Przewodniki

SRI LANKA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaSRI LANKA

SRI LANKA
(Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki)
Stolica: Kolombo
Waluta: rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów;
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski
Inne języki: angielski

SRI LANKA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.eta.gov.lk). 
Opłata za wydanie wizy w systemie ETA wynosi 20 USD.  Wiza może zostać także wydana po przylocie na lotnisku, co wiąże się z opłatą 25 USD.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

PRZEPISY CELNE
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.
Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.
Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do „AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO
Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.
W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
Opalanie toples lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.
Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.

W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

SRI LANKA - galerie i zdjęcia z podróży

SRI LANKA / Singirya / Singirya / ... z wodnych ogrodów ...SRI LANKA / brak / Sri Lanka  / Kandy / Młodziutki mnichSRI LANKA / Singirya / Singirya / ... zawieszone na ścianie ...SRI LANKA / Singirya / Singirya / ... w labiryncie... przez ogrodowe tarasy ...SRI LANKA / - / Kandy / BaobabySRI LANKA / ... południowa część wyspy ... / ... gdzieś pomiędzy Galle a Matarą... / ... ktoś się już pochylił ...SRI LANKA / Kandy / Kandy / ... jezioro ... spojrzenie przez ...SRI LANKA / Sri Lanka / Bundala National Park / PtaszekSRI LANKA / ... południowa część wyspy ... / ... gdzieś pomiędzy Galle a Matarą... / ... złote piaski .... ;-)....SRI LANKA / Polonnaruwa / Polonnaruwa / ... kolejne, magiczne miejsce ....SRI LANKA / - / Kandy / Świątynia ZębaSRI LANKA / brak / Sri Lanka / Mihintale / Świątynia w MihintaleSRI LANKA / Yala Nationale Park / Yala Nationale Park / Popołudniowa modlitwaSRI LANKA / Singirya / Singirya / ... freski... piękne, prawda? ....SRI LANKA / Singirya / Singirya / ... w drodze na ...SRI LANKA / ... południowa część wyspy ... / ... gdzieś pomiędzy Galle a Matarą... / ... szmaragdowe ....SRI LANKA / Colombo / Colombo / PniakSRI LANKA / Colombo / Colombo / SłońSRI LANKA / centralny / NP Udawalawe / ŚniadankoSRI LANKA / Kandy / Kandy / ... to wszystko przez ... Ale basta! ... The... last one ... :-)

SRI LANKA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Doskonały kierowca - przewodnik SRI LANKA 299 29-10-23
Mieszkam tu! Pomogę ;) SRI LANKA 30818 07-10-23
Tanie loty SRI LANKA 4500 23-08-23
Bezpieczeństwo Sri Lanka SRI LANKA 1737 15-09-22
Świetny kierowca na Sri Lance SRI LANKA 5016 22-12-19
Trasa po Sri Lance i zalecenia dla najlepszego kierowcy SRI LANKA 3523 11-11-19
Właśnie wróciłe, na własną rękę SRI LANKA 23738 24-10-19
Wędkarswo SRI LANKA 1946 31-08-19
Jak zamieszkać na Sri Lance SRI LANKA 3829 27-08-19
KIEROWCA NA SRI LANCE SRI LANKA 2082 24-08-19
Kierowca na Sri Lance SRI LANKA 30848 13-08-19
NAJLEPSI PRZEWODNICY PO SRILANCE SRI LANKA 1975 29-07-19
Kierowca Przewodnik po Sri Lance SRI LANKA 2006 13-07-19
Sri Lanka - wspaniała przyroda i cudowni ludzie (polecam kierowcę-przewodnika) SRI LANKA 2121 09-05-19
Transport SRI LANKA 2278 11-04-19
PRZEWODNIK PO SRI LANCE SRI LANKA 2039 11-04-19
Kierowca- przewodnik. Polecam! SRI LANKA 2015 13-03-19
Świetny Kierowca - przewodnik Indika :) SRI LANKA 2022 05-03-19
pomoc SRI LANKA 1945 05-02-19
Sri lanka - wycieczki SRI LANKA 2143 17-12-18
Upominki dla mieszkańców SRI LANKA 2748 10-12-18
fantastyczny lokalny przewodnik po Sri Lance SRI LANKA 2391 14-11-18
Srilanka Leo Tours - Pod Niebem Sri Lanki SRI LANKA 2124 21-10-18
Wycieczka po sri lance SRI LANKA 2803 08-10-18
Refleksje po powrocie SRI LANKA 13223 05-10-18
Pogoda listopad 2018 SRI LANKA 4207 18-09-18
Wycieczka na Sri lanke SRI LANKA 2159 05-09-18
Tanie bilety do Colombo SRI LANKA 2315 27-08-18
Kierowca, przewodnik i stróż w jednym:) SRI LANKA 2206 28-07-18
Siroshan Silva - kierowca SRI LANKA 3692 16-07-18

SRI LANKA - artykuły i relacje z podróży

SRI LANKA / Negombo / Wyspa Duwa / Misterium męki Pańskiej scena zbiorowa
2022-04-15
Antoni

kraje: SRI LANKA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 349
liczba komentarzy: 0

Widowisko pasyjne z wyspy Duwa

Od ponad 400 lat na wyspie Duwa, w Negombo (Sri Lanka), w Wielki Piątek, przy Kościele Matki Bożej Dobrej Podróży wystawiane jest misterium paschalne. Na początku świątynia była konstrukcją z dachem krytym strzechą z liści kokosowych. Z czasem zdecydowano się na rozbudowę i w roku 1894 oddano do użytku wiernych istniejącą do dzisiaj, przepiękną budowlę. Jednak historia Kościoła katolickiego i wykonania Pasji sięga wieków. Pierwsza sztuka pasyjna została wystawiona w roku 1728 według scenariusza opracowanego przez ks. Jacome`a Gonzalveza na podstawie Dziewięciu kazań w Dukprapthi Prasangaya. Lalki i posągi służyły do opowiadania historii męki, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa.

Czytaj więcej

SRI LANKA / Kolombo / Studio batiku w Marawila / Rafa koralowa, obraz wykonany techniką batiku
2022-04-08
Antoni

kraje: SRI LANKA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 568
liczba komentarzy: 0

Eric Suriyasena twórca batiku ze Sri Lanki

Eric Suriyasena jest artystą, projektantem i jednym z czołowych twórców batiku na Sri Lance. Przez prawie pół wieku wykorzystywał tradycyjne i bardzo starożytne rzemiosło farbowania tkanin techniką woskowania rozwijając sztukę batiku jako sztukę pięknej i eleganckiej mody. Przez niemal 60 lat Eric Suriyasena dąży do tego, aby Batik stał się sztuką dostępną, przyjemną i wciągającą dla odbiorców na całym świecie. Podkreśla – Batik jest częścią naszego dziedzictwa, jest to piękna tradycja, którą należy podtrzymywać w naszym kraju i dzielić się nią ze światem.

Czytaj więcej

SRI LANKA / Trójkat Kulturowy / Mihintale / Ambasthala – Dagoba Drzewa Mangowego
2019-08-24
emerytkawpodrozy

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1703
liczba komentarzy: 0

Gdyby nie Mahinda – Mihintale, Sri Lanka

Zwiedzanie Sri Lanki zaczynam od Mihintale, leżącego 15 kilometrów na wschód od Anuradhapury, pierwszej syngaleskiej stolicy. Jadę tam aby zobaczyć z bliska miejsce wydarzenia z połowy III wieku p.n.e., które miało znamienny wpływ na dalsze losy liczącego już prawie trzy wieki państwa. Aż ciśnie się na usta powiedzenie: jadę tam, gdzie się wszystko zaczęło…

Czytaj więcej

SRI LANKA / - / Sri Lanka / Polski pensjonat na Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA
2017-09-15
Robi10

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 5648
liczba komentarzy: 0

Polski pensjonat w Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA

Moja pierwsza wizyta w Sri Lance miała miejsce w lutym 2013r. Przyjechałem tutaj wraz z małżonką , traktując ten wyjazd jako jeden z kolejnych , chcąc poznać nowy kraj i kulturę . Od początku tutejsi mieszkańcy oraz wspaniała przyroda zafascynowały Nas. Poznaliśmy wspaniałych ludzi , a z jedną z Lankijskich rodzin zbudowaliśmy relacje na tyle bliskie , że dzisiaj możemy śmiało powiedzieć ,że są dla Nas jak rodzina . To jest przygoda Naszego życia , której nie da się opisać słowami , która wiele zmieniła w Naszym życiu . Wspólnie z Naszą Lankijska rodziną w sierpniu 2015r założyliśmy pensjonat . Spędzamy na Sri Lance kilka miesięcy w roku i z roku na rok jesteśmy coraz dłużej .

Czytaj więcej

SRI LANKA / - / AZJA / Sri Lanka - Ceylon
2017-09-07
Maciek 4772

kraje: SRI LANKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1990
liczba komentarzy: 1

Sri Lanka - Ceylon

Jeśli zapytacie - czy warto pojechać? Zdecydowanie TAK. Jest to kraj który, dość szybko zmienia oblicze z powodu sporego napływu turystów, dodatkowo jest dość mocno zaśmiecony i zabrudzony i jest to niestety opinia wielu osób, jednocześnie jest to kraj posiadający w naturze wszystkie przyprawy kuchenne.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl