Przewodniki

SRI LANKA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaSRI LANKA

SRI LANKA
(Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki)
Stolica: Kolombo
Waluta: rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów;
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski
Inne języki: angielski

SRI LANKA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.eta.gov.lk). 
Opłata za wydanie wizy w systemie ETA wynosi 20 USD.  Wiza może zostać także wydana po przylocie na lotnisku, co wiąże się z opłatą 25 USD.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

PRZEPISY CELNE
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.
Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.
Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do „AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO
Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.
W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
Opalanie toples lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.
Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.

W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

SRI LANKA - galerie i zdjęcia z podróży

SRI LANKA / płd,Cejlon / Galle latarnia morska / Latarnia w GalleSRI LANKA / Singharaja / las deszczowy / uroki dżungliSRI LANKA / Tanngale / Tanngale / Aząbka  brakujeSRI LANKA / Colombo / Colombo / PniakSRI LANKA / Anuradhapura / Anuradhapura / SchodySRI LANKA / ... południowa część wyspy ... / Matara / ... co widziały, co zobaczą jeszcze ....SRI LANKA / Kandy / Ogrod botaniczny / Jak F-16SRI LANKA / - / Badulla, Nuwara Elliya / Droga z Badulla do Nuwara EliyaSRI LANKA / - / YALLA NATIONAL PARK / YALLA NATIONAL PARKSRI LANKA / Nagambo / Nagambo / WioSRI LANKA / Prowincja Centralna / Dambulla / Kwiat lotosuSRI LANKA / Środkowo-Północna Lanka / Okolice Parakrama Samudra / Ptactwo LankiSRI LANKA / Siliguri / Siliguri / SchodySRI LANKA / - / Botanical Garden / GampahaSRI LANKA / Prowincja południowa / Yala National Park / Modelki - żołny zielone wschodnieSRI LANKA / Kendy / Kendy / Panna młoda SRI LANKA / Anuradhapura / Anuradhapura / Portret dziewczynkiSRI LANKA / Południowy Zachód Wyspy /   / I tyle ich widziałamSRI LANKA / Prowincja Centralna / Królewski ogród botaniczny Peradeniya / Jajecznica ze szczypiorkiemSRI LANKA / ... południowa część wyspy ... / ... gdzieś pomiędzy Galle a Matarą... / ... linia oporu ...

SRI LANKA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Mieszkam tu! Pomogę ;) SRI LANKA 25355 25-01-20
Świetny kierowca na Sri Lance SRI LANKA 2373 22-12-19
Trasa po Sri Lance i zalecenia dla najlepszego kierowcy SRI LANKA 2754 11-11-19
Właśnie wróciłe, na własną rękę SRI LANKA 21752 24-10-19
Wędkarswo SRI LANKA 1411 31-08-19
Jak zamieszkać na Sri Lance SRI LANKA 2303 27-08-19
KIEROWCA NA SRI LANCE SRI LANKA 1426 24-08-19
Kierowca na Sri Lance SRI LANKA 28796 13-08-19
NAJLEPSI PRZEWODNICY PO SRILANCE SRI LANKA 1390 29-07-19
Kierowca Przewodnik po Sri Lance SRI LANKA 1428 13-07-19
Sri Lanka - wspaniała przyroda i cudowni ludzie (polecam kierowcę-przewodnika) SRI LANKA 1443 09-05-19
Transport SRI LANKA 1676 11-04-19
PRZEWODNIK PO SRI LANCE SRI LANKA 1474 11-04-19
Kierowca- przewodnik. Polecam! SRI LANKA 1457 13-03-19
Świetny Kierowca - przewodnik Indika :) SRI LANKA 1446 05-03-19
pomoc SRI LANKA 1386 05-02-19
Sri lanka - wycieczki SRI LANKA 1581 17-12-18
Upominki dla mieszkańców SRI LANKA 1867 10-12-18
fantastyczny lokalny przewodnik po Sri Lance SRI LANKA 1771 14-11-18
Srilanka Leo Tours - Pod Niebem Sri Lanki SRI LANKA 1508 21-10-18
Wycieczka po sri lance SRI LANKA 2227 08-10-18
Refleksje po powrocie SRI LANKA 8525 05-10-18
Pogoda listopad 2018 SRI LANKA 3503 18-09-18
Wycieczka na Sri lanke SRI LANKA 1659 05-09-18
Tanie bilety do Colombo SRI LANKA 1781 27-08-18
Kierowca, przewodnik i stróż w jednym:) SRI LANKA 1638 28-07-18
Siroshan Silva - kierowca SRI LANKA 3151 16-07-18
Problem wiza ETA SRI LANKA 5354 16-07-18
Wycieczka po Sri lance. SRI LANKA 1701 02-07-18
wymiana waluty SRI LANKA 5894 16-06-18

SRI LANKA - artykuły i relacje z podróży

SRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Ambasthala – Dagoba Drzewa Mangowego
2019-08-24
emerytkawpodrozy

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 996
liczba komentarzy: 0

Gdyby nie Mahinda – Mihintale, Sri Lanka

Zwiedzanie Sri Lanki zaczynam od Mihintale, leżącego 15 kilometrów na wschód od Anuradhapury, pierwszej syngaleskiej stolicy. Jadę tam aby zobaczyć z bliska miejsce wydarzenia z połowy III wieku p.n.e., które miało znamienny wpływ na dalsze losy liczącego już prawie trzy wieki państwa. Aż ciśnie się na usta powiedzenie: jadę tam, gdzie się wszystko zaczęło…

Czytaj więcej

SRI LANKA / - / Sri Lanka / Polski pensjonat na Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA
2017-09-15
Robi10

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4139
liczba komentarzy: 0

Polski pensjonat w Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA

Moja pierwsza wizyta w Sri Lance miała miejsce w lutym 2013r. Przyjechałem tutaj wraz z małżonką , traktując ten wyjazd jako jeden z kolejnych , chcąc poznać nowy kraj i kulturę . Od początku tutejsi mieszkańcy oraz wspaniała przyroda zafascynowały Nas. Poznaliśmy wspaniałych ludzi , a z jedną z Lankijskich rodzin zbudowaliśmy relacje na tyle bliskie , że dzisiaj możemy śmiało powiedzieć ,że są dla Nas jak rodzina . To jest przygoda Naszego życia , której nie da się opisać słowami , która wiele zmieniła w Naszym życiu . Wspólnie z Naszą Lankijska rodziną w sierpniu 2015r założyliśmy pensjonat . Spędzamy na Sri Lance kilka miesięcy w roku i z roku na rok jesteśmy coraz dłużej .

Czytaj więcej

SRI LANKA / - / AZJA / Sri Lanka - Ceylon
2017-09-07
Maciek 4772

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1389
liczba komentarzy: 1

Sri Lanka - Ceylon

Jeśli zapytacie - czy warto pojechać? Zdecydowanie TAK. Jest to kraj który, dość szybko zmienia oblicze z powodu sporego napływu turystów, dodatkowo jest dość mocno zaśmiecony i zabrudzony i jest to niestety opinia wielu osób, jednocześnie jest to kraj posiadający w naturze wszystkie przyprawy kuchenne.

Czytaj więcej

SRI LANKA / azja / azja / przy drodze
2016-12-18
Tom&Kat

kraje: SRI LANKA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2244
liczba komentarzy: 0

11 dni - Sri Lanka dla początkujących

Cudowna podróż dwojga początkujących podróżników, każdy dzień nowe miejsce i przygoda. Cały wyjazd bogaty w przyżycia każdej chwili.

Czytaj więcej

CHORWACJA / Pliwickie Jeziora / Plitwickie Jeziora / Balkan Expedition 2012
2014-01-14
NaKoniecŚwiata

kraje: INDIE, SRI LANKA, PAKISTAN, NEPAL, BANGLADESZ
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5164
liczba komentarzy: 1

Indie 2015 kultowym VW T3

Prezentujemy najnowszy patronat medialny Globtrotera! Uwaga - jest możliwość dołączenia do ekipy pomarańczowego Volkswagena T3 ... Poczytajcie i podejmijcie najlepszą decyzję ;-)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl