Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Laos i Filipiny – Ethnic and Climbing Expedition > FILIPINY, LAOS


Ethnic and Climbing Expedition Ethnic and Climbing Expedition Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie LAOS / Vang Vieng / Vang Vieng / LogoEthnic and Climbing Expedition to podróżniczo-eksploracyjna wyprawa do Laosu i na Filipiny. Jej celem jest wytyczenie nowych dróg wspinaczkowych oraz udokumentowanie (zagrożonych wymarciem) pradawnych zwyczajów i kultury plemienia Tau't Batu na wyspie Palawan.

Nasza kolejna podróż jest kontynuacją projektu, który rozpocząłem realizować w 2012 roku. Z jednej strony zakłada on dotarcie, poznanie i udokumentowanie zwyczajów plemion, mniejszości etnicznych zamieszkujących różne regiony i kontynenty. A kolejnym celem jest klasyczna wspinaczka w tych regionach i krajach oraz wytyczanie nowych dróg, jeżeli pozwolą na to finanse wyprawy. Całość jest podzielona na mniejsze projekty, które realizuje w poszczególnych krajach na danym kontynencie.

Najbliższa wyprawa będzie składać z dwóch części, podróżniczej i wspinaczkowej. Na cały projekt zamierzamy przeznaczyć około 4 miesięcy (styczeń-kwiecień 2015).

Zdjęcia: Vang Vieng, Vang Vieng, Logo, LAOS
Vang Vieng, Vang Vieng, Logo, LAOS


Pierwszym celem jest klasyczna wspinaczka w Laosie oraz wytyczenie nowych dróg, a także poszukiwania nowych regionów wspinaczkowych zarówno w Laosie jak i na Filipinach. W tej części całego przedsięwzięcia oprócz mnie będzie uczestniczyć Kasia Nowocin i Artur Pierzchniak. Artur będzie nas wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem przy wytyczaniu nowych dróg. W Polsce Artur obił około 300 dróg wspinaczkowych (do 6.4+ włącznie), współorganizował także liczne zawody wspinaczkowe.

W regionach Laosu, które będziemy eksplorować, występuje typowy pomarańczowy wapień z licznymi naciekami i tzw. kaloryferami, co stanowi dodatkowe wyzwanie przy wytyczaniu nowych dróg. Przed obiciem każdej nowej drogi, czeka nas dużo pracy, przede wszystkim przy czyszczeniu ściany. Ponadto wyzwaniem (także dla sprzętu) będzie działalność ekiperska w tropikalnym klimacie, w szczególności, że wiele sektorów wspinaczkowych znajduje się w dżungli.

Zdjęcia: Jura, Jura, Wspinanie, POLSKA
Jura, Jura, Wspinanie, POLSKA


Część podróżniczą będę realizował już samodzielnie na wyspie Palawan, należącej do Filipin. Większość wyspy pokrywają góry i dżungla, dlatego wiele regionów rzadko jest eksplorowanych. Moim celem będzie poznanie tradycji plemienia Tau't Batu (Taaw't Bato). Zamierzam dotrzeć do wiosek położonych z dala od turystycznych szlaków i udokumentować ich pradawne zwyczaje oraz kulturę, które niestety są dzisiaj zagrożone. Aby zrealizować ten plan dokonam trawersu masywów górskich na wyspie oraz Doliny Singnapan. W tej części wyprawy zapewne przyda mi się doświadczenie, który zdobyłem podróżując po Indochinach. Zarówno w poruszaniu się po dżungli jak i w kontaktach z lokalnymi plemionami, które nierzadko posługują się tylko swoim językiem lub dialektem. Naszym przedsięwzięciem chciałbym zwrócić uwagę na problemy plemion zamieszkujących Azję Południowo-Wschodnią, z których część może nie przetrwać kolejnych kilkudziesięciu lat.

Zdjęcia: Tonle Sap, Tonle Sap, Życie na wodzie, KAMBODżA
Tonle Sap, Tonle Sap, Życie na wodzie, KAMBODżA


Nasza wyprawa to nie tylko skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, ale także duże koszty związane z kupnem biletów lotniczych oraz skompletowaniem sprzętu niezbędnego do wytyczenia nowych dróg. Dlatego każdy kto chce wesprzeć nasz projekt i być zarazem jego częścią może to zrobić na serwisie Polak Potrafi: http://polakpotrafi.pl/projekt/ethnic-and-climbing.

Zdjęcia

LAOS / Vang Vieng / Vang Vieng / LogoPOLSKA / Jura / Jura / WspinanieKAMBODżA / Tonle Sap / Tonle Sap / Życie na wodzie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl