy opisywaniu zaokrąglonego kształtu, i jest jedną z najstarszych części miasta znajdującą się na wschodnim brzegu creeku. Ciasna zabudowa, wąskie ulice, kupcy ciągnący wózki z towarami, załadowane stare pick-upy, zapachy dolatujące z małych restauracji i dużo ludzi to niezmienny obraz istniejący w tej dzielnicy od lat 70 tych.
Heritage House to przykład domu bogatej emirackiej rodziny. Wybudowany został około 1890 roku z korali, kamieni, gipsu, drewna tekowego i sandałowego oraz z liści i pni drzew palmowych przez Matar Saeed Bin Mazina. Początkowo budynek składał się z dwóch murowanych sypialni, których drzwi i okna wychodziły na szeroki dziedziniec otoczony licznymi pokojami zbudowanymi z liści palmowych i drewna. Właścicielem domu został najbogatszy kupiec pereł, szejk Ahmed Bin Dalmouk, który rozbudował go od strony północnej i zachodniej, zgodnie z zasadami islamu, czyli chroniącymi prywatność domowników z wewnętrznym dziedzińcem, wokół którego powstały wszystkie zamknięte, półotwarte lub otwarte przestrzenie. Ma on powierzchnię 935 metrów kwadratowych. Znajdują się tam narzędzia gospodarstwa domowego i naczynia z ceramiki, miedzi, drewna i elementów szklanych, meble, ubrania, biżuteria, kosmetyki, zabawki lokalnych i importowanych marek z Indii i wschodniego wybrzeża Afryki pamiętające dawne czasy oraz wystawa pokazująca tradycyjne przygotowania do ślubu.
Najważniejszy pokój, madżlis, to pokój gościnny odizolowany od reszty pomieszczeń. Jednak tylko mężczyźni w nim ucztowali w czasie wesel i świąt. Ściany dekorowano wersetami z Koranu, mieczami i inną bronią, a podłogę wyściełały perskie dywany i haftowane poduszki. A gdzie kobiety wtedy przebywały? W dużym pokoju, w części mieszkalnej, gdzie mężczyźni mieli wstęp wzbroniony, wszyscy, nawet szejk. Na perskich dywanach leżało mnóstwo poduszek haftowanych jedwabiem i wełną oraz stały bogato rzeźbione skrzynie, szklane naczynia, lustra. Tu nocowały kobiety, gdy musiały zostać na noc.
Jest też centralny pokój, gdzie wszyscy domownicy jedli razem posiłki, rozmawiali i spędzali czas. Tu wszyscy trzymali swoje rzeczy w skrzyniach. Ubrania, perfumy, biżuterię.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Heritage-House.aspx
Al Ahmadiya School — to najstarsza narodowa placówka edukacji w emiracie Dubaj. Została założona i ustanowiona przez jednego z czołowych znanych kupców pereł nad Zatoką Perską i filantropa, szejka Ahmed Bin Dalmouk w 1912 r. Zatrudniał on wielu naukowców i badaczy z sąsiednich krajów arabskich i prowadził swoją działalność aż do 1958 r. W 1994 r. rząd Dubaju przekształcił ją w muzeum historyczne pokazujące historię rozwoju edukacji w szkole w emiracie i kraju. Znajdują się tam klasy wewnętrzne i zewnętrzne, korytarze, wewnętrzny dziedziniec, wyposażenie sal szkolnych, programy, narzędzia, materiały piśmiennicze i przedmioty do nauczania, historyczne dokumenty rządowe i korespondencja związana z systemem oświaty w emiracie. Swoją edukację zaczynał w niej obecny szejk Dubaju, Mohammed.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Al-Ahmadiya-School.aspx
Museum of the Poet Al Oqaili mieści się w domu zbudowanym w 1923 r. Należał on do poety Mubarak Bin Hamad Bin Al Mubarak Al Oqaili Manea, który przeniósł się z Arabii Saudyjskiej do Dubaju, gdzie żył do 1954 r. Jest uważany za jednego z najsławniejszych poetów poezji nabati. Odwiedzali go znani ludzie ówczesnych czasów, był doceniany przez władców za swoją mądrość.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Museum-of-the-Poet-Al-Oqaili.aspx
Dubai Municipality Museum zostało otwarte w lutym 2006 r., w dawnym budynku urzędu z 1950 r., który został odnowiony przy użyciu tradycyjnych materiałów i poprzez swoje zbiory pokazuje etapy rozwoju Dubaju. Artefakty na wystawie obejmują rozkazy byłych i obecnych urzędników, w szczególności szejka Sa’id Bin Raszid Al Maktum i ówczesnych członków rady miejskiej, a rzadkie fotografie na wystawie pokazują historyczne sceny ze spotkań pierwszej rady gminy, otwarcie biblioteki publicznej w 1962 r., umieszczenie zegara na wieży przy rondzie Deira w 1963 r. czy prace nad tunelem Shindagha w 1975 r.
https://www.visitdubai.com/en/pois/dubai-municipality-museum
http://gulfnews.com/culture/uae-museum-dubai-municipality-museum-1.100254
Pearl Museum znajduje się na terenie banku Emirates NBD, gdyż z nim związana jest jego historia. Wszystkie wystawiane perły należały do jednej osoby prywatnej, Sultana Al Owais, który zmarł w 2000 r., a był pierwszym prezesem Narodowego Banku Dubaju od 1963 r. Tę kolekcję, największą na świecie, zapoczątkował jego ojciec, Ali Bin Abdullah Al Owais. Pearl Muzeum zostało otwarte w 2003 r. Przewodnik opowiada o historii związanej z poławianiem pereł, o kupcach arabskich i hinduskich oraz o właściwościach wody w Zatoce Perskiej, w której one powstawały. Stara arabska legenda mówi, że kiedy czyste światło księżyca w pełni dociera w głąb morza, to ostrygi wypływają na powierzchnię i pieszczone przez fale otwierają swoje muszle, a krople rosy tam wpadające powodują powstawanie pereł.
Od zawsze perły nosiły tylko kobiety i o nich też jest mowa w muzeum.
http://www.pearlmuseum.ae/pm-en/
https://www.thenational.ae/uae/dubai-s-pearl-museum-hosts-a-priceless-collection-1.70767
Gold souk, czyli rynek złota, jest to ulica, wzdłuż której po obu stronach rozmieszczone są sklepy z biżuterią i warsztaty jubilerskie. Według niektórych szacunków, znajduje się w tym suku ok. 10 ton złota i 20 % światowego złota przechodzi rocznie przez Dubaj. Gold souk jest wyjątkowy ze względu na swoją oryginalność i niepowtarzalny styl architektoniczny. Historii tego miejsca można doszukiwać się pod koniec 1930 r., po tym jak upadł handel naturalnymi perłami spowodowany produkcją sztucznych japońskich. Od tego czasu złoto sprowadzane z Indii znalazło swoje miejsce w portach dubajskich. Całe rodziny od 1935 r. z pokolenia na pokolenie zaczęły zajmować się jubilerstwem i tak trwa to do dzisiaj.
http://www.dubai-online.com/malls/gold-souk/
Spice souk to rynek przypraw, gdzie w wąskich uliczkach oferowane są orientalne przyprawy i ich mieszanki. Większość handlu odbywa się poprzez targowanie, co jest mile widziane. Sprzedawcy oferują też ręcznie robione dywany, szale, buty, odzież, tkaniny, akcesoria i wyroby dekoracyjne. Historia tego suku zaczyna się w 1850 r., gdy statki przywoziły przyprawy z Indii nie tylko w celach kulinarnych, ale też leczniczych, i były one jednymi z pierwszych towarów dawnego handlu. W różnych okresach historii przyprawy były tak cenne, jak złoto i srebro. Przez wieki dhows z Dalekiego Wschodu i sąsiednich krajów arabskich kotwiczyły w Dubaju, dostarczając egzotyczne zioła i przyprawy, a karawany nosiły je w głąb pustyni. Obecnie 70% przypraw pochodzi z Iranu.
http://www.dubai-online.com/malls/spice-souk/
Perfume Souk to miejsce na wschód od Gold Souk, gdzie znajdują się tysiące arabskich oleistych zapachów w słojach oraz najnowsze perfumy wszystkich marek na świecie. Do tego można kupić kryształowe flakony ze zdobieniami, jak i kadzidła w postaci pałeczek, proszku, kryształu, kamienia i drewna.
http://www.dubaisouks.net/dubai-perfume-souk.html
Fish Market jest tętniącym życiem rynkiem rybnym działającym od 1988 r. Ostatnie badania wykazały, że prawie 90 tys. osób odwiedza go codziennie, a są to turyści, kupcy i mieszkańcy. Każdego ranka ryby są kupowane przez sprzedawców od rybaków za pośrednictwem aukcji.
W piątki popołudniu w obrębie Fish Market odbywają się walki zapaśnicze w indyjskim stylu Kushti. Biorą w nim udział mężczyźni z Indii i Pakistanu.
http://www.dubai-online.com/malls/deira-fish-market/
https://www.youtube.com/watch?v=kZpeiH00bJY
Bait Al Banaat lub House of Women zostało oficjalnie otworzone pod koniec 2012 r. przez władcę Dubaju, szejka Muhammad Bin Raszid Al Maktum. Pomysłodawcą i fundatorem pierwszego muzeum na Bliskim Wschodzie dedykowanego osiągnięciom kobiet jest Rafia Ghubash, psychiatra, wykładowca na uczelni, jedna ze 100 najważniejszych Arabek według Arabian Business.
Muzeum mieści się niedaleko rynku złota, w starym trzykondygnacyjnym domu, który kiedyś nazywano Bait Al Banaat (dom dziewcząt), ponieważ mieszkały w nim trzy niezamężne kobiety. Muzeum posiada salę poświęconą emirackiej poetce Ousha Bint Khalifa — znanej jako Dziewczyna z Arabii, galerię poświęconą czasowym wystawom sztuki, galerię z kolekcją arabskich perfum i olejków, biżuterią tradycyjną i centrum spotkań dla kobiet.
http://womenmuseumuae.com/eng/?page_id=900
Naif Museum mieści się w forcie Naif zbudowanym w 1939 r. w strategicznym miejscu dzielnicy Deira, w samym sercu miasta handlowego. Mieścił się w nim pierwszy posterunek policji, który powstał już w 1931 r., a potem siedziba Prokuratury i Sądu Cywilnego. W jednym ze skrzydeł otwarto w 1997 r. muzeum o historii policji i służb bezpieczeństwa w emiracie Dubaj. Można obejrzeć modele mundurów policyjnych, które ewoluowały od lokalnej tradycyjnej odzieży do nowoczesnego umundurowania, medale i odznaki, sprzęt oraz broń policji od momentu powstania aż do teraz. W muzeum znajdują się również informacje, dokumenty historyczne i dekrety wydane przez dubajską policję od momentu jej powstania w 1956 r.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Naif-Museum.aspx
Naif Souk jest jednym z najstarszych targowisk w Dubaju i w dawnych czasach handlowano na nim wielbłądami. Obecnie słynie z pamiątek, skór, zegarków, biżuterii, torebek i tekstyliów.
http://www.dubaisouk.net/naif-souk.html
Juma Al-Majid Center for Culture and Heritage jest centrum dziedzictwa naukowego Ummy ( miasta Mezopotamii) i współczesnej cywilizacji naukowej powstałe na bazie biblioteki publicznej zorganizowanej w 1991 r. Zostało założone przez Juma Al- Majid, urodzonego w 1930 r. w Dubaju, którego pasją było gromadzenie książek naukowych, unikatowych, starych rękopisów i rzadkich pozycji, aby promować wiedzę. Na początku lat pięćdziesiątych razem z Humaidem Al Tayer, Abdullahem Al Ghurairem, Nasirem Rashed Loutah i za zgodą szejka Raszida Bin Sa’id Al Maktum utworzył dwie szkoły: jedną dla chłopców w Bar Dubai, zwaną Jamal Abdul Nasser Secondary School, i drugą dla dziewcząt w Deira, zwaną Amna Secondary School. W 1983 r. Al Majid ustanowiła National Schools Charity, aby pomóc dzieciom expatów w uzyskaniu bezpłatnej edukacji. Liczba uczniów uczęszczających do niej bezpłatnie obecnie przekracza 9 tys. i są to dzieci z ubogich rodzin. Inni ponoszą niewielkie koszty. Jego kolejną inicjatywą było utworzenie Islamic and Arabic Studies College dla mężczyzn i kobiet.
http://www.almajidcenter.org/page.php?pid=juma-al-majid
Deira Clocktower mieści się na pierwszym skrzyżowaniu między Deira i Bur Dubai i jest uznana za jedną z najpiękniejszych wież zegarowych na świecie. Zegar na niej zamieszczony był podarunkiem od szejka z Kataru, zięcia, dla teścia szejka Raszida, ale szejk nie wiedział, co z nim zrobić, i poradził się architekta Bularta, który właśnie zakończył projektowanie pałacu Zabeel. I to on zaproponował szejkowi, by zegar umieścić na wieży na nowym rondzie przy moście Al Maktoum. Był to rok 1964. Dopiero w listopadzie 2008 r. został poddany renowacji: stary mechanizm został zastąpiony przez model Omega, wyposażony w urządzenie GPS.
http://www.dubaiasitusedtobe.com/pagesnew/ClockTowerHistory.shtm
Al Barsha
Ski Dubai znajduje się w Mall of the Emirates i oferuje jazdę na nartach i snowboardzie. Całkowita powierzchnia stoku to 22 500 m2, szerokość stoku 80 m, a wysokość 85 m. Stok ma 5 tras różnych pod względem długości, wysokości i nachylenia. Temperatura na stoku waha się od -1 do -3 st. C. W tym samym czasie ze stoku może korzystać 1 500 osób.
https://www.theplaymania.com/skidubai
Dubai Miracle Garden to ogród kwiatowy prezentujący szeroką gamę kwiatów, które są rozmieszczone na konstrukcjach o różnych kształtach, jak na przykład serca, gwiazdy, igloo, piramidy i innych. Kwiaty zmieniane są wraz z porami roku, a jest ich tam 45 mln w 60 kolorach.
http://www.dubaimiraclegarden.com/
Dubai Butterfly Garden jest największym zadaszonym ogrodem motyli na świecie. W dziewięciu sekcjach znajduje się po 24 różne odmiany motyli z różnych krajów latające swobodnie nad głowami turystów. Wszystkie pomieszczenia wypełnione są roślinami, wśród których motyle czują się najlepiej. Znajduje się tam również wystawa motyli i obrazy z nich stworzone.
http://www.dubaibutterflygarden.com/
Motor City
Dubai Autodrome został otwarty w październiku 2004 r. Posiada zatwierdzoną przez FIA trasę mającą 5,39 km długości, dobrą dla wyścigów Formuły 1, a także zatwierdzony przez CIK tor kartingowy. Pierwszym wyścigiem, który odbył się na tym torze, był wyścig Formuły Renault V6 Eurocup. Od 2006 r. rokrocznie odbywa się tutaj wyścig 24-godzinny.
Można jeździć tam z instruktorem po torze wyścigowym w jednym z kilku samochodów wyścigowych (AUDI, Subaru Imprezas) lub samodzielnie.
http://www.dubaiautodrome.com/
Nad Al Sheba
Meydan Racecourse to najdłuższe trybuny na świecie, które zostały otworzone w marcu 2009 r. Są przygotowane dla widowni wyścigów konnych Dubai World Cup.
http://www.meydan.ae/
Falcon & Heritage Sports Center to miejsce, gdzie można poznać historię sokolnictwa w regionie, a także zobaczyć nowoczesny sposób leczenia ptaka. Można nawet kupić sokoła, ponieważ to jedyne miejsce w Dubaju, gdzie jest to dozwolone prawnie.
http://www.dubaicity.com/falcon-heritage-and-sports-centre/
Nadd Al Shiba Palace — pałac szejka.
Al Tashkeel — utworzona w 2008 roku przez Lateefa Bint Maktum, jest organizacją sztuki współczesnej, wspiera twórczą społeczność UAE poprzez obiekty studyjne, rezydencje artystów, stypendia międzynarodowe, program wystaw, imprez oraz warsztaty zawodowe i rekreacyjne.
Przestrzeń wystawiennicza Tashkeel może pomieścić do sześciu głównych projektów rocznie, a także szereg imprez na małą skalę. Program obejmuje wystawy indywidualne i tematyczne, pokazy, warsztaty i seminaria, spełniające zobowiązanie Tashkeel do przynoszenia sztuki i kultury szerszej publiczności i angażowania społeczności lokalnej.
http://tashkeel.org/
Dubailand
Global Village jest największą sezonową imprezą kulturalną w regionie oferującą odwiedzającym niezwykle szeroki wachlarz festiwali, zakupów i rozrywki na świeżym powietrzu.
Impreza rozrywkowo-zakupowa trwa od listopada do kwietnia, a bierze w niej udział ponad 70 krajów prezentujących swoją ofertę w 36 pawilonach.
W 1996 roku był to mały targ z kilkoma stoiskami, trwający jeden miesiąc w ramach Dubai Shopping Festival, przy creeku niedaleko Dubai Municipality. Od 2005 roku jest oddzielną imprezą mającą swoje miejsce przy Sheikh Mohammad Bin Zayed Road Exit 37.
http://globalvillage.ae/en/
Al Quoz
Ta dzielnica słynie z licznych galerii sztuki, rozlokowanych w pomieszczeniach magazynowych.
Antique Museum to magazyn mający 6 tys. m2, który oprócz starych rzeczy mieści pamiątki z prawie każdego zakątku świata. Przypomina ono rynek staroci, gdzie wszystko tonie w kurzu. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą latarki.
http://www.dubai-shopping-secrets.com/antique-museum.html
Alserkal Avenue jest dziś jednym z najważniejszych centrów sztuki współczesnej w skupisku magazynów zaprojektowanych dla różnych dyscyplin artystycznych. Tam mieszczą się: Carbon 12 Dubai, Isabelle Van den Eynde Gallery, Green Art Gallery, FN Designs,The Mine i wiele innych.
https://alserkalavenue.ae/en/index.php
Salsali Private Museum to pierwsze prywatne muzeum współczesnej sztuki w regionie Bliskiego Wschodu. Zostało założone w listopadzie 2011 r. przez Ramin Salsali z Teheranu. Znajduje się w dzielnicy, gdzie galerie i przestrzenie twórcze mają swoje miejsce. Można tam zwiedzić wystawy dzieł sztuki z całego świata oraz kolekcję założyciela, na którą składa się 900 dzieł malarstwa, fotografii, sztuk wideo, rzeźby i sztuka instalacji przestrzennej.
http://www.salsalipm.com/
Jean-Paul Najar Foundation jest organizacją non-profit zarejestrowana jako prywatne muzeum sztuki współczesnej, gromadzące europejskie i amerykańskie dzieł sztuki abstrakcyjnej od 1960 roku do dzisiaj. Fundacja prezentuje stałe kolekcje i wspiera swoich artystów.
http://www.jpnajarfoundation.com/
Jabal Ali
Dubai Moving Image Museum znajduje się kilka minut od stacji metra Internet City, bezpośrednio przy Sheikh Zayed Road w lokalizacji TECOM. To jedno z niewielu muzeów na świecie pokazujące historię ruchomego obrazu i pierwszym, a zarazem jedynym w swoim rodzaju na Bliskim Wschodzie. Prezentuje rozwój technik wizualnych od ich powstania do narodzin współczesnego kina. Kolekcja ta pochodzi z prywatnych zbiorów Akrama Miknasa, który gromadził je przez dwadzieścia pięć lat. Wszystkie przedmioty i urządzenia są oryginalne, a najstarszy pochodzi z 1730 r.
http://dubaimovingimagemuseum.com/
Ruwayyah
Emirates Soil Museum znajduje się przy International Center for Biosaline and Agriculture w Dubai Academic City. Zostało oficjalnie otworzone w dniu 8 grudnia 2016 r. Prezentuje historię gleby, systemy korzeniowe roślin pustynnych, które rosną w ZEA, w tym takie, które mają wartość leczniczą, kamienie tu występujące, siedem rodzajów piasku z pustyń ZEA oraz naturalne systemy nawadniania. Znajdują się też informacje, jak owady i chrząszcze torują sobie drogę przez skały, oraz symulator wydmy pokazujący, w jaki sposób porusza się piasek w środowisku pustynnym, tworząc burze piaskowe i rozwijając różne kształty wydm. Aby zwiedzić tę placówkę, należy się umówić poprzez stronę internetową lub telefonicznie.
http://www.emiratessoilmuseum.org/
Zaa'beel
Dubai Garden Glow to tematyczny park z dinozaurami i innymi magicznymi, surrealistycznymi atrakcjami do zwiedzania po zmroku, gdy wszystko jest rozświetlone. Wszystkie obiekty są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i żarówek o niskim zużyciu energii.
http://www.dubaigardenglow.com/glow-park.php
Museum of the Future to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie pokazane będzie to, co wymyśli człowiek do 2035 r. Było otwarte dla publiczności tylko przez trzy dni w lutym 2016 r. Teraz jest podana oficjalna data inauguracji na 2 grudnia 2018 r. Będą tam zaprezentowane innowacyjne wynalazki z różnych dziedzin nauki i prototypy pomysłów.
Business Bay
To centralna dzielnica biznesowa z wieloma wieżowcami zlokalizowanymi na obszarze, gdzie Dubai Creek został poszerzony dla Dubai Water Canal, mającego 3.2 km. długości. Docelowo znajdzie się tam 240 budynków komercyjnych i mieszkaniowych z pełną infrastrukturą. To idealne miejsce dla młodych profesjonalistów w kosmopolitycznym towarzystwie.
https://www.dubai-businessbay.com/about-business-bay.html
http://whatson.ae/dubai/2016/11/dubai-canal/
Sha'biyat Al Shorta
Mało jest informacji o dzielnicach, do których rezydenci i turyści się nie zapuszczają. Jedną z nich jest Sha'biyat Al Shorta, położona na granicy Dubaju i emiratu Szarża. Tam wszytko jeszcze wygląda jak sprzed 50 lat. Stare jednokondygnacyjne domy z czterema pokojami, ulice bez asfaltu, zieleni niewiele, a dzieci boso biegają po całym terenie. Flagi narodowe umieszczone na dachach są postrzępione i wyblakłe. Mężczyźni mają pofarbowane brody henną, co powoduje, że siwizna staje się marchewkowa, a malutkie dzieci starym zwyczajem mają pomalowane oczy kohl (to kosmetyk stosowany w rejonie Półwyspu Arabskiego). Na ulicy mężczyźni reperują swoje stare samochody, a wieczorami palą sziszę przed domami. Ludzie ci znają się doskonale i nikt nie zamyka się w swojej „willi”. Nie ma tam izolacji, jaka występuje kilkanaście kilometrów dalej. Starsi posługują się tylko językiem arabskim i dobrze wiedzą, że w niedługim czasie przyjadą tam buldożery. Ich los leży w rękach planistów i architektów.
https://www.thenational.ae/community-is-more-than-old-buildings-1.386643
https://www.thenational.ae/uae/sha-biyat-al-shorta-residents-hold-on-to-the-our-in-neighbourhood-1.355044c.d.n.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Souk Madinat Jumeirah. Dubaj

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Asian style wrestling in Deira 222 Film o zapasach na Deira w Dubaju.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl