Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Gdyby nie Mahinda – Mihintale, Sri Lanka > SRI LANKA


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Ambasthala – Dagoba Drzewa Mangowego Zwiedzanie Sri Lanki zaczynam od Mihintale, leżącego 15 kilometrów na wschód od Anuradhapury, pierwszej syngaleskiej stolicy. Jadę tam aby zobaczyć z bliska miejsce wydarzenia z połowy III wieku p.n.e., które miało znamienny wpływ na dalsze losy liczącego już prawie trzy wieki państwa. Aż ciśnie się na usta powiedzenie: jadę tam, gdzie się wszystko zaczęło…

Schodami zbudowanymi, a częściowo wyciosanymi w skałach w I wieku p.n.e. wspinam się na szczyt, na którym król Dewampija (Devanampiya) Tissa (307–267), w czasie polowania na jelenia w roku 247 p.n.e., spotkał mnicha. Tym mnichem był Thera Mahinda, syn cesarza Aśoki z indyjskiej dynastii Maurjów, który został przez swojego ojca wysłany na Cejlon, aby tam szerzył buddyzm. Król Dewampija Tissa przyjął nauki mnicha i wkrótce wiarę buddyjską praktykowali również jego poddani. Nie wiadomo, jak dzisiaj wyglądałaby wyspa, gdyby nie to spotkanie.

Dzisiejsze sanktuarium w Mihantale (co znaczy: wzgórze/płaskowyż Mahindy) to dagoby, rzeźby, pomniki, skały, jaskinie i ruiny klasztorów nawiedzane nieprzerwanie od ponad 23 wieków. Kiedyś przez pielgrzymów, dzisiaj przez pielgrzymów i turystów.

Zdjęcia: Mihintale, Trójkat Kulturowy, Wzgórze Mahindy, SRI LANKA
Mihintale, Trójkat Kulturowy, Wzgórze Mahindy, SRI LANKA


Miejsce spotkania Mahindy z królem, na szczycie wzgórza, upamiętnia dagoba Ambasthala, czyli dagoba Drzewa Mangowego. Taka nazwa dlatego, że mnich najpierw przeegzaminował króla, zadając pytania dotyczące mangowca, które miały sprawdzić jego inteligencję – czy jest w stanie pojąć nauki Buddy. Jakie to dokładnie pytania były, nie udało mi się dowiedzieć. Dagobę wzniesiono w miejscu, w którym stał Mahinda, zaznaczając dodatkowo skałę, której dotykały jego stopy (złotym daszkiem i metalową poręczą). W miejscu, gdzie stał król, wznosi się jego spiżowy, a może brązowy wizerunek z czasów dużo późniejszych niż wspomniane wydarzenie. Kilka innych, kamiennych, bardzo zniszczonych rzeźb w pobliżu sugeruje, że to nie pierwszy tutaj pomnik Dewampiji Tissy.

Zdjęcia: Mihintale, Trójkat Kulturowy, Dagoba Drzewa Mangowego, SRI LANKA
Mihintale, Trójkat Kulturowy, Dagoba Drzewa Mangowego, SRI LANKA


Nad dagobą Drzewa Mangowego góruje Aradhana Gala, czyli Skała Medytacji. To tutaj, zgodnie z przekazami, Mahinda medytował, czasami nauczał, a może nawet tutaj po raz pierwszy postawił stopę – bo podobno na wyspę dotarł drogą powietrzną (jakim środkiem lokomocji, tego źródła nie podają) i dlatego skała jest czasem nazywana Skałą Powitania. Wspinaczka na jej wierzchołek wyciosanymi w kamieniu stopniami do łatwych nie należy. Trochę pomagają poręcze, ale słabo zabezpieczony uskok, który oceniam jako potencjalnie niebezpieczny, zapala w mojej głowie światełko ostrzegawcze. Dalej się nie wspinam. Trudno, nie zobaczę okolicy z perspektywy medytującego Mahindy. Musi mi wystarczyć widok ze skalnej galerii, do której dotarłam, 20 metrów pod szczytem.

Zdjęcia: Mihintale, Trójkat Kulturowy, Mahaseya – dagoba Maha, SRI LANKA
Mihintale, Trójkat Kulturowy, Mahaseya – dagoba Maha, SRI LANKA


Przejście dokoła największej w Mihintale Mahaseya (dagoba Maha) trudne ani niebezpieczne nie jest, chociaż niezbyt przyjemne. A to za sprawą rozgrzanych kamieni. Jakkolwiek buty, jak to w świątyniach buddyjskich, musiałam zdjąć już dużo wcześniej i dużo niżej, to ścieżki, którymi przechodziłam, były częściowo zacienione, częściowo wiodły po kamieniach o nieobrobionej powierzchni, które nie były tak nagrzane jak płaskie kamienne płyty na platformie wokół dagoby. Podwójne skarpetki niewiele pomagają.

Zdjęcia: Mihintale, Trójkat Kulturowy, Mahaseya i dagoba Mahindy (na pierwszym planie), SRI LANKA
Mihintale, Trójkat Kulturowy, Mahaseya i dagoba Mahindy (na pierwszym planie), SRI LANKA


Dagobę Maha zbudował król Mahadathika Mahanaga w pierwszej połowie I wieku n.e. jako relikwiarz włosa Buddy. Przez wieki uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, ale została odrestaurowana. Pierwszy raz w końcu XIX wieku przez króla Syjamu, ostatni raz w połowie wieku XX. Dagoby Mahindy wzniesionej w celu złożenia relikwii tego pierwszego buddyjskiego misjonarza, teraz w postaci sterty cegieł, tuż obok, jeszcze nikt nie zrekonstruował, chociaż została zbudowana jeszcze w III wieku p.n.e. przez króla Uttiya, następcę Dewampiji Tissy.


Więcej w eKsiążce: „Emerytka w Sri Lance”

Zapraszam też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

SRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Ambasthala – Dagoba Drzewa Mangowego SRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Wzgórze MahindySRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Dagoba Drzewa MangowegoSRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Mahaseya – dagoba MahaSRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Mahaseya i dagoba Mahindy (na pierwszym planie)

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl