/ / MAROKO > na własną rękę > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne

na własną rękę

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

Awidja dołączył
27.01.2013

Awidja 19:52 | 28.01.2013

Witam wszystkich podróżników. na przełomie sierpnia i września 2013 wybieram się z narzeczonym na wycieczkę po Maroku. Jak wspomniałam w tytule pragniemy sami zorganizować swój wyjazd. Planujemy lot na Giblartar potem promem do Maroka (wycieczka 8, 10 dni). Czy moglibyście napisać mi jaką kwotę powinniśmy wziąć ze sobą by móc spokojnie podróżować? Mowa tu o tanich noclegach, posiłkach w nie drogich knajpkach i biletach autokary, prom, pociąg ( ewentualnie jakiś drobiazg z podróży bo dla mnie najważniejsze są dobre zdjęcia) Wiem, że nie jest łatwo oszacować ile warto wziąć ale chodzi mi o przybliżoną kwotę tak, bym mogła się orientować. Serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki! I jeśli ktoś z Was przeżył już taką przygodę w Maroku i miałby ochotę napisać mi o ciekawych trasach proszę o rady. Oczywiście marzę o Atlasie Wielkim, wąwozie Todra i Saharze. Jeszcze raz dziękuję za wszelkie wskazówki!

jadejade dołączył
05.02.2013

jadejade 16:03 | 05.02.2013

Ogólnie płacisz mniej niż w Polsce praktycznie za wszystko. Ja bym złotówkę podzielił co najmniej przez dwa, przy czym jeśli chodzi o noclegi to już w ogóle są śmieszne pieniądze. Najtańszy nocleg w Tangerze kosztował nas około 6 zł. w medynie. Inna sprawa, że warunki panujące w takich hotelach to koszmar. Dla porównania, za najdroższy hotel płaciliśmy około 20 zł, pokój trzyosobowy, czysto z widokiem na ocean.
Najdroższy jest alkohol (najdroższy i trudno dostępny)

tater dołączył
24.10.2003

tater 19:50 | 09.02.2013

Upłyneło już kilka lat od mojego pobytu w tym kraju, to co zapamiętałem i praktycznie przydaje się w każdym zakątku globu to umiejętność targowania się. Ci ludzie mają wielki szacunek do osób, które potrafią sie targować. W Maroku kupowanie czegokolwiek bez targu to obelga dla lokalnych tradycji. Natomiast jeśli chodzi o hotele to musicie pogodzić się z innym standardem, jeśli chcecie tanio spać. Kraje arabskie wyznają inne standardy jak my znamy, jeśli byście chcieli spać w warunkach europejskich to też istnieje taka możliwość. Po pierwsze, nie poznacie zwyczajów i obyczajów miejscowych, przez nocleg w lokalnym hoteliku lub pensjonacie zawsze zbliża do lokalnej społeczności jak i ukazuje ich życie. Napisałem trochę na ten temat na http://glosekm.republika.pl
Życzę dużo wrażeń

[konto usuniete] dołączył
09.02.2013

[konto usuniete] 09:33 | 10.02.2013

tanie noclegi to w medynach ok 50 dh, weź śpiwór bo posciel może nie być dzisiejsza, zasadą jęst sprawdzenie pościeli, prysznica, posiłki w m-cach gdzie jedzą lokalsi - taniej i zdrowiej (20-40 dh to ho ho), dlaczego zdrowiej - tam gdzie je masa ludzi produkty są świeże, autokary ctm i supratours ( na stronach ctm horario i oncf supratours) po prostu jeżdżą wg rozkładu, lokalne potrafią 100 km jechać/czekać 7 godzin, pociągiem jechałem tylko z meknes do nadoru, ok, prom z obustron kupuj w ostatniej chwili - tylko wtedy wytargujesz niską cenę, dobrze jest ze zniechęceniem podejść do agenta przed ostatnim tego dnia promem:), karta debetowa z euro da ci dojście do bankomatów przy bankach, kasy w bankach wymienią ci w dobrej cenie, karty pln to dwukrotne przewalutowanie i jeszcze kosmiczna prowizja; jeżeli pchasz się w tłum to kasę i dokumenty noś w cienkiej saszetce na brzuchu pod bluzką
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,863,109195063,109195063.html
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,86340547,110592060.html
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,863,109608200,109608200.html
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,134715542,134715542.html
tu masz mijesca do oceny - wynajęcie logana to dobra rzecz, w tym roku od 18eu/d
zdrowia
leo

szami dołączył
02.06.2007

szami 17:48 | 16.11.2013

hej leoleo, te ceny mieszkaniowe sa aktualne, jade do maroka od grudnia do kwiwtnia, i fajnie bybylo jakby ceny sie niezmienily za noclegi

25.01.2011

[konto usuniete] 11:10 | 10.02.2013

Atlas to bardzo fajny pomysł. Z Marrakeszu można podjechać grand taxi do Asni, dalej do Imlil, skąd warto sobie zrobić trekking na Toubkal lub inną trasę po górach.

PabloP dołączył
10.02.2013

PabloP 21:14 | 10.02.2013

Witam wszystkich. Byłem w Maroku około tygodnia z dziewczyną. Moja przygoda z czarnym lądem rozpoczęła się w Ceucie(dotarłem yachtem) potem Mdiq(do granicy pieszo- taksówka) - Tangier (suprabus) - Marrakesh(pociąg) - Fez(pociąg) i samolot do Hiszpanii .
Krótko mówiąc wszystkie koszty w Maroku które ja poniosłem to około 1000PLN na osobę. A hotele(riady) płaciłem ok 30 mad za dwójkę z łazienką, Pociąg Tangier - Marrakesz - 200 mad(www.oncf.ma). Jedliśmy w restauracyjkach na ulicy obiad ok 15 - 18 mad.

ania71 dołączył
14.02.2013

ania71 22:42 | 20.04.2013

ja byłam w maroku z koleżanką tez same w październiku 2011.tak orientacyjnie prom z algeciras w hiszpani do tangeru kosztował w jedną strone 20 euro ale marokańskim promem bo taniej jak hiszpański.a pociąg kuszetka z tangeru do marakeszu w jedną strone 350 mad.taxi z portu do tangeru nie więcej jak 200 mad ale z tego co wiem można i taniej potargować się.w tangerze w hotelu tarik płaciłyśmy za pokój dla dwóch osób przy samej plaży 20 euro za pokój za dobe i to było najdrożej na całej trasie .w marakeszu super hostel- riad marakesz przy samej medinie taniocha jakieś 6 euro z pysznym śniadaniem i cały dzień jak tylkojestś w hostelu to podają miętową herbatę albo kawe.obsługa super wszystko wytłumaczą, polecą dadzą darmową mapę marakeszu i załatwią połowe taniej jak w biurze wycieczkę i jeszcze doprowadzą do miejsca wyjazdu.ogólem polecam!oglnie jedzenie tanie ,taxi tanie ,wystarczy dobry przewodnik i mapy i da się radę..my nie kupowałyśmy biletów na prom ani kolej wcześniej udało sie wszytko od ręki kupić jedynie hotele rezerwowałyśmy dwa miesiące wcześniej .

achnia dołączył
08.07.2011

achnia 18:30 | 22.04.2013

Byliśmy z chłopakiem 3 tygodnie w Maroko na trampingu. Nam też zależało na nisko kosztowym wyjeździe i definitywnie się udało :) nie dość, że przelot kosztował nas po niecałe 300zł na osobę (w obie strony) to w sumie cała wycieczka wyniosła na osobę po 2 tys. zł. Zwiedziliśmy Fez (najwspanialsze miasto w Maroko!), później wyprawa na Saharę i 2 noce pod gołym niebem w pobliżu Mezugi, następnie Ourzazate, plaza Legzira, Essaouira i Marrakesz. Wszystkie noclegi znaleźliśmy na miejscu (nie ma z tym żadnego problemu), poruszaliśmy się głównie chicken busami :) Zawarliśmy wiele znajomości i jesli tylko ktoś ma ochotę to podzielimy się namiarami na sprawdzone noclegi.

Grazyna47 dołączył
11.12.2009

Grazyna47 16:34 | 06.05.2013

HejAchnia.W pazdzierniku wybieram sie do Maroka.Przylatuje do Fezu,gdzie chce spedzic 3 dni.W zwiazku z tym prosze Cie o namiary na noclegi w tym miescie.Dalej bede zmierzac w kierunku Tangeru skad chce poplynac po tygodniu pobytu w Maroku do Hiszpanii.Moze mialabys jakies sugestie na jakies wycieczki z Fezu?Moze ktos mi podpowie gdzie warto zatrzymac sie na tej trasie?

reniek dołączył
15.06.2009

reniek 13:56 | 28.04.2013

Maroko jest cudowne , podróżowaliśmy tam przez trzy tygodnie w czasie ramadamu.jeszcze dzisij czuję smaki i zapachy Maroka. Ludzie są gościnni,skozystajcie z tego jeżel będziecie mieli możliwość. Jedzenie tylko tam gdzie miejscowi jedzą.Oczywiście próbujcie wszystkiego.Podroż starym Mercem 500 km w 7 osób to dopiero frajda, albo miejscowym gratem przez przełęcz.Polecam Fez,Antyatlas i Południe.Pamietam że średno na jedzenie na dzeń 10 USD .

achnia dołączył
08.07.2011

achnia 12:46 | 11.06.2013

W Fezie znaleźliśmy super riad! Prawdą jest, że nie był najtańszy względem innych, ale opłacało się.
https://www.facebook.com/saharaadventure?fref=pb&hc_location=friends_tab
To jest profil właściciela, Mhameda. On i inni mieszkańcy riadu bardzo nam pomogli, gotowali dla nas i uczyli też gotować ;)
Jeśli chodzi o zwiedzanie Fezu to gwarantuję, że przewodnik sam Cię znajdzie. I to wcale nie jest zła opcja. Zapłacisz mu jakąś umówioną kwotę a on zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca. Bo chcąc tak samemu po medynie chodzić to ciężka sprawa. W riadzie u Mahmeda chłopaki oprowadzali nas za darmo. Mogę podesłać zdjęcia z tego riadu choć myślę, że na profilu fb też coś znajdziesz. No i koniecznie pozdrów Mahmeda od Ani i Tomka:)

pavep dołączył
29.03.2009

pavep 15:15 | 11.06.2013

Ja 7 na 10 noclegów w Maroku spędziłem na kanapach Marokańczyków znajdując je poprzez couchserfing:) na miejscu wydałem około 480 zł + bilety lotnicze RZE-GIR-MAR-FEZ-GIR-RZE 370, w sumie około 850 zł za 10 dni
Moja trasa Marakesz-Ossauira-Casablanca-Fez

jacekwazonik3 dołączył
07.06.2013

jacekwazonik3 21:50 | 11.06.2013

Witam. Awidja. Wątek założony jest juz jakiś czas temu i pewnie macie juz ustalone z grubsza praktycznie wszystko,ale ze jestem tu nowym uzytkownikiem to nie mogłem nic pomóc więc postaram sie nadrobić zaległości takim sposobem ze podam ciekawą stronę mianowicie http://planujpodroz.pl/. jest to strona gdzie bez zadnych opłat (wysyłasz maila). i dstajesz pełny plan podrózy jaka Cie interesuje,dokad z pełna wycena za loty oraz hotele czy inne tego typu rzeczy,jakie Cie intersuja. takze polecam ta stronę może cos ciekawego sie dowiesz Pozdrawiam
http://planujpodroz.pl/

WiktorTur dołączył
20.11.2013

WiktorTur 20:34 | 20.11.2013

ja tam wolę wycieczki zorganizowane, wychodzi taniej niż na własną rękę, bo biura podróży mają mnóstwo zniżek

kay dołączył
03.11.2011

kay 22:41 | 20.11.2013

Hey
Za 14 dni pobytu w Mroku ( od 1 do 17 listopada w tym 3 we Francji) zapłaciłem 1670 zł z małym okładem, w Tym 520 to bilety, 95 ubezpieczenie, 169 kupno nowego mniejszego plecaka a reszta to wydatki.

Taniej wycieczki po całym Maroku w żadnym konkretnym biurze nie widziałem.
Ale to Twoje zdanie i ja je szanuje.
Pozdrawiam

00.00.0000

[konto usuniete] 23:06 | 21.11.2013

samemu możliwe że tak, ale jak jedziesz z rodziną to na własną rękę wychodzi o wiele taniej :) Ale oczywiście każdy spędza urlop tak, jak lubi.

rzedzian dołączył
25.11.2013

rzedzian 15:56 | 25.11.2013

Czy ktoś wie jak wygląda szukanie taniego noclegu w Agadirze?
To miejscowość turystyczna, ale uda się znaleźć tani pokój na parę nocy?
Planujemy podróż na przełomie kwietnia/maja, Agadir to początek (tam mamy lot) a później chcemy jechać dalej do Marakeszu i Essuarii

nawe1 dołączył
10.11.2013

nawe1 15:55 | 14.12.2013

Witam

Wróciłem właśnie z Maroka. Służę pomocą.

rzedzian dołączył
25.11.2013

rzedzian 15:51 | 16.12.2013

A w jakihc miastach byles doklanie?
Bo zamierzam zroi objazdówkę i o ile o Marrakesz czy Essuarię się nie martwię to szukam kogos kto znalazł coś taniego w Agadirze bądź w Sidi Ifni no i możeże koło tych znanych wodospadów Quozoud

Przemysław Supernak SuperGlob dołączył
06.11.2010

Przemysław Supernak SuperGlob 10:30 | 19.12.2013

Jesienią zeszłego roku znalazłem nocleg w Agadirze, niedaleko od plaży za ok. 70 zł. Nie pamiętam nazwy, ale znalazłem go na Hostelworld lub Hostelbookers. Ta druga strona jest o tyle lepsza, że nie pobierają prowizji za rezerwację on-line.

Przemysław Supernak SuperGlob dołączył
06.11.2010

Przemysław Supernak SuperGlob 10:31 | 19.12.2013

Jesienią zeszłego roku znalazłem nocleg w Agadirze, niedaleko od plaży za ok. 70 zł. Nie pamiętam nazwy, ale znalazłem go na Hostelworld lub Hostelbookers. Ta druga strona jest o tyle lepsza, że nie pobierają prowizji za rezerwację on-line.

kambos dołączył
09.06.2010

kambos 15:27 | 23.12.2013

W tym roku byłem pierwszy raz w Maroku. 12 dni mieliśmy wypożyczony samochód na 10 dni. Było ciekawie nocowaliśmy różnie, w miastach przeważnie w hostelach na prowincji to gdzie się dało na dziko... Ale chciałem podzielić się możliwością noclegu u Polskich Misjonarzy w Larache na północy Maroka nad Atlantykiem. Nocleg w dobrych warunkach doba baza dla tych co zaczynają swoja przygodę z Maghrebem, nocleg płatny co łaska. w samym centrum miasta... zapraszam http://podrozzplecakiem.blogspot.com/2013/11/maroko-msze-sw.html

sid_wroc dołączył
24.03.2013

sid_wroc 20:07 | 05.01.2014

HEJ!
Podeszłabym sceptycznie do euforii niektórych na forum. Pytanie ile miejsc masz w planie. Zaczynając od Giblartaru i planując wąwozy i pustynie, pamiętaj, że to duże odległości. Przy 10 dniach pochłonie ci to dużo czasu, no i wiadomo im większe odległości tym wyższe ceny transportu.
Niestety sierpień to szczyt sezonu. Jest wtedy najwięcej turystów (fenomen dlaczego jadą w taki upał). Jest wtedy znacznie trudniej się targować o ceny noclegów, dlatego, że jak Ty nie weźmiesz noclegu w danej cenie, szybko znajdzie się ktoś kto weźmie.
Na nocleg powinniście przeznaczyć od 100 do 200 DH za noc. Może nawet od 150 do 200...Mówię o noclegu dla 2 osób.
Wiem z doświadczenia też, że nie głupio zaplanować podróż i kupić bilety na ctm.ma przez internet, bo kupując na miejscu możesz kilka dni utknąć w jednym miejscu, bo w sezonie te bilety sie wyprzedają szybko. Zwłaszcza na dalsze trsay, nie pójdziesz i nie kupisz biletu na ten sam dzień, a nawet na następny. Na krótkie i częste trasy, gdzie autobusy są co godzinę czy dwie kupisz na za parę godzin, ale nie na najbliższy autobus.
Licz na osobę 40 z na nocleg (może uda się taniej, ale lepiej mieć rezerwe i liczyć gurną granicę), do 40 zł dziennie na jedzenie, ale to też zależy. Śniadanie zjesz za 2 zł, obiad za 15 zł, a kanapkę na kolację za 4 zł czyli można liczyć 21 zł plus picie. Ale może na kolacje chcesz danie obiadowe też za 15 zł, albo śniadanie zjesz w droższym miejscu bo placek za 2 zł cię odstraszy...:/ Soki z pomarańczy są pyszne i podnoszą wydatki, choć są po 8-10 DH (3,5-4 zł) to uzależniają;)
Trzeba mieć to 80 zł na głowę by być spokojnym,(jak zostanie będzie na zakupy:) plus transport, którego ceny możesz sprawdzić na ctm.ma i oncf.ma.
My w sierpniu na 10 dni wydaliśmy na miejscu 1450zł na głowę czyli 2900 na parę, ale
3 noclegi w Marrakeszu płaciliśmy 120 zł a można było za 60zł, ale bez klimatyzacji. A klima okazała się bezcenna w Marrakeszu (gdzie indziej nie była konieczna).
W el Jadidzie mieliśmy 3 noclegi po 120 zł, w naprawdę fajnych warunkach, by odpocząć, zrelaksować się. Czylinzawyżyliśmy koszty sami na własne życzenie.
I aż 400zł wydaliśmy na zakupy dla siebie i bliskich!!!
Podane ceny zawierają noclegi, jedzenie, picie, transport autobusowy, taksówki, opłaty za garbarnie w fezie, zdjęcia z wężami, nasze zakupy, soki, słodycze, nie żałowaliśmy sobie w każdym razie:)
Mam nadzieję, że pomogłam:)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl