Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Konso > ETIOPIA


fotoel fotoel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ETIOPIA / brak / Karat Konso / Konso

KONSO
Dziś przyszła pora by napisać coś na temat kolejnego odcinka mojej drogi na południu Etiopii. Tematem dzisiejszym jest Konso, a właściwie to Lud Konso zamieszkały południowe krańce Etiopii w okolicach Karat-Konso. Z Jinka do tego miasteczka podróż trwa kilka godzin. Po drodze mijamy malownicze tarasowe zbocza obsiane chatkami w kształcie ula. Wszystkie chatki na południu są podobne ze strzechami krytymi trzciną. Szkielet takiego domku wykonany jest z gałęzi drzew następnie obkładany jest gliną z domieszką krowiego łajna. Coraz częściej napotkać można dachy pokryte blachą falistą, co jest oznaką wkraczającej cywilizacji. Na zboczach wzgórz w pobliżu domostw widać liczne uprawy głównie kukurydzy i innych zbóż. Pola uprawne w kształcie tarasów umacniane są kamieniami by w porach deszczowych nie rozmywała je woda.Lud Konso to lud typowo rolniczy. Wszystkie prace związane z uprawą są wykonywane w bardzo prymitywny sposób-metodą ręczną.
Do wioski poszliśmy z przewodnikiem, który oprowadził nas po wąskich kamienistych alejkach pośród chat w towarzystwie niezliczonej ilości dzieci. Z trudem poruszałem się, bo dzieci prosiły coraz o więcej oferując ręcznie wykonane zabawki i przedmioty wykonane z drewna. Plemiona te jak większość na południu żyją bardzo biednie. Ubiór jest nieco odmienny od plemion, jakie wcześniej widywałem. Brudne koszulki i spodnie tu zastąpiły skórzane odzienie, często boso lub w klapkach z tworzywa.
c.d.n.

Zdjęcia

ETIOPIA / brak / Karat Konso / KonsoETIOPIA / brak / Karat Konso / Konso

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl