Przewodniki

LAOS - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaLAOS
LAOS
(Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna)
Stolica: Vientiane
Waluta: kip (LAK);
Języki urzędowe: laotański
Inne języki: francuski, angielski

LAOS


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, jak również na niektórych przejściach granicznych (patrz informacje niżej). Można ją przedłużyć dwukrotnie, każdorazowo o jeden miesiąc (wymagane jest umotywowanie wniosku). Przedłużenia wizy dokonuje się w Urzędzie Imigracyjnym w Vientiane. Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple. W razie stwierdzenia przez policję ich braku podczas kontroli wewnątrz kraju lub przy wyjeździe grożą wysokie kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można skorzystać odpłatnie z pośrednictwa hotelu, w którym się przebywa. Nielegalne przeterminowanie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 10 USD za każdy dzień (pobierana przy wyjeździe). Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty środków finansowych na każdy dzień pobytu, ani też posiadania ubezpieczenia.
Podróżujących samolotem na trasach międzynarodowych obowiązuje przy wylocie opłata lotniskowa w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK. Lądowe przejścia graniczne, na których można uzyskać wizę laotańską:
z Tajlandii: graniczny most przyjaźni Mittabhap na rzece Mekong, ok. 22 km od stolicy (otwarty w godzinach 6.00-22.00); Houay Xay (stolica prowincji Bokeo na północy Laosu, wjazd promem z Chiang Khong w północnej Tajlandii); Parksane (prowincja Sayanbouli w środkowym Laosie, wjazd z Beungkane); Thakhek (w prowincji Khammouane w środkowym Laosie, wjazd z Nakornphanom promem); Thaheuasavanh (w prowincji Savannakhet w środkowym Laosie, wjazd z miejscowości Mukdahan w tajskiej prowincji Ubon Ratchathani); Vangtau (w prowincji Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek);
z Chin: Ban Boten (w prowincji Luang Namtha, wjazd z Bohane);
z Wietnamu: Densanvanh (w prowincji Savannakhet, wjazd z Lao Bao na trasie z Hue); Namphao (w prowincji Khammouane, wjazd z Cao Treo na trasie z Vinh); Nam Kane (w prowincji Xiengkhouang, wjazd z Namekane); Namsoue (wjazd z Nameo).

Uwaga: Każdorazowo należy potwierdzać aktualność informacji dotyczącej przejść granicznych w celu upewnienia się, iż przejścia podane w wykazie są czynne (niektóre przejścia, poza głównymi, mogą okresowo wstrzymać wydawanie wiz dla cudzoziemców). Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że przejścia graniczne są w nocy zamykane (zazwyczaj w godzinach od 22.00 do 7.00).
Tylko trzy główne przejścia graniczne stale wydają wizy: lotniska międzynarodowe w Vientiane i Luang Prabang oraz Most Przyjaźni (Friendship Bridge).

PRZEPISY CELNE
Nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Podróżni są obowiązani do deklarowania przy wjeździe oraz wyjeździe kwot pieniężnych większych niż 2000 USD. W Laosie nie ma podatku VAT. Wywóz dzieł sztuki (zwłaszcza starych figurek Buddy) jest zabroniony.

PRZEPISY PRAWNE
Przepisy odnoszące się do posiadania oraz przewozu narkotyków (heroiny, marihuany, opium, amfetaminy, ekstazy i in.) są w Laosie bardzo surowe (dożywocie, kara śmierci).

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. W domach gościnnych i hotelach goście są rejestrowani na podstawie paszportu.

UBEZPIECZENIE
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Przed wyjazdem należy sprawdzić, który z międzynarodowych ubezpieczycieli posiada umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos (AGL). Koszt ubezpieczenia w miejscowym AGL (minimum 8 dni) wynosi 12, 23 lub 41 USD - w zależności od rodzaju pakietu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. Należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez WHO na temat sytuacji zdrowotnej w regionie - warto przy okazji zwracać uwagę m.in. na występowanie ptasiej grypy. Zalecane są szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Należy pić tylko przegotowaną wodę oraz unikać spożywania popularnych potraw z surowych warzyw, suszonych ryb itp. Występuje zagrożenie zatruciami pokarmowymi oraz wirusem HIV. Stan higieny oraz poziom opieki zdrowotnej jest niski. Zyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej poza dużymi miastami jest praktycznie niemożliwe. W stolicy można uzyskać doraźną pomoc lekarską za minimalną opłatą 10-20 USD. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dobę - w zależności od rodzaju schorzenia. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W poważniejszych przypadkach zalecane jest korzystanie z pomocy lekarskiej w sąsiedniej Tajlandii. Koszty transportu chorego do Tajlandii są wysokie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem (tut. „motor-bike”), jest międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. Pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązuje ruch prawostronny. Stan dróg, poza drogami głównymi, jest stosunkowo zły.
W razie awarii pojazdu bardzo trudno o pomoc. Miejscowi kierowcy często nie przestrzegają przepisów drogowych. Wzrasta liczba wypadków drogowych, zwłaszcza nocą, a ich przyczyną jest nierzadko jazda po spożyciu alkoholu. Konsekwencje finansowe dla cudzoziemca w razie uczestniczenia w wypadku drogowym mogą być wysokie, nawet jeśli to nie on był sprawcą. Ubezpieczenie tylko w niewielkim procencie rekompensuje poniesione straty.
UWAGA: Polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Laosu jako dokument uprawniający do poruszania się samochodem, skuterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem mechanicznym.
Niedochowanie ww. warunku, w razie wypadku / kolizji drogowej, skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia. Należy przy tym pamiętać, iż wypadki (często śmiertelne!) z udziałem obcokrajowców są stosunkowo częste. Niestety w sytuacjach konfliktowych związanych z wypadkiem / kolizją drogową z udziałem obcokrajowca, asysta miejscowej policji może okazać się nieskuteczna nie tylko z uwagi na barierę językową.  
Odradza się wypożyczanie skuterów w lokalnych biurach podróży, biurach wynajmu skuterów, etc. Ww. usługa wymaga bowiem podpisania umowy najczęściej w języku lokalnym, niezrozumiałym dla podpisującego, jak również zdeponowania paszportu. Niejednokrotnie wypożyczający sprzęt stają się ofiarami kradzieży, które nierzadko dokonywane są w porozumieniu z właścicielem wypożyczalni. W rezultacie, turyści zmuszeni są dokonywać znacznych rekompensat finansowych na rzecz wypożyczalni, m. in. w celu odzyskania wcześniej zdeponowanego paszportu.         

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Bardzo wygodne są lotnicze połączenia krajowe, jednak ceny przelotów są dość wysokie (na ogół ponad 100 USD). Dużo tańszy jest transport autobusami. Informacje o cenach i rozkładzie lotów oraz międzymiastowych połączeń autobusowych podaje prasa codzienna. Podróżowanie lądem w porze deszczowej może być utrudnione z powodu przerwanych mostów, czy rozmytych dróg. W większych miejscowościach na terenie całego kraju są wypożyczalnie rowerów (do ok. 5 USD za dzień) oraz motocykli, a także samochodów. Podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach są riksze motocyklowe (tuk-tuk). Cenę przejazdu należy z góry wynegocjować z kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO
Przed podróżą do Laosu wskazane jest uzyskanie w biurze turystycznym informacji na temat aktualnej sytuacji w tym kraju. Laos jest na ogół bezpieczny dla turystów, choć rośnie zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się korzystanie ze środków transportu przeznaczonych dla turystów. Nie należy podróżować samotnie lub nocą. Dokumenty podróżne winny być dobrze zabezpieczone (zwłaszcza bilet, paszport). Warto wykonać ich fotokopie, co może okazać się przydatne w razie utraty oryginałów.
Uwaga: w Laosie w wielu miejscach zalegają niewybuchy. Należy trzymać się utartych szlaków, nie zbaczać z nich, zwłaszcza w prowincji Xieng Khouang, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest Dolina Dzbanów.

RELIGIA, OBYCZAJE
Większość ludności Laosu jest wyznania buddyjskiego. Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie (wat). Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Urzędy oraz banki otwarte są od poniedziałku do piątku od 8.30 do 16.30, z przerwą obiadową od 12.00 do 14.00. Główna poczta w Vientiane otwarta jest również w soboty od 8.00 do 12.00.
Połączenia telefoniczne z zagranicą są drogie, opłaty często się zmieniają. Bardzo popularna jest telefonia komórkowa. Na miejscu można bez trudu wykupić kartę SIM.
Prasa miejscowa w języku angielskim („Vientiane Times”, „KPL News”) i francuskim (tygodnik „Le Renovateur”) podaje przydatne informacje o atrakcjach turystycznych Laosu, cenach lokalnej komunikacji.
Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. W obiegu oprócz miejscowych kipów są także tajskie bahty oraz dolary amerykańskie. W większych miejscowościach dostępne są bankomaty. Akceptowane są czeki podróżne (przy wymianie pobierana jest opłata w wysokości 2-3%). Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe hotele, niektóre restauracje oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego (opłata 2-5%).
Informacja turystyczna jest łatwo dostępna. W stolicy i na prowincji działa wiele biur podróży i agencji turystycznych. Warto korzystać także z informacji udzielanych przez Lao National Tourism Administration: www.tourismlaos.gov.la.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

LAOS - galerie i zdjęcia z podróży

LAOS / Si Pa Don... kraina 4000 wysp... rzeka Mekong.... / rzeka Mekong / ... wieczorna czisza ...LAOS / Luang Prabang / Luang Prabang / Młodzi mnisiLAOS / 4 Thousand Islands / Mekong w okolicach Don Det / Kajakarz na MekonguLAOS / Laos północny / wodospady Kuang Si / Park Kuang SiLAOS / Azja / Vang Vieng / Zasypiające Vang ViengLAOS / Luang Prabang / rzeka Mekong / ... kołysanie do snu ...LAOS / .. / ... / ..LAOS / północny Laos / Louangphrabang / Codzienna jałmużna o świcieLAOS / - / gdzies po drodze... / ...Tatus ?LAOS / Laos północny / okolice Nong Khiaw / przełomy rzeki OuLAOS / Laos północny / Vientiane / sprzedawca naleśnikówLAOS / rzeka Mekong / gdzieś pomiędzy Huai Xai a Luang Prabang / ...LAOS / Laos północny / Vientiane / Talat Sao poranny targLAOS / Phou Khoun / Phou Khoun / w gorach LaosuLAOS / Pakse / Pakse / PrzyjaciolkiLAOS / Wientiane / na końcu  Lane Xang Ave / Victory GateLAOS / Luang Prabang / Luang Prabang / Mały LaotanczykLAOS / Luangprabang / Vieng Kham / w gorach LaosuLAOS / ... / .... / ....LAOS / Si Pa Don... kraina 4000 wysp... rzeka Mekong.... / rzeka Mekong / ... para ...

LAOS - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
filmowanie dronem w Laosie LAOS 695 22-06-18
bezpieczeństwo bagaży LAOS 678 13-12-17
Kilka pytan mam LAOS 1253 24-10-17
Wiza do Laosu LAOS 1353 22-06-17
Kong Lor Cave LAOS 830 28-05-17
Chetni na okolo miesiąc w azji po wakacjach LAOS 1103 11-04-17
Polnocny Laos - Trekking itp LAOS 5211 10-02-17
Plan podróży 6 tyg, proszę o korekty LAOS 1144 29-10-16
Plan podróży? Dobre rady? Kto tam był? LAOS 2409 06-09-16
autobus Vientiane do Hanoi LAOS 1268 17-07-16
przejścia graniczne Tajlandia -Laos LAOS 3010 11-01-16
Okolice Viang Vieng LAOS 5453 02-10-15
potrzbna pomoc - transport z chang mai do laos i z laos kambodzy LAOS 2037 27-10-14
Wietnam - Laos LAOS 4634 23-09-14
sprawdzone ubezpieczenie Laos/ kambodża? LAOS 2482 30-10-13
Gdzie / jak organizowac trekking w Laosie LAOS 2112 30-09-13
prośba o poradę-Laos, Kambodza LAOS 2137 25-09-13
Bangkok-LAOS-Kambodza LAOS 5847 04-07-13
rejs po Mekongu LAOS 2335 04-07-13
ceny busów, czas i godziny odjazdów z Wientiane LAOS 1998 10-06-13
Internet LAOS 2386 11-03-13
prosba LAOS 1820 07-01-13
z Kambodży do Laosu LAOS 3022 27-10-12
co warto zobaczyć jeśli ma się naprawdę mało czasu LAOS 5678 16-06-12
LAOS / TAJLANDIA LAOS 3322 16-05-12
wiza na przejsciu granicznym w Chiang Khong LAOS 3331 02-02-12
Laos od 12 lutego 2012 LAOS 2505 01-02-12
poszukuję globtroterów LAOS 2874 28-11-11
Tanio do Tajlandi, Wietnamu i Laosu LAOS 3964 31-05-11
Jak się dostać do Luang Prabang z Bangkoku LAOS 7086 27-04-11

LAOS - artykuły i relacje z podróży

LAOS / - / Luangprabang / Panorama z rzeką Nam Khan
2018-09-07
ArturG

kraje: LAOS
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1022
liczba komentarzy: 3

Jest takie miejsce na mapie - Luang Prabang

Zainteresowani Laosem na pewno gdzieś przeczytali o najpiękniejszym mieście tego kraju, jak i całego regionu, czyli o Luang Prabang. Ponieważ byłem tylko w tym miejscu, to nie wiem czy to najpiękniejsze miasto w kraju, ale wiem, że na pewno warte odwiedzin.

Czytaj więcej

CHINY / chongqing / City center / Chongqing
2018-05-27
towPawel

kraje: LAOS, TAJLANDIA, KAMBODżA, CHINY
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1654
liczba komentarzy: 0

TELEGRAMY Z PODRÓŻY DO CHIN

Telegramy z podróży z Kambodży, przez Tajlandię i Laos do Chin. Kwiecień, maj 2018. Jadąc z Kambodży do Chin starałem się robić zdawkowe relacje w mediach społecznościowych. Po powrocie zebrałem to do kupy, trochę poprawiłem i wyszła fantastyczna pamiątka, a dla czytelnika inspiracja do podróży.

Czytaj więcej

LAOS / Luang Prabang / Luang Prabang / Jaskinie Pak Ou
2017-04-02
emerytkawpodrozy

kraje: LAOS
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1609
liczba komentarzy: 0

Luang Prabang. Jaskinie Pak Ou

Od pięciu wieków są miejscem kultu, tutaj ludzie przynoszą figury Buddy – w podziękowaniu za otrzymane łaski ale i z prośbą o opiekę, o dary niebios. Współcześnie, równie często jak pielgrzymi, do jaskiń Pak Ou przybywają podróżnicy i turyści. Jadę zatem i ja…

Czytaj więcej

WIETNAM / wietnam / targ / Koleżanki
2016-01-09
Przygodkilka

kraje: AUSTRALIA, BUłGARIA, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, CHINY, FILIPINY, GRUZJA, INDIE, IRAN, JAPONIA, KAMBODżA, KOREA POŁUDNIOWA, LAOS, MALEZJA, MYANMAR, NEPAL, OMAN, PALAU, PAPUA NOWA GWINEA, POLSKA, ROSJA, RUMUNIA, SłOWACJA, TAJLANDIA, TURCJA, TYBET, WĘGRY, WIETNAM
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 6255
liczba komentarzy: 2

Przygód Kilka - czyli subiektywna relacja z podróży dookoła świata

Przedstawiamy kolejne małżeństwo podróżników :-) Tym razem kibicujemy parze, która 4 listopada 2014 wyruszyła w podróż dookoła świata.

Czytaj więcej

LAOS / Xieng Khouang  / Równina Dzbanów / Równina Dzbanów-1
2015-11-27
emerytkawpodrozy

kraje: LAOS
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3957
liczba komentarzy: 6

Laos. Równina Dzbanów – kto, kiedy i dlaczego…

Jeśli lubicie zagadki typu posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej to poczytajcie o kamiennych dzbanach na płaskowyżu Xieng Khouang w Laosie :-)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl