Przewodniki
SRI LANKA - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Azja
Azja
SRI LANKA
(Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki)
Stolica: Kolombo
Waluta: rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów;
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski
Inne języki: angielski
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.eta.gov.lk).
Opłata za wydanie wizy w systemie ETA wynosi 20 USD. Wiza może zostać także wydana po przylocie na lotnisku, co wiąże się z opłatą 25 USD.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.
PRZEPISY CELNE
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
PRZEPISY PRAWNE
Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.
Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.
Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.
MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.
UBEZPIECZENIE
Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do „AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO
Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.
W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
Opalanie toples lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.
Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.
W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Brak polskiej placówki
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
SRI LANKA - forum, opinie, porady i informacje
SRI LANKA - artykuły i relacje z podróży

kraje: SRI LANKA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 349
liczba komentarzy: 0
Widowisko pasyjne z wyspy Duwa
Od ponad 400 lat na wyspie Duwa, w Negombo (Sri Lanka), w Wielki Piątek, przy Kościele Matki Bożej Dobrej Podróży wystawiane jest misterium paschalne. Na początku świątynia była konstrukcją z dachem krytym strzechą z liści kokosowych. Z czasem zdecydowano się na rozbudowę i w roku 1894 oddano do użytku wiernych istniejącą do dzisiaj, przepiękną budowlę. Jednak historia Kościoła katolickiego i wykonania Pasji sięga wieków. Pierwsza sztuka pasyjna została wystawiona w roku 1728 według scenariusza opracowanego przez ks. Jacome`a Gonzalveza na podstawie Dziewięciu kazań w Dukprapthi Prasangaya. Lalki i posągi służyły do opowiadania historii męki, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa.

kraje: SRI LANKA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 568
liczba komentarzy: 0
Eric Suriyasena twórca batiku ze Sri Lanki
Eric Suriyasena jest artystą, projektantem i jednym z czołowych twórców batiku na Sri Lance. Przez prawie pół wieku wykorzystywał tradycyjne i bardzo starożytne rzemiosło farbowania tkanin techniką woskowania rozwijając sztukę batiku jako sztukę pięknej i eleganckiej mody. Przez niemal 60 lat Eric Suriyasena dąży do tego, aby Batik stał się sztuką dostępną, przyjemną i wciągającą dla odbiorców na całym świecie. Podkreśla – Batik jest częścią naszego dziedzictwa, jest to piękna tradycja, którą należy podtrzymywać w naszym kraju i dzielić się nią ze światem.

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1703
liczba komentarzy: 0
Gdyby nie Mahinda – Mihintale, Sri Lanka
Zwiedzanie Sri Lanki zaczynam od Mihintale, leżącego 15 kilometrów na wschód od Anuradhapury, pierwszej syngaleskiej stolicy. Jadę tam aby zobaczyć z bliska miejsce wydarzenia z połowy III wieku p.n.e., które miało znamienny wpływ na dalsze losy liczącego już prawie trzy wieki państwa. Aż ciśnie się na usta powiedzenie: jadę tam, gdzie się wszystko zaczęło…
Polski pensjonat w Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA
Moja pierwsza wizyta w Sri Lance miała miejsce w lutym 2013r. Przyjechałem tutaj wraz z małżonką , traktując ten wyjazd jako jeden z kolejnych , chcąc poznać nowy kraj i kulturę . Od początku tutejsi mieszkańcy oraz wspaniała przyroda zafascynowały Nas. Poznaliśmy wspaniałych ludzi , a z jedną z Lankijskich rodzin zbudowaliśmy relacje na tyle bliskie , że dzisiaj możemy śmiało powiedzieć ,że są dla Nas jak rodzina . To jest przygoda Naszego życia , której nie da się opisać słowami , która wiele zmieniła w Naszym życiu . Wspólnie z Naszą Lankijska rodziną w sierpniu 2015r założyliśmy pensjonat . Spędzamy na Sri Lance kilka miesięcy w roku i z roku na rok jesteśmy coraz dłużej .

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1990
liczba komentarzy: 1
Sri Lanka - Ceylon
Jeśli zapytacie - czy warto pojechać? Zdecydowanie TAK. Jest to kraj który, dość szybko zmienia oblicze z powodu sporego napływu turystów, dodatkowo jest dość mocno zaśmiecony i zabrudzony i jest to niestety opinia wielu osób, jednocześnie jest to kraj posiadający w naturze wszystkie przyprawy kuchenne.
SRI LANKA - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.