Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Keukenhof, najpiękniejszy wiosenny ogród świata > HOLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Symbole HolandiiDla wielu z nas Holandia to: wiatraki, Rembrandt, kanały Amsterdamu i, oczywiście, tulipany. Aby wiosną móc podziwiać kwitnące tulipany, należy odwiedzić ogrody Keukenhof, położone pomiędzy Amsterdamem i Hagą, w miejscowością Lisse.

Nazwa ogrodów Keukenhof znaczy „ogrody kuchenne”, taką bowiem rolę pełniły w XV wieku, gdy teren ten należał do polującej tu księżnej Jacoby von Beieren. Ogrody dostarczały na książęcy stół zioła i warzywa, niezbędne do przyrządzenia dań z upolowanej zwierzyny.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Tulipanowe Ssss, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Tulipanowe Ssss, HOLANDIA

Po śmierci księżnej teren przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie kolejni właściciele zażyczyli sobie parku w stylu angielskim, który zaprojektowali dwaj architekci krajobrazu J.D. i L.P. o wspólnym nazwisku Zocher. Ich projekt decyduje o kształcie Keukenhof do dziś. Z inicjatywy burmistrza miasteczka Lisse, w 1949 roku po raz pierwszy zorganizowano tutaj wystawę roślin cebulowych.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Nad wodą, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Nad wodą, HOLANDIA

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Barwna kompozycja, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Barwna kompozycja, HOLANDIA

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Esy-floresy, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Esy-floresy, HOLANDIA

Między drzewami zaczęły powstawać kwietne dywany, będące praktyczną ekspozycją efektów doświadczeń hodowców, oraz prezentacją towaru. Od tego czasu wystawa taka organizowana jest w Keukenhof co roku. W ramach wystawy w drugiej połowie kwietnia odbywa się "Parada kwiatowa" - przejazd platform z „rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Symbole Holandii, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Symbole Holandii, HOLANDIAWarto dodać, że od ponad 30 lat holenderskie kwiaty są piękną dekoracją uroczystości wielkanocnych na placu św. Piotra w Rzymie. Główny aranżer kwiatów, Paul Deckers, wyjeżdża do Rzymu z dziesiątkami holenderskich plantatorów kwiatów, aby zorganizować w ciągu dwóch dni sadzenie 35.000 cebulek kwiatowych, tysięcy róż i lilii oraz różnych ozdobnych roślin i drzewek na Placu Świętego Piotra.

Ogród rozciąga się na obszarze 32 ha i rozkwita wiosną ponad 7 milionami kwiatów cebulowych: tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów, wśród których wytyczono 15 km ścieżek spacerowych.

Zdjęcia: Lisse, Amsterdam, Ogrody Keukenhof, HOLANDIA
Lisse, Amsterdam, Ogrody Keukenhof, HOLANDIA

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Kwiatowy dywan, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Kwiatowy dywan, HOLANDIA

Jest największym na świecie ogrodem z kwitnącymi roślinami cebulowymi, które tutaj są wysadzane ręcznie. Ogrody Keukenhof mają swój niepowtarzalny wygląd dzięki temu, że projektowanie ogrodów odbywa się każdego roku, a rośliny, pochodzące od 100 wystawców, są starannie dobrane. Tematem przewodnim w Keukenhof w 2017 r. było Holenderskie Wzornictwo, wynik połączenia holenderskiej myśli z innowacyjnymi rozwiązaniami. W roku 2018 tematem jest miłość.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Pani w kwiatach, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Pani w kwiatach, HOLANDIAW ciągu 68 lat ogród odwiedziło ponad 50 milionów turystów ze wszystkich zakątków świata. Tutaj mają niepowtarzalną okazję do zdobycia pomysłów na tworzenie własnych ogrodów.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Ogród w cieniu drzew, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Ogród w cieniu drzew, HOLANDIA

Ubiegłoroczny sezon zwiedzania ogrodów Keukenhof trwał od 23 marca do 21 maja, ogród otwarty był w godz. 8.00 rano do 19.30. W roku 2018, ogrody udostępniono w dniach 22 marca do 21 maja. Planując odwiedziny ogrodów Keukenhof, najlepiej przyjechać tu z samego rana, ponieważ bogactwo ogrodów, niezliczonych kwiatowych ekspozycji położonych w półcieniu drzew, z delikatnie rozwijającymi się liśćmi, sprawi, że czas tu mija bardzo szybko.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Nad strumykiem, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Nad strumykiem, HOLANDIA

Jest tu kilka tras spacerowych, są wzgórza stawy i strumyki. Można odbyć wycieczkę łodzią po kanałach oddzielających ogrody od upraw tulipanowych.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Z łodzi widać więcej, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Z łodzi widać więcej, HOLANDIA


Dla dzieci Keukenhof ma labirynt, plac zabaw, dom Miffy i ZOO.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Zielony tunel, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Zielony tunel, HOLANDIA

Jest tu ogród, w którym artyści rzeźbiarze prezentują ok. 100 prac. Prezentowane jest wykorzystanie cebulek kwiatowych we wnętrzach, jak cebulki kwiatowe mogą być stosowane w różnych wystrojach wnętrz, od klasycznego po nowoczesny.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Dekoracje, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof, Amsterdam, Dekoracje, HOLANDIA

Kilku znanych aranżerów zorganizuje pokazy jak kwiaty mogą być używane w zaskakujący sposób, aby tworzyć oryginalne bukiety.

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Symbol Niderlandów, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, Symbol Niderlandów, HOLANDIA

Zdjęcia: Ogrody Keukenhof , Amsterdam, To warto zobaczyć, HOLANDIA
Ogrody Keukenhof , Amsterdam, To warto zobaczyć, HOLANDIA

Każdego roku w pawilonach Keukenhof odbywa się ponad 20 wystaw kwiatów m.in. Wystawa Tulipanów, największa na świecie Wystawa Lilii, ponad 300 różnych odmian, czy Wystawa Orchidei z tysiącami kwitnących storczyków. https://keukenhof.nl

Zdjęcia

HOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Symbole HolandiiHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Tulipanowe SsssHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Nad wodąHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Barwna kompozycjaHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Esy-floresyHOLANDIA / Amsterdam / Lisse / Ogrody KeukenhofHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Kwiatowy dywanHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Pani w kwiatachHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Ogród w cieniu drzewHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Nad strumykiemHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Z łodzi widać więcejHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Zielony tunelHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / DekoracjeHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / Symbol NiderlandówHOLANDIA / Amsterdam / Ogrody Keukenhof / To warto zobaczyć

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl