Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jest takie miejsce na mapie - Luang Prabang > LAOS


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie LAOS / - / Luangprabang / Panorama z rzeką Nam Khan Zainteresowani Laosem na pewno gdzieś przeczytali o najpiękniejszym mieście tego kraju, jak i całego regionu, czyli o Luang Prabang. Ponieważ byłem tylko w tym miejscu, to nie wiem czy to najpiękniejsze miasto w kraju, ale wiem, że na pewno warte odwiedzin.

Luang Prabang zamieszkuje niespełna 60 tys. mieszkańców, więc w sumie można powiedzieć, że to miasteczko. Położone nad Mekongiem i Nam Khan przyciąga pięknymi widokami, wieloma świątyniami i przyjazną atmosferą. Z różnych przyczyn, o których nie będę tu wspominał, mogłem spędzić tam tylko trzy dni. Byłem w porze monsunu, który silnie nawiedził Laos, w tym Luang Prabang, w lipcu tego roku. Ale nawet i przy niekorzystnej pogodzie można tu miło spędzić czas.

Zdjęcia: Luangprabang, Panorama z rzeką Nam Khan , LAOS
Luangprabang, Panorama z rzeką Nam Khan , LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Północny Laos, Ale jestem piękna, LAOS
Luangprabang, Północny Laos, Ale jestem piękna, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Całe rodziny handlują na night market, LAOS
Luangprabang, Całe rodziny handlują na night market, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Mekong zbiera też dużo śmieci, LAOS
Luangprabang, Mekong zbiera też dużo śmieci, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Można bawić się na samochodzie, LAOS
Luangprabang, Można bawić się na samochodzie, LAOS
Miasto jest niewielkie, a najciekawsza jego część położona jest na półwyspie omywanym przez dwie wspomniane wyżej rzeki. Tu grupują się najładniejsze świątynie spośród 30 rozrzuconych w całym mieście. Można zobaczyć także Pałac Królewski, obecnie zamieniony na muzeum. Aby delektować się piękną panoramą okolicy wystarczy wejść po 500 schodach na wzgórze Phu Si. Każdy znajdzie tu dla siebie zajęcie zarówno na dzień jak i wieczór. O zmroku jedna z ulic jest zamykana i przez kilka godzin króluje night market - rozkosz dla podniebienia oraz możliwość pozbycia się laotańskich kipów. A o świcie jedna z najciekawszych atrakcji (moim zdaniem), tj. Ceremonia Wręczania Jałmużny mnichom zamieszkującym okolice świątyń. Ceremonia ta odbywa się w wielu miejscach w mieście, ale najintensywniej przebiega właśnie w okolicach wzgórza Phu Si. Ponieważ miasto jest licznie odwiedzane przez turystów, to znalazło także oddźwięk w tej ceremonii. Gro osób obdarowujących mnichów ryżem to obecnie chińskie zorganizowane wycieczki. Bez wątpienia jednak zyskuje na tym okoliczna ludność przygotowująca ryż dla owych wycieczek. Jak się już to wszystko znudzi, to można pospacerować oglądając ładnie odnowione kolonialne wille, albo udać się do pobliskich jaskiń i wodospadów gwarantujących niezapomniane widoki.

Zdjęcia: Luangprabang, Na lunch lub kolację, LAOS
Luangprabang, Na lunch lub kolację, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Odpoczynek po ceremonii wręczania jałmużny, LAOS
Luangprabang, Odpoczynek po ceremonii wręczania jałmużny, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Rzeczy zrobione z amerykańskich bomb, LAOS
Luangprabang, Rzeczy zrobione z amerykańskich bomb, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Super restauracja, LAOS
Luangprabang, Super restauracja, LAOS


Zdjęcia: Luangprabang, Vat Nong Sikhounmuang, LAOS
Luangprabang, Vat Nong Sikhounmuang, LAOSCo do informacji bardziej praktycznych: nocowałem w hotelu z ceną za 3-osobowy pokój 20 USD/noc, jedzenie smaczne i tanie w lokalnych restauracjach. Oczywiście kawiarnie w samym turystycznym centrum wyraźnie droższe. Przyjechałem autobusem z północnego Wietnamu, a odleciałem samolotem do Hanoi (150 USD), bo to tylko 50 min. zamiast 30-35 godzin autobusem. Poza tym, z powodu intensywnych opadów deszczu zamknięto drogę prowadzącą do Wietnamu, więc i tak szybko nie mogłem wrócić drogą lądową.

Warto zaplanować odwiedzenie większej liczby miejsc w Laosie lub połączyć ten kraj z odwiedzinami Tajlandii, Kambodży czy Wietnamu, a na Luang Prabang i okolice poświęcić kilka dni.

Zdjęcia

LAOS / - / Luangprabang / Panorama z rzeką Nam Khan LAOS / Północny Laos / Luangprabang / Ale jestem pięknaLAOS / - / Luangprabang / Całe rodziny handlują na night marketLAOS / - / Luangprabang / Mekong zbiera też dużo śmieciLAOS / - / Luangprabang / Można bawić się na samochodzieLAOS / - / Luangprabang / Na lunch lub kolacjęLAOS / - / Luangprabang / Odpoczynek po ceremonii wręczania jałmużnyLAOS / - / Luangprabang / Rzeczy zrobione z amerykańskich bombLAOS / - / Luangprabang / Super restauracjaLAOS / - / Luangprabang / Vat Nong SikhounmuangLAOS / - / Luangprabang / Wat Ho Pha BangLAOS / - / Luangprabang / Wat That LuangLAOS / - / Luangprabang / Zabudowa miasta

Dodane komentarze

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-09-30 20:13:52

Mnie się podobało,choć laotańska prowincja bardziej.

ArturG dołączył
01.10.2010

ArturG 2018-09-23 21:19:38

Niestety jest tak, że najładniejsze miejsca są coraz bardziej skomercjalizowane, na całym świecie. Nic na to nie poradzisz. Generalnie to co najciekawsze pewnie w 99% jest już odkryte.

Wiesław dołączył
14.02.2009

Wiesław 2018-09-23 19:16:57

byłem, widziałem i nie podzielam zachwytu
to co jest teraz to po prostu komercyjna chała, szkoda bo pewnie prze kilku laty było bardziej naturalnie. Niewielka pociecha że w wielu innych, pięknych miejscach (a takim niewątpliwie jest Luang Prabang) jest niestety podobnie

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl