Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Na styku dwu pustyń > IRAN


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IRAN / - / Jazd / Amir Chakhmaq ComplexKupujesz bilet i lecisz. Wizę i ubezpieczenie uzyskasz na lotnisku. Obecnie odwiedzić Iran jest prosto. Trzeba mieć nadzieję, że zapędy \"wielkich tego świata\" względem Iranu przygasną, bo warto zobaczyć różnorakie skarby dawnej Persji i doświadczyć niezmiernej życzliwości Irańczyków.

Iran obfituje w atrakcje kulturowe i przyrodnicze. Mając do dyspozycji jedynie przedłużony weekend trzeba się na coś zdecydować. Wybrałem Jazd i okolice tego półmilionowego miasta. Na przełomie kwietnia i maja panują tam doskonałe warunki pogodowe z temperaturą oscylującą wokół 30 st. C. Jeżeli ktoś planuje wyjazd latem powinien widzieć, że Pustyni Lut, która leży w sąsiedztwie miasta została obwołana najgorętszym miejscem na Ziemi, z temperaturą przekraczającą 70 st. C. Oczywiśœcie sam Jazd jest znacznie chłodniejszy, ale latem 40 st. C to normalka.

Zdjęcia: Jazd, Amir Chakhmaq Complex, IRAN
Jazd, Amir Chakhmaq Complex, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Meczet Piątkowy, IRAN
Jazd, Meczet Piątkowy, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Muzeum Mirza Mohammad Kazemeini, IRAN
Jazd, Muzeum Mirza Mohammad Kazemeini, IRANMiasto, a szczególnie Stare Miasto wpisane na listę UNESCO na każdym powinno zrobić duże wrażenie. Faktycznie, tak jak opisują to przewodniki, przeniosłem się w świat baśni, gdzie dominują małe gliniano-słomiane domki skupione wzdłuż wąskich uliczek tworzących labirynt. Jeżeli ktoś choć trochę interesuje się Iranem pewnie słyszał o bagdirach, czyli łapaczach wiatru, najlepiej widocznych z dachów domów lub w ogrodzie Dowlat Abad, gdzie znajduje się najwyższy bagdir mierzący ponad 30 m wysokości. Samo przechadzanie się uliczkami to już ciekawa atrakcja, ale Jazd obfituje w wiele miejsc wartych zobaczenia. Ponieważ miasto leży na skraju dwu pustyń, to zapewnienie dostępu do wody od zawsze miało ogromne znaczenie.

Zdjęcia: Jazd, Wieża milczenia, IRAN
Jazd, Wieża milczenia, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Turyści ?, IRAN
Jazd, Turyści ?, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Stare Miasto, IRAN
Jazd, Stare Miasto, IRANMuzeum Wody doskonale pokazuje jak to wyglądało na przestrzeni lat. Najstarszą wyznawaną religią był zaratusztrianizm, a świątynia ognia w Jazd należy do najważniejszych w kraju, gdzie ogień nieprzerwanie płonie od kilkunastu stuleci. Ale najważniejszym miejscem pielgrzymkowym jest świątynia Czak Czak położona 50 km od miasta, na pustyni. Jeszcze innym miejscem związanym z ową religią są wieże milczenia na skraju miasta. To tam składano zmarłych wystawiając ciała na pożarcie przez sępy, a także na \"ocenę\" przez te ptaki czy zmarły był przyzwoitym człowiekiem czy też nie. Miała o tym œświadczyć kolejność wydłubywania oczu zmarłym.

Zdjęcia: Jazd, Ogród Dolat-Abad, IRAN
Jazd, Ogród Dolat-Abad, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Raj dla zbieraczy pamiątek, IRAN
Jazd, Raj dla zbieraczy pamiątek, IRAN


Zdjęcia: Kharanaq, Agama, IRAN
Kharanaq, Agama, IRANObecnie jednak dominuje islam. Widać to doskonale patrząc na budowle świątynne. Wieczorem, pięknie podœwietlony jest Meczet Piątkowy z XV w; w trakcie wzywanie muezina do modlitwy jego urok potęguję się. Na mnie duże wrażenie sprawiło także Muzeum Mirza Mohammad Kazemeini ze względu na mnóstwo kryształowych zdobień wewnątrz. Kompleks Amir Czachmaq wraz z placem przed nim można uznać za centrum miasta. Warto posiedzieć w okolicznych restauracjach delektując się widokiem tej budowli i słysząc za plecami dźwięk wielu fontann. Ciekawych architektonicznie meczetów jest znacznie więcej i spacerując po mieście na pewno odkryje się takie budowle samemu.

Zdjęcia: Kharanaq, Miasto z gliny, IRAN
Kharanaq, Miasto z gliny, IRAN


Zdjęcia: Jazd, Wielka Pustynia Słona, IRAN
Jazd, Wielka Pustynia Słona, IRAN


Zdjęcia: Świątynia Czak Czak, Wieczny ogień, IRAN
Świątynia Czak Czak, Wieczny ogień, IRANPoza miastem, atrakcją są same pustynie je otaczające (Pustynia Lut i Wielka Pustynia Słona), choć ich najciekawsze części są położone daleko od miasta. Natomiast całkiem blisko znajduje się gliniana wioska Kharanaq. Ludzie zamieszkiwali tu jeszcze 40 lat temu, a teraz można ją zwiedzać w spokoju, gdyż turystów nie jest zbyt wielu. Warto ją odwiedzić w połączeniu z świątynią Czak Czak, która leży około 20 km dalej.


Co mnie najbardziej zaskoczyło w Iranie? Duża liczba turystów, w tym z Polski. O serdeczności mieszkańców i przyjaznym nastawieniu do przyjezdnych słyszałem wcześniej - nie zawiodłem się.

Zdjęcia

IRAN / - / Jazd / Amir Chakhmaq ComplexIRAN / - / Jazd / Meczet PiątkowyIRAN / - / Jazd / Muzeum Mirza Mohammad KazemeiniIRAN / - / Jazd / Ogród Dolat-AbadIRAN / - / Jazd / Raj dla zbieraczy pamiątekIRAN / - / Kharanaq / AgamaIRAN / - / Kharanaq / Miasto z glinyIRAN / - / Jazd / Wielka Pustynia SłonaIRAN / - / Świątynia Czak Czak / Wieczny ogieńIRAN / - / Jazd / Wieża milczeniaIRAN / - / Jazd / Turyści ?IRAN / - / Jazd / Stare MiastoIRAN / - / Jazd / Stare MiastoIRAN / - / Jazd / Uwaga na samochody

Dodane komentarze

cezary dołączył
11.01.2011

cezary 2019-07-31 16:15:33

Dzieki za inf. Wybieram sie w listopadzie. Szukam kogos kto chcialby ze mna pojechac. Nieszkam w Kanadzie a tu propaganda odstrasza kazdego. Nie mozna nawet kupic tu zadnego przewodnika. Bede wdzieczny za informacie . Pisz na moj email cezary_18020@yahoo.com Dzieki Cezary

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl