Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

EMIRAT DUBAJ. Część III > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Hatta / Panorama HattyO dzielnicach Dubaju, parkach narodowych, wiezowcach i celach turystycznych.

Al Jaffilya
Al Dana Museum at the General Directorate of Naturalisation and Foreigners Affairs in Dubai to muzeum, gdzie pokazane są stare paszporty lokalnej ludności. W kolekcji znajdują się dokumenty podróży sprzed 45 lat, zazwyczaj wydawane przez Urząd Celny na dworze władcy każdego emiratu.
http://www.khaleejtimes.com/article/20130823/ARTICLE/308239859/1036
Ulica Sheikh Zayed Road
Dubai World Trade Centre
W 1979 r. powstała Sheikh Rashid Tower jako pierwsza główna 39-piętrowa wieża biznesowego centrum Dubaju, zwanego obecnie Dubai World Trade Centre, gdzie całoroczny kalendarz międzynarodowych targów, wystaw i prestiżowych konferencji międzynarodowych należy do najbogatszych w tym rejonie świata.
http://www.dwtc.com/en/pages/default
Dubai International Convention and Exhibition Centre jest najbardziej nowoczesnym, specjalnie zbudowanym centrum wystawowym regionu.
https://www.cvent.com/venues/dubai/convention-center/dubai-international-convention-and-exhibition-centre/venue-73c59d9d-4cab-4693-b409-c0a6c58b826f
Dubai International Financial Centre jest światowym centrum finansowym strategicznie położonym między Wschodem i Zachodem, zapewniając stabilną i bezpieczną platformę dla przedsiębiorstw i instytucji finansowych.
https://www.difc.ae/
Emirates Towers to dwie trójkątne wieże pokryte miedzianym i srebrnym szkłem. Pierwsza z nich to „Emirates Tower One”, ma 54 piętra, a druga to „Emirates Tower Two”, ma 56 pięter.
http://blog.raynatours.com/5-interesting-facts-emirates-towers/
W Dubaju znajdują się też parki rodzinne z miejscami do grillowania: Creeksike Park, Safa Park, Al Mamzar Beach Park, Jumairah Beach Park, Mushrif Park i inne.
Sztuczne wyspy
Palm Jumeirah jest największą na świecie sztuczną wyspą widoczną z kosmosu. Dodaje 520 km linii brzegowej ZEA i ma formę drzewa palmowego, zwieńczoną półksiężycem. Na niej usytuowany jest hotel Atlantis the Palm oraz park wodny — Aquaventure, a swoje posiadłości ma między innymi David Beckham i Shah Rukh Khan, aktor Bollywood.
http://adventure.howstuffworks.com/dubai-palm1.htm
Burj Al Arab Island to miejsce hotelu Burj Al Arab.
http://faculty.arch.tamu.edu/media/cms_page_media/4433/BurjAlArab.pdf
The World Islands to kolejny projekt w trakcie budowy, a składa się z grupy archipelagów zaprojektowanych w kształcie mapy. Wyspy położone są ok. 4 km od linii brzegowej i jedynym sposobem dotarcia na nie jest droga powietrzna lub morska. Aktorka Hilary Swank nazwała swoją wyspę Aquitania na cześć prowincji Galia Aquitania istniejącą w średniowieczu, w skład której wchodziła dzisiejsza Francja i Hiszpania, Michael Schumacher, kierowca Formuły 1, będzie właścicielem wyspy o nazwie Antarktyda. Jedna z wysp będzie należała do Brada Pitta i Angeliny Jolie, ale nie ujawnili jej nazwy.
http://www.businessinsider.com/dubai-the-world-islands-are-slowly-coming-back-to-life-2016-2
Palm Jebel Ali będzie miejscem zamieszkania 1,5 mln ludzi i będzie o 50% większy od Palm Jumeirah. Ma tam być kilka przystani, park rozrywki wodnej, osiedla mieszkaniowego Sea Village, gdzie domy będą budowane na palach wbitych w dno zatoki.
Miejscowość Hatta
Hatta to najbardziej znana górska wioska w ZEA, oddalona od Dubaju o 115 km, położona w górach Hadżar. Dawniej nazywano to miejsce Al Hajarain. Nazwa wzięła się od wież strażniczych, które strzegły tego miejsca, a teraz są zabytkiem.
Mieści się tam rekonstrukcja dawnej górskiej wioski, Heritage Village, oraz Hatta Damt z wodą otoczoną górami. Ten wodny zbiornik należy do jednych z największych w ZEA. Wyznaczone zostały szlaki do jazdy na rowerach górskich przez Hatta Mountain Bike Trail Centre. Kręte wadi, czyli koryta rzek sezonowych nadają się do turystyki pieszej.
http://www.dubaiculture.gov.ae/en/Live-Our-Heritage/Pages/Hatta-Heritage-Village.aspx
https://www.visitdubai.com/en/pois/hatta-dam
Dubaj to emirat bez wystarczających zasobów ropy naftowej, by funkcjonować bez przeszkód następne dziesiątki lat. Dlatego już dawno postawił na inne źródła dochodu. Jednym z nich są apartamenty i wille na sprzedaż. Rząd Dubaju zezwolił na inwestowanie pieniędzy przez emigrantów w nieruchomości z prawem własności. Wyznaczył lokalizacje i w 2002 r. na rynku mieszkaniowym zawrzało. Kupujących było wielu. Handlowano inwestycjami dopiero w stadium projektów. Ten szał zatrzymał kryzys z 2006 r. Część ludzi potraciło wkłady bezpowrotnie, jednak po kilku latach wszystko wróciło do normy. Dubaj odżył i można nadal inwestować w obszarze Sheik Zayed Road, Jumeirah, Jebel Ali i Emirates Road.
Parki Narodowe
Mushrif National Park znajduje się w Dubaju. Położony obok Mirdiff, jest siedliskiem wielu gatunków ptaków. Znajduje się tam naturalny las drzew ghaf. Dla turystów odwiedzających to miejsce zostały przygotowane nowoczesne udogodnienia, ogrody, park rozrywki i sprzęt do grillowania. Znaczne obszary zostały pozostawione w stanie naturalnym.
http://www.dubaicity.com/mushrif-park/
Dubai Desert Conservation Reserve National Park to pierwszy park narodowy w ZEA założony w 2003 r. Mieści się w emiracie Dubaj i został utworzony dla ochrony zagrożonych gatunków i ochrony siedlisk przyrodniczych pustyni oraz jej dziewiczej natury. Zajmuje powierzchnię 225 km2, a dostęp do parku odbywa się poprzez zorganizowane wycieczki.
http://www.ddcr.org/en/index.aspx
Rezerwaty przyrody i unikalne obszary naturalne
Big Red to położona na obrzeżach Dubaju pustynia mająca wydmy w kolorze czerwieni.
http://www.dubaiattractions.com/big-red.html#sthash.6vQVNLvh.dpbs
Fossil Rock jest niezapomnianym miejscem w okolicy Al Awir na trasie Dubaj - Hatta. Istnieje tam wiele skamieniałości liczących ponad 80 mln lat.
http://www.adventurefaktory.com/driving-to-the-uae-mountains-and-fossil-rock/
Ras Al-Khor Wildlife Sanctuary to rezerwat znajdujący się w Dubaju w dzielnicy Al Khawaneej. Zajmuje powierzchnię 620 hektarów, w tym sabkha (obszar przybrzeżny podlegający okresowym zalaniom i parowaniu, które powodują nagromadzenie eolicznej glinki, ewaporatów i soli), bagna, namorzyny i małe laguny. Jest domem dla wielu ptaków brodzących, w tym dużych grup flamingów. Wejście na teren rezerwatu jest zabronione, ale obszar ten można oglądać ze specjalnych stanowisk.
https://www.visitdubai.com/en/pois/ras-al-khor-wildlife-sanctuary
Al Maha Nature Reserve to oddalony o kilka km od Dubaju obszar, gdzie ponad 300 z niegdyś zagrożonych oryxów żyje na wolności. Al Maha to po arabsku oryx. Jest tam też hotel Al Maha Desert Resort & Spa, który organizuje wyjazdy w teren, gdzie przebywają te zwierzęta.
http://www.al-maha.com/morning-activities
Seih Al-Salem Nature Reserve — Al Qudra Lakes to zagospodarowany obszar pustyni składający się z jezior i rozległych plantacji drzew w pobliżu Endurance Village i Al Qudra Bike Track. Jest domem dla wielu rodzimych i egzotycznych gatunków ptaków.
http://dubaitravelator.com/al-qudra-lake-in-dubai/
Turystyka
Jednym z najważniejszych sektorów gospodarki w ZEA jest turystyka poznawcza, wypoczynkowa, zdrowotna. Dzięki szybkiemu rozwojowi kraj ten stał się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Wpływ na to mają ciekawe budowle, parki rozrywki, wysokiej klasy hotele, restauracje z potrawami całego świata, dobra komunikacja, bezpieczeństwo, pogoda, wydarzenia sportowe, przyroda i lekarze specjaliści z całego świata.
http://www.arabianbusiness.com/introducing-the-real-dubai-676463.html
Wyodrębniły się główne motywy podróży turystów przybywających do ZEA.
Turystyka wypoczynkowa
Mocno rozwinięta jest turystyka wypoczynkowa i pod jej kątem przygotowywane jest wszystko, by każdego usatysfakcjonować.
http://www.timeoutdubai.com/knowledge/features/8376-secret-uae-beaches
Cel — rozrywka
Otwarty w 2016 r. IMG Worlds of Adventure to największy park rozrywki w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dzieli się na sekcje: z bohaterami najpopularniejszych komiksów na świecie, na animowane komputerowo naturalnej wielkości dinozaury, na postaci z filmów Cartoon Network i kolejki górskie.
http://www.imgworlds.com/en/#

Legoland Dubai to park wodny zbudowany z 60 mln klocków, przeznaczony dla dzieci do 12 roku życia. Zawiera 15 tys. modeli oraz 40 interaktywnych rzek z tratwami wykonanymi z klocków, na których rodzice z dziećmi mogą spływać krętymi korytami. Otwarty został w dniu 31 października 2016 r., w nowym kompleksie „Parks and Resorts Dubai”, w południowo-zachodniej części emiratu, na obrzeżach miasta.
https://www.legoland.com/dubai/
Aquaventure Waterpark przy hotelu Atlantis jest 17-hektarowym parkiem wodnym z Wieżą Posejdona, z której spada się z prędkością 60 km na godzinę, lub można zjechać z Wieży Neptuna, zjeżdżalnią zwaną „ skok wiary”. Zjeżdżalnie kilkusetmetrowe, rwące rzeki i baseny dla najmłodszych oraz możliwość pływania w towarzystwie delfinów oraz rekinów przyciągają w to miejsce miliony turystów.
https://www.atlantisthepalm.com/marine-water-park/aquaventure-waterpark
Wild Wadi Water Park to park wodny na ulicy Jumairah, gdzie całe rodziny mogą wybierać spośród ponad 30 zjeżdżalni i delikatnej rzeki Flood lub wpaść w tornado. Główną atrakcją parku jest „Jumeirah Sceirah”, który ma 32 m wysokości i oferuje swobodny spadek w kapsułach z prędkością 80 km/h. Osoby chcące skorzystać z tej atrakcji muszą mieć więcej niż 1,1 m wysokości i maksymalny ciężar ciała 136,4 kg, co jest surowo przestrzegane.
https://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/wild-wadi/?currency=AED&gclid=Cj0KEQjwnazLBRDxrdGMx-Km4oQBEiQAQJ1q6-bXVDsuRpnih8xRgSBqxtA3FTNAVHreBxTrE1BghH0aAnKv8P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=CPmtr6uljdUCFfYC0woduZALzA
Ski Dubai to pierwszy kryty park narciarski na Półwyspie Arabskim. Znajduje się w Mall of the Emirates. W górskiej zimowej scenerii można pojeździć na nartach, snowboardzie, sankach, wziąć udział w wielu imprezach na śniegu i spotkać prawdziwe pingwiny. Znajduje się tam szkółka narciarska, kawiarnie, wyciągi krzesełkowe.
https://www.theplaymania.com/skidubai
Global Village to miasteczko sezonowe otwarte w okresie zimowym w dzielnicy Dubailand. W trzydziestu pawilonach swoje wyroby prezentują kraje azjatyckie, afrykańskie, europejskie i arabskie. Stworzono tam też Fantasy Island, czyli karuzele, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji.
http://globalvillage.ae/en/
Motiongate Dubai to park w scenerii najpopularniejszych wytwórni filmowych w Hollywood. Świat przygód z Columbia Pictures to szybkie pościgi w stylu Green Hornet. Paranormalne przygody z Ghostbusters, jazda w zamku z wampirami, zombie i duchami, a do tego multisensoryczne 4D sprawia, że emocje sięgają zenitu. Ta część parku nie jest dedykowana małym dzieciom, ale dla nich został przygotowany świat smerfów, gdzie spotkają wszystkie postaci z tej bajki. Co kilka miesięcy przybywa tam atrakcji.
https://www.motiongatedubai.com/EN
Bollywood Park Dubai to pierwszy park rozrywki na świecie w stylu Bollywood, gdzie można posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć występy sceniczne artystów z Indii, zjeść hinduskie potrawy, kupić ich wyroby, a wszystko to w kolorowej scenerii.
https://www.bollywoodparksdubai.com/en
Turystyka zdrowotna
Cel — turystyka medyczna
W Dubaju można skorzystać z usług medycznych w 26 szpitalach prywatnych i państwowych, które posiadają oddziały wszystkich specjalizacji lekarskich. Turyści — pacjenci mają do dyspozycji pierwszy na świecie kompleksowy elektroniczny portal turystyki medycznej, Dubaj Health Experience, który informuje o wszystkich usługach zdrowotnych i ich procedurach, podróży i wizach. Oferuje zniżki na hotele, na ubezpieczenia i bilety lotnicze oraz asystę na miejscu. Największym zainteresowaniem cieszą się specjalizacje leczące osteoporozę, niepłodność, choroby dermatologiczne oraz chirurgia plastyczna.
http://dxh.ae/
Turystyki kwalifikowana
Cel — Nurkowanie:
Jumeira beach w Dubaju.
http://www.timeoutdubai.com/sportandoutdoor/features/59021-scuba-diving-in-dubai
Dubai aquarium.
http://www.thedubaiaquarium.com/en/explore/aquaticexperiences/sharkdive.aspx
Wieżowce
20 najwyższych budynków zlokalizowanych w Dubaju i Abu Zabi mieści się w pierwszej setce najwyższych budynków świata.

Pierwszym wysokim budynkiem Dubaju uznanym za wieżowiec tamtych lat jest Nasser Rashid Lootah Building, ale wszyscy nazywają go Toyota Tower, ponieważ ponad 30 lat jest na nim zawieszona duża reklama Toyoty. Budynek wybudowano w 1974 roku, ma 15 pięter i mieszkają w nim ludzie zarabiający na niewielki czynsz.
https://www.thenational.ae/uae/dubai-s-toyota-building-a-block-on-the-landscape-1.387757
Burj Khalifa wysokość – 828 m., 163 piętra
W tym budynku jest 58 wind, 900 apartamentów, 304 pokoje hotelowe, wiele biur i 500 dzieł sztuki. W lobby umieszczona jest instalacja artysty Jaume Plensa, zatytułowana „World Voices” i składa się z 196 złotych talerzy osadzonych na prętach ze stali nierdzewnej w dwóch basenach. Przypomina ona trzciny w jeziorze. Talerze reprezentują 196 krajów, ponieważ Burj Khalifa jest rezultatem współpracy wielu ludzi z całego świata.
Wyczyszczenie 24 000 okien w tym wieżowcu trwa trzy miesiące.
https://www.youtube.com/watch?v=6SFpq1Vovfg
https://www.youtube.com/watch?v=wcRuXrduj6Q
Princess Tower wysokość – 413.4 m., 101 pięter
To najwyższy budynek mieszkalny w momencie jego ukończenia, czyli w 2012 roku i jest w nim 763 apartamentów oraz 13 wind. W każdym apartamencie na wyższych kondygnacjach zainstalowano alarm prędkości wiatru, aby ostrzec mieszkańców przed otwarciem drzwi balkonowych.Charakterystyczną cechą wieży jest jego korona.
https://www.youtube.com/watch?v=tvfpZovsfxo
23 Marina wysokość – 392.4 m., 88 pięter
W budynku znajduje się 62 wind, 289 apartamentów mieszkalnych, 57 basenów. Dwupoziomowe, czterosypialniane apartamenty mają prywatne windy i tarasy z basenami, a w ogólnej części rekreacyjnej jest ścieżka do biegania, baseny, spa i plac zabaw dla dzieci.
https://www.youtube.com/watch?v=Ibo-la26Luw
Elite Residence wysokość – 380.5 m., 87 pięter
W budynku znajduje się 12 wind, 697 apartamentów mieszkalnych, a z jego okien roztaczają się panoramiczne widoki na Palm Jumeirah i Zatokę Perską. Wyposażony jest w zaplecze sportowe i rekreacyjne, w tym kryte i odkryte baseny, siłownię, biliard i stoły do ping-ponga, salę wielofunkcyjną, oddzielny plac zabaw dla dzieci i obiekty handlowe. Architekci inspirowali się sztuką wiktoriańską i renesansową przy projektowaniu korony budynku, która wyposażona jest w 400 lamp zmieniających kolor w nocy.
https://www.youtube.com/watch?v=ZgPcgab0OQg
Address Boulevard wysokość – 368 m., 72 piętra
W budynku znajduje się 530 apartamentów mieszkalnych i 196 pokoi hotelowych, a zamknięty ruchomy chodnik łączy go z Dubai Metro i Dubai Mall. Mieszkańcy i goście mogą podziwiać wspaniałe widoki na Burj Khalifa, The Dubai Fountain i Morze Arabskie.
https://www.youtube.com/watch?v=h5NeIMY7bPY
Almas Tower wysokość – 360 m., 68 pięter
W budynku znajduje się 35 wind dla pracowników biur strefy wolnocłowej zwanej Jumeirah Lake Towers Free Zone. Jego konstrukcja inspirowana była unikalnym kształtem diamentów i nazywany jest też Diamentową Wieżą (Diamond Tower).
https://www.youtube.com/watch?v=513oGvaVc64
JW Marriott Marquis Hotel Dubai Tower 1 wysokość – 355.4 m., 82 piętra
W budynku znajduje się 12 wind i 804 pokoje hotelowe, które zlokalizowane są na 66 piętrach. Jest on jednym z dwóch kompleksów hotelowych zwanych Emirates Park Towers i znajduje się między Sheikh Zayed Road a West Bay i Business Bay na wschodzie. Kształt budynku inspirowany był palmą daktylową, symbolem kultury arabskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=HYhvFceYkx8
JW Marriott Marquis Hotel Dubai Tower 2 wysokość – 355.4 m., 82 piętra
W budynku znajduje się 14 wind i 804 pokoje hotelowe. Został ukończony w 2013 roku, w rok po bliźniaczej wieży (JW Marriott Marquis Hotel Dubai Tower 1). Jest on jednym z dwóch kompleksów hotelowych zwanych Emirates Park Towers i znajduje się między Sheikh Zayed Road a West Bay i Business Bay na wschodzie. Kształt budynku inspirowany był palmą daktylową, symbolem kultury arabskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=8b61_hMwbyM
Emirates Tower One wysokość – 354.6 m., 54 piętra
Ten biurowiec ma 17 wind. Usytuowany jest przy Sheikh Zayed Road w centrum finansowym Dubaju, w pięknym otoczeniu z bujną roślinnością dającą poczucie oazy.
https://www.youtube.com/watch?v=mm4KCXGJB-I
https://www.youtube.com/watch?v=Z_hOy-T9MMk
The Torch wysokość – 352 m., 86 pięter
W budynku znajduje się 8 wind, 676 apartamentów mieszkalnych. Zlokalizowany jest w Dubai Marina. Korona budynku inspirowana jest pochodnią z iglicą otoczoną szklanymi szybami tworzącymi spiralę.
https://www.youtube.com/watch?v=o2JEJQwC6Ak
Rose Rayhaan by Rotana wysokość – 333 m., 71 pięter
W budynku znajduje się 8 wind i 684 pokoje hotelowe. Zdobiona fasada składa się z dwóch odcieni szkła lustrzanego niebieskiego i srebrnego ze złoconymi ozdobami. Elementy elewacyjne przecinają się i spłaszczają ku górze, tworząc skomplikowany wzór płatków, wizualne przypominający kwiat róży, którym nieformalnie nazwano budynek, czyli „Róża”. W środku kwiatowego elementu zwieńczającego wieżę jest kula.
https://www.youtube.com/watch?v=f4zY8TgBPtg
Al Yaqoub Tower wysokość – 328 m., 69 pięter
Hotelowo-biurowy budynek ma 6 wind i 214 pokoi dla gości. Wyróżnia się wśród wysokich budynków stojących przy ulicy Sheikh Zayed Road, głównej arterii drogowej Dubaju swoim projektem inspirowanym londyńską wieżą zegarową znaną jako Big Ben.
https://www.youtube.com/watch?v=UgdI6QN3ShM
The Index wysokość – 326 m., 80 pięter
W budynku znajduje się 27 wind, 520 apartamentów mieszkalnych oraz biura.
https://www.youtube.com/watch?v=YoMxolKnRXE
Burj Al Arab wysokość – 321m., 56 pięter
Hotel ma 18 wind i 202 pokoje dla gości. Burj Al Arab został otwarty w 1999 roku i można go uznać za zabytek w tak szybko rozwijającym się kraju, choć zawiera w sobie rzadko spotykane nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Po ukończeniu budowy był on najwyższym na świecie hotelem z najwyżej umieszczonym atrium i czasami nazywano go Chicago Beach Hotek&Resort. Na początku 2016 roku wyspa, na której zbudowano Burj Al Arab, została rozszerzona o 10.000 metrów kwadratowych dzięki zastosowaniu specjalnych modułów ze stali, które dołączono do pali wbitych w dno morskie. Elementy te zbudowano w Finlandii.
Inspiracją trójkątnego budynku była łodź żaglowa, jako jeden z symboli tego kraju.
https://www.youtube.com/watch?v=_-TTQBUPz6w
https://www.jumeirah.com/globalassets/global/jumeirah-group/press-centre-1/press-kits/eng---burj-al-arab-factsheet.pdf
HHHR Tower wysokość – 317.6m., 72 piętra
W budynku znajduje się 454 apartamentów mieszkalnych. Znany jest też jako Blue Tower.
https://www.youtube.com/watch?v=yg9z1j30CaA
Ocean Heights wysokość – 310m., 83 piętra
W budynku znajduje się 6 wind i 519 apartamentów mieszkalnych. Znajduje się w Dubai Marina i wizualnie wygląda jak skręcona konstrukcja.
https://www.youtube.com/watch?v=ckhCIVQ3p48
Emirates Tower Two wysokość – 309m., 56 pięter
W budyku znajduje się 12 wind i 400 pokoi hotelowych. To mniejsza kopia Emirates Tower One , z którym sąsiaduje.
https://www.youtube.com/watch?v=wyQMF9L_1G0
Cayan Tower wysokość – 306.4 m., 73 piętra
W budynku znajduje się 7 wind i 495 apartamentów mieszkalnych. Wieża ta ma kształt spirali, skręconej o 90 stopni na całej wysokości. Charakterystyczną formę uzyskano poprzez innowacyjną, wydajną, powtarzalną strukturę, gdzie każde piętro jest identyczne w planie, ale ustawione 1,2 stopnia w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
https://www.youtube.com/watch?v=lQ-9vH1gdkIEmirat Dubaj to nie tylko szklo i beton.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Hatta / Panorama Hatty

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl