Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Weekendowa wycieczka do Budapesztu - co trzeba zobaczyć? > WĘGRY


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie WĘGRY / --- / --- / BudapesztBudapeszt to doskonała destynacja na krótki weekendowy wypad niezależnie od pory roku. W czasie weekendowej jesiennej lub zimowej wycieczki warto pójść do term, natomiast cieplejsze miesiące będą idealne na eksplorację miasta - oglądanie mostów i pięknych punktów widokowych.

Jak zaplanować wyjazd?Z każdego większego lotniska w Polsce odbywają się rejsy do Budapesztu, można samodzielnie polować na atrakcyjną okazję lub skorzystać z oferty przygotowanej przez biuro turystyczne. Druga opcja z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Warto pamiętać, że do Budapesztu można również komfortowo dostać się pociągiem (PKP ma dogodne połączenia), autokarem i autem, taka opcja jest szczególnie dobra dla mieszkańców południowej Polski oraz osób, które nie lubią latać. Jednak w przypadku weekendowego wypadu każda chwila się liczy, dlatego samolot będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Przed wyjazdem warto kupić węgierską walutę, czyli forinty.

Buda i Pest - dwie części miastaBudapeszt jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów stolic we wschodniej części Europy. W XIX wieku Buda i Peszt oficjalnie stanowiły dwa odrębne miasta. Obecnie są połączone w jedno, jednak nadal funkcjonuje dawne nazewnictwo pozwalające rozróżnić części leżące na przeciwległych brzegach Dunaju. Peszt uważany jest za atrakcyjniejszą połowę, ale zupełnie niesłusznie, ponieważ w Budzie również znajduje się wiele atrakcyjnych i wartych zobaczenia miejsc.

Atrakcje BudyW części Buda znajduje się zamek Vaj­da­hu­nyad oraz piękny, przypominający nieco barcelońską Sagrada Familia kościół Mat­thiasa. Warto też wspiąć się na górę Gellerta, gdzie znajdują się: Statua Wolności oraz cytadela, ze szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta. Zaledwie 3 km od góry znajduje się jedna z piękniejszych budapesztańskich budowli - Zamek Królewski. Warto przespacerować się tam piechotą wzdłuż Dunaju. Kolejnym punktem obowiązkowym jest Baszta Rybacka.

Atrakcje PesztuPo pesztańskiej stronie Dunaju znajduje się pomnik ofiar Holokaustu w formie żeliwnym butów ustawionych na murowanym brzegu rzeki. Stąd widać również panoramę Pesztu z widokiem na Zamek Królewski. Warto zobaczyć również gmach Parlamentu oraz biegnąca od Dunaju po Plac Bohaterów 2,5 km aleję Andrassyego, przy której stoją szpalery klimatycznych starych kamienic.

Termy i Szimpla KertW Budapeszcie jest wiele miejsc, w których można zażyć relaksującej kąpieli w wodach termalnych, jednak Szechenyi gyógyfurdo jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych miejskich łaźni. Znajduje się tam 18 basenów, z czego trzy są na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że nie wszystkie węgierskie łaźnie są koedukacyjne, ta na szczęście jest.

Szimpla Kert to miejsce nietuzinkowe, które nie wszystkim przypadnie do gustu, ale z pewnością zrobi duże wrażenie. To tzw. ruin pub ulokowany w trzech kamienicach w dzielnicy żydowskiej (po pesztańskiej stronie), jego eklektyczny wystrój przyciąga turystów z całego świata. Szimpla jest czynna non stop, do godziny 12;00 można ją tylko bezpłatnie zwiedzać, potem można przy okazji wypić drinka lub zjeść posiłek.

Zdjęcia

WĘGRY / --- / --- / Budapeszt

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl