Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

EMIRAT FUDŻAJRA > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat FUDŻAJRA / FUDŻAJRA / Walki bykow w Fujairah.O historii i ciekawych miejscach w emiracie FUDŻAJRA .

Nazwa Fudżajra (Fujairah) najprawdopodobniej pochodzi od słowa tafajur, co oznacza „pękniecie w ziemi, gdzie jest woda”.
Fudżajra to jedyny emirat, który znajduje się całkowicie na wschodnim wybrzeżu ZEA nad Zatoką Omańską i nie ma w nim pustyni. Graniczy z emiratami Szardża w dwóch miejscach, z Ra’s Al Chajma na zachodzie, oraz ma trzy granice z Sułtanatem Omanu. Brzeg tego emiratu biegnie wzdłuż Zatoki Omanu przez ok. 70 km od miasta Fudżajra na południu do miasta Dibba (administracyjnie należącego obecnie do Szardży, Omanu i Fudżajry) na północy, a całkowity jego obszar to 1 450 km2. Jest piątym co do wielkości w ZEA, a w 2008 roku mieszkało w nim 143 tys. osób.
Jego położenie jest górskie i odznacza się stosunkowo dużą ilością opadów. Ludzie mieszkający na tych terenach zajmowali się rybołówstwem, hodowlą kóz, plantacjami palm daktylowych i innych roślin.
Emiratem rządzi szejk Hamad Bin Muhammad, a jego następcą będzie jego syn, Muhammad Bin Hamad Bin Muhammad.

Historia emiratu przed 1971 rokiem

Badania archeologiczne dowodzą, że w rejonie obecnej Fudżajry ludzie żyli już w epoce żelaza. W VII wieku nowa religia, jaką był islam, rozprzestrzeniała się po tych terenach, ale nie wszyscy chcieli ją przyjąć. Tak stało się na terenach Fudżajry, której ówczesny przywódca odrzucił islam i zapłacił za to śmiercią kilku tysięcy żołnierzy w przegranej bitwie pod Dibbą.
Najnowsza historia emiratu sięga XIV wieku, kiedy ludzie z plemienia Szarkijin zbudowali fort broniący dojścia do Wadi Ham i kontrolowali je od Fudżajry do Masafi. Formalnie te tereny znajdowały się pod zarządem Al Kasimów, ale w praktyce władało nim plemię Szarkijin i w XIX wieku wyłoniła się z nich rodzina Hafaitat z przywódcą o imieniu Mattar. Wykorzystali oni konflikt Al Kasimów z Brytyjczykami i zaczęli powoli umacniać swoją władzę.
Szejk Abdullah Bin Muhammad został uznany za założyciela obecnego emiratu, ale dopiero za rządów szejka Muhammada Bin Hamada Wielka Brytania uznała jego niezależność, co nastąpiło w 1952 r. Ten sam władca uczestniczył w powstawaniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich i był członkiem Najwyższej Rady Federacji. Po śmierci szejka Muhammada Bin Hamada w 1974 r. władzę w emiracie Fudżajra objął jego syn, szejk Hamad Bin Muhammad.
Plemię Szarkijin zamieszkiwało wschodnie tereny Julfar i jak podają etymolodzy, ich nazwa pochodzi od słowa Al Sharqiyeen, co oznacza po arabsku „wschód”. Były to ludy zjednoczone, ceniące niezależność i stabilność. Ich przywódcy, a zwłaszcza szejk Muhammad Bin Hamad, dążyli do tego, aby ich podwładni stawali się wykształconymi i wykwalifikowanymi ludźmi, aby dobrze służyć krajowi i odnosić sukcesy. W tym celu założył pierwszą szkołę w Fudżajra w 1961 r. On również otworzył pierwszą klinikę lekarską w Fudżajra w 1969 r., a drugą w Dibba. W tym samym roku wydał dekret nr 1 do ustanowienia zarządu miasta — Fujairah Municipality. Ale to nie wszystko, co stworzył. W dniu 20 maja 1969 r. powstał pierwszy sąd szariatu, a także pierwsza biblioteka publiczna w tym mieście. Polityka zagraniczna została oparta na jego proarabskim stanowisku i zasadach islamskich.
http://www.enhg.org/portals/1/trib/V16N2/TribulusV16N2P03-16.pdf

Historia po 1971roku

Fudżajra należy do tradycyjnych emiratów. Jego ukształtowanie i położenie jest atrakcyjne turystycznie, dlatego obecnie buduje się tam dużo hoteli wysokiej klasy. Przez góry Hadżar prowadzi malownicza trasa z tunelami wyrytymi w skałach. Odkryto w nich złoża chromu, rudy żelaza, miedzi i uranu. W emiracie znajduje się drugi co do wielkości port kontenerowy na świecie, cementownie i kamieniołomy.

Miasto Fudżajra

Sheikh Zayed Mosque to nowy meczet inspirowany osmańskimi budowlami, wykonany z białego wapienia syryjskiego. Ma 65 kopuł oraz dziedziniec otoczony marmurem zdobionym łukami oraz spiczastymi minaretami, które wznoszą się do wysokości 100 metrów. W jego obrębie znajdują się ogrody z fontannami. Jest w stanie pomieścić 25 500 mężczyzn i 2 500 kobiet oraz posiada 205 miejsc ablucji. Całkowita jego powierzchnia wynosi 22 tys. m2. Jest drugim co do wielkości meczetem w ZEA. Wnętrze inspirowane przez powtarzające się geometryczne wzory wycięte z kamienia w stylu ummayad oświetla naturalne światło przez kratowane otwory mashrabiya. Wokół marmurowego mithrab, miejsca modlitwy, rozmieszczone są witraże. Jego otwarcie odbyło się w 2015 r.
https://www.thenational.ae/uae/government/uae-s-second-largest-mosque-has-become-a-landmark-since-opening-one-year-ago-1.137014

Fujairah Fort jest jednym z największych w ZEA. Składa się z czterech wież, gdzie trzy są okrągłe, jedna kwadratowa. Powstał między 1500–1550 r., kiedy był używany głównie do obrony i pełnił rolę centrum administracyjnego tego obszaru. Przebudowano go w 1650 r. po ostrzale Portugalczyków. Strzegł on wejścia do Wadi Ham i chronił ludzi, którzy żyli w domach wokół niego, przed najeźdźcami z tak odległych miejsc, jak Persja, Portugalia, Holandia i Wielka Brytania.
https://dreaminginarabic.wordpress.com/2014/05/15/fujairah-fort/

Fujairah Museum składa się z trzech wystaw. Pierwsza sala poświęcona jest zawodom znanym w regionie, takim jak rolnictwo, rybołówstwo, handel, tkactwo i wyrób ceramiki. Druga sala prezentuje starą broń i popularne stroje używane przez mieszkańców regionu, jak również naczynia używane przez ludzi w przeszłości. Wśród broni zobaczyć można starą strzelbę zwaną Khedewi wykonaną w 1916 r. oraz Om Fateela i Al Roomeya. Jest tam także model popularnego domu z liści palmowych. W sali antycznej zgromadzono liczne artefakty, które zostały znalezione w wielu miejscach, gdzie są prowadzone badania archeologiczne.
http://gulfnews.com/culture/uae-museum-fujairah-museum-1.100258

Heritage Village Museum to miejsce przedstawiające dawne życie arabskie, narzędzia, jakimi posługiwali się mieszkańcy, łodzie, a nawet żywe zwierzęta, jak osioł i krowa.
http://fujairah.ae/en/Pages/placestovisit.aspx

Bull Fighting od roku 1995 jest sportem, który można zobaczyć tylko w emiracie Fudżajra, choć istnieje on już od czasu przybycia na te tereny Portugalczyków i bardzo możliwe, że to oni wprowadzili taką rozrywkę w Fudżajra. Nie jest wykluczone też, że ten sport dotarł z Persji.
Walka polega na spychaniu się czołami i rogami dwóch byków, a wygrywa ten, który ma większą wytrzymałość. W każdy piątek po południu odbywają się na Fujairah Corniche przy dużej widowni. Jest to ciekawe miejsce też ze względu na publiczność, na którą składają się Arabowie w tradycyjnych strojach, a ich entuzjazm jest ogromny. Całe pole walki ogrodzone jest barierkami, które nie stanowią żadnej przeszkody dla rozjuszonego byka, co jeszcze bardziej ekscytuje młodych chłopców przeskakujących z jednej strony na drugą.
http://gulfnews.com/news/uae/culture/in-fujairah-bulls-fight-for-honour-not-money-or-blood-1.1408837

Inne miejsca w emiracie Fudżajra

Masafi to wieś położona na skraju gór Hadżar i znajduje się przy Wadi Ham, która biegnie w dół do miasta Fudżajra. W niej znajduje się granica między emiratami Fudżajra i Ra’s Al Chajma. Mieszczą się tam koszary wykorzystywane przez Union Defence Force ZEA.
W Masafi funkcjonuje zakład produkujący wodę mineralną butelkowaną, soki i inne wyroby konsumpcyjne. Ta rozlewnia znajduje się w północnej części wioski, czyli w części należącej do Ra’s Al Chajma.

Dibba jest miastem leżącym na północnym wschodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nad Zatoką Omańską, z pięknymi plażami, na granicy z Sułtanatem Omanu. Podzielone jest na trzy części, gdzie jedna należy do Omanu, druga do emiratu Fudżajra, a trzecia do emiratu Szardża, ale nie ma to znaczenia dla turystów odwiedzających to miejsce.
Znaleziska archeologiczne wykazały, że obszar ten był zamieszkiwany przez człowieka od epoki kamienia. W trzecim tysiącleciu p.n.e. Dibba stanowiła ośrodek handlowy odwiedzany przez Fenicjan. Port tego miasta był znany przez wiele wieków, a handel z Indiami i Chinami rozwijał się już przed VII wiekiem. W pierwszych dziesięcioleciach po islamizacji w Dibbie doszło do okrutnej walki między plemionami, które porzuciły islam jako wiarę, a religijnymi muzułmanami. W tej wojnie, zwanej Ridda lub Wojna Apostazji, zginęło wiele kobiet i dzieci wystawionych na pierwszą linię ognia.
Mieszkaniec Dibba, Ali Al Dhahani, jest samozwańczym strażnikiem pszczół w obszarze Muhlab od 1980 r. Miód jest jego jedynym źródłem dochodu. Podczas miodowego sezonu, w kwietniu, czerwcu i październiku wstaje o świcie w poszukiwaniu plastrów miodu strzeżonych przez rój pszczół, które budują gniazda na skraju urwiska. Oprócz 400 miejscowych gniazd, utrzymuje on między 3 tys. do 4 tys. importowanych owadów.
http://www.uaeeastcoast.com/dibba.html
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=233509193440170&id=160443997413357

Al Bidyah Mosque to najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który został zbudowany w 1446 r. z błota i cegieł. Wyposażony jest on w cztery kopuły i nie ma minaretu, a jego powierzchnia wynosi 50 m2. Obecnie wszyscy turyści mogą do niego wejść, jeśli są odpowiednio ubrani. Dla kobiet uruchomiono wypożyczalnię abai i chust na głowę.
http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5665/
http://gulfnews.com/news/uae/culture/uae-s-oldest-mosque-is-150-years-younger-1.2028861#.WRx5mR7APoY.twitter

Fort Bithna zbudowany z kamienia 200 lat temu mieści się w miasteczku o tej samej nazwie w dolinie Wadi Ham. Mieszkali w nim ludzie z plemienia Al Szarki, służył też za więzienie. Było to strategiczne miejsce na szlaku handlowym, chroniące główną trasę lądową z wnętrza kraju do wybrzeża. Jeden wystrzał z jednej z dziewięciu okolicznych wież ostrzegał ludzi o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Na jego temat ukazał się artykuł “Tales from the old guards: Bithnah Fort, Fujairah, United Arab Emirates” napisany przez Michele C. Ziolkowskiego i Abdullah S. Al –Sharqi w czasopiśmie Arabian archaeology and epigraphy.
http://ceur-ws.org/Vol-1328/GSR2_Holden.pdf

Al Hayl Fort to twierdza zbudowana w 1930 r. w miejscowości Al Grad, 13 km na zachód od Fudżajra, za panowania szejka Hamad Bin Abdullah.
http://gulfvantage.com/2011/10/wadi-hayl/

Awhala Fort znajduje się w wiosce Awhala 30 km od miasta Fudżajra w dolinie Hulu. Historia fortu sięga epoki żelaza, a obecna budowla została wzniesiona na ruinach, które nie mają elementów architektury islamu.
http://www.fujairahtourism.ae/index.php?action=Gallery%20Images&id=7

Snoopy Island to skalista wyspa oddalona o 100 m od brzegu plaży hotelu Sand Beach, położonego w Al Aqah. Otoczona jest rafą koralową. Z brzegu wygląda jak buda, na dachu której śpi pies z kreskówki, i stąd wzięła się jej nazwa.
http://gulfvantage.com/2011/10/escape-to-snoopy-island/

Friday Market to rynek położony przy drodze z Fudżajry do Masafii. Można tam kupić irańskie dywany taniej niż w Dubaju czy Abu Zabi przez cały tydzień.
http://fujairahinfocus.blogspot.ae/2008/09/visit-fujairah-for-friday-market-and.html

Wadi Wurrayah znajduje się blisko Zubara, w głębi lądu, w górach Hadżar. Obszar ten jest obecnie oficjalnie chronionym parkiem dzikich zwierząt. Podobno żyje tam arabski lampart. Idąc korytem suchej rzeki, można dojść do małych wodospadów i zbiorników z wodą.
http://gulfnews.com/news/uae/environment/wadi-wurayah-uae-s-rare-natural-beauty-1.1446447

Wadi Hayl biegnie z gór Hadżar na skraj miasta Fudżajra. W październiku 2011 r. była rwącą rzeką powstałą po opadach. Pędzące wąskimi wadi w kamienistych górach, które nie mają wiele roślinności, strumienie wody spowodowały powódź. Jest to niebezpieczne zjawisko, bo przychodzi bardzo szybko i czasami spacerując w takim miejscu, nie widzimy żadnych oznak, że gdzieś dalej spadł deszcz. W górnym odcinku koryta wadi leży osada Al Hayl z kilkoma jednopiętrowymi domami. Rozciąga się stąd widok na położone niżej plantacje palm daktylowych. Jeszcze wyżej obok tamy mieści się Fort Hayl, dom panującej rodziny Al Szarki. Dokładna historia fortu jest wciąż nieznana, choć powszechnie uważa się, że powstał ok. 200–300 lat temu.
http://www.enhg.org/Portals/1/trib/V16N2/TribulusV16N2P03-16.pdf

Trasa
Przez emirat biegnie autostrada wśród gór. Jadąc od strony Dubaju, z daleka zobaczymy ocean, a widoki kanionów są wspaniałe. Droga Dibba-Chor Fakkan w dwóch miejscach przebiega w tunelach o długości 550 m każdy, wydrążonych w skałach, które chronią ten odcinek drogi przed spadającymi kamieniami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak na przykład cyklon. W 2009 r. cyklon Gonu spowodował wiele szkód w Sharm i Al Bidya.
http://www.fujairahobserver.ae/local-news/dibba-khorfakkan-ring-road-and-tunnel-opens-8134.html

Rezerwat przyrody.
Wadi Wurrayah jest pierwszym chronionym obszarem górskim w ZEA i mieści się w emiracie Fudżajra. Bogaty jest w wiele różnych gatunków ssaków, ptaków, gadów i roślin oraz posiada stałe baseny i mały wodospad. Jest to jedyne wadi w ZEA, gdzie woda gromadzi się przez cały rok. Ten obszar ma pod swoją opieką World Wide Fund for Nature (WWF).
https://amitmitbawkar.com/wadi-wurayah-how-to-get-there/
https://www.thenational.ae/business/travel-and-tourism/fujairah-beauty-spot-is-closed-to-public-1.309549Emirat Fudżajra oferuje piekne widoki, ciekawe miejsca i bardzo dobre hotele.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat FUDŻAJRA / FUDŻAJRA / Walki bykow w Fujairah.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
In Fujairah, bulls fight for honour, not money or blood 474 Artykul o walkach bykow w Fujairah.
Bayt Sheikh Abdullah bin Hamdan al-Sharqi, al-Hayl, Fujairah, U.A.E. 36 Artykul o Saif bin Rashid al-Kindi, historii emiratu i etnografii.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl